PILNE
Webinarium Rządu Brytyjskiego nt. procedur eksportowych (PDF, 71 kB) – 14.01.2021, g.11:00 - Adresowane do unijnych importerów i firm transportowych.
Przedsiębiorco prowadzisz handel z Wielką Brytanią? Sprawdź koniecznie!
- Umowa o handlu i współpracy między UE i UK
Wersja angielska
Wersja polska - Prezentacja i nagranie z webinarium „BREXIT - PROCEDURY CELNE, AKCYZA, VAT” 10.12.2020 r.
- Nie posiadasz jeszcze numeru EORI? Złóż pilnie wniosek. Informacje o numerze EORI
- Sprawdź i Zastosuj!
Check lista Komisji Europejskiej (PDF, 147 kB) - Informacja francuskiej administracji celnej dot. przewozów przez terytorium FR na przełomie roku 2020/2021 - polskie tłumaczenie robocze (DOCX, 21 kB)
Dokumenty wymagające skanowania przed wjazdem na terytorium FR (PDF, 421 kB)
Spis treści
- Informacja wstępna
- Przedsiębiorco sprawdź co się zmieni
- Informacje Komisji Europejskiej
- Informacje francuskiej administracji celnej
- Informacje brytyjskiej administracji celnej
- Informacje holenderskiej administracji celnej
- Informacje belgijskiej administracji celnej
- Informacja dla osób fizycznych
- Przydatne linki
Informacja wstępna
Od 1 stycznia 2021 r., prowizorycznie (do czasu pełnej ratyfikacji) wchodzi w życie umowa o handlu i współpracy między UE i UK.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 1 stycznia 2021 zostaną wprowadzone kontrole na granicy pomiędzy UE i UK. Przedsiębiorcy będą zobowiązani m. in. do dopełnienia standardowych formalności celnych, w tym m. in. (dla osób dotąd niedokonujących takich formalności) obowiązku: zarejestrowania się w usłudze Krajowej Administracji Skarbowej „e-Klient””, w celu uzyskania numeru EORI, składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza).
LISTA KONTROLNA KE (Check List) dla Przedsiębiorstw Handlowych
Dodatkowe informacje i moduły e-learningowe dotyczące ceł i podatków znajdziesz na stronie internetowej Komisji Europejskiej
Umowa o handlu i współpracy między UE i UK
Przedsiębiorco sprawdź co się zmieni
Aby pomóc przedsiębiorcom, w tym operatorom transportowym, w przygotowaniu się do nowej sytuacji, zwłaszcza tym, którzy dotychczas prowadzili wymianę handlową wyłącznie z kontrahentami z państw członkowskich Unii Europejskiej, Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o podstawowych zasadach i formalnościach celnych obowiązujących w obrocie towarowym z państwami trzecimi (a więc państwami spoza Unii Europejskiej).
Dodatkowo zamieszczamy informacje pozyskane z administracji celnych Zjednoczonego Królestwa, Francji i Holandii dotyczące systemu odpraw granicznych i taryfy celnej.
Zgłoszenie celne
Przedsiębiorcy , którzy będą dokonywać obrotu towarowego ze Zjednoczonym Królestwem, będą musieli dopełnić formalności celnych związanych z przywozem towarów z państwa trzeciego lub wywozem towarów do państwa trzeciego, w tym rejestracji w usłudze „e-Klient”, oraz wystąpić o nadanie numeru EORI - z angielskiego Economic Operators’ Registration and Identification (szczegóły w dalszej części).
Towary wprowadzane na obszar celny UE z terytorium Zjednoczonego Królestwa lub wyprowadzane z obszaru UE do Zjednoczonego Królestwa będą podlegać dozorowi celnemu i obowiązkowi dokonania zgłoszenia celnego do odpowiedniej procedury celnej zgodnie z unijnym kodeksem celnym (Rozporządzenie (UE) nr 952/213 z dnia 9.10.2013 r.). Oznacza to m.in. obowiązek złożenia zgłoszenia celnego w formie elektronicznej lub papierowej , jeżeli dla danej kategorii towarowej nie została przewidziana możliwość złożenia zgłoszenia w formie ustnej, bądź w formie czynności uznanej za zgłoszenie. Może również wystąpić konieczność złożenia zabezpieczenia długu celnego.
Więcej informacji o zgłoszeniach celnych znajdziesz w zakładce Zgłoszenia celne i INTRASTAT.
Tranzyt
Wielka Brytania z chwilą zakończenia okresu przejściowego będzie stosować postanowienia Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej oraz Konwencji o uproszczeniach formalności w handlu towarami (SAD). UK jest również samodzielną stroną Konwencji TIR.
Więcej informacji o nowych zasadach tranzytu między UE a UK znajdziesz w materiałach Komisji Europejskiej.
Scenariusze dotyczące tranzytu (DOC, 3538 KB)
Więcej o procedurze tranzytu znajdziesz w zakładce Procedura tranzytu.
Webinarium: Procedury tranzytowe po Brexicie
27 października 2020 r. - wspólne webinarium Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce i Krajowej Administracji Skarbowej. Skierowane do przewoźników realizujących przewozy do/z Wielkiej Brytanii i wyczerpujące temat procedur tranzytowych po brexicie.
Nagranie z webinarium - Wszystko co musisz wiedzieć o Tranzycie do UK - Obejrzyj relację!
Procedura tranzytu TIR (PPTX, 1060 kB)
Zasady tranzytu wspólnego i systemu NCTS (PPTX, 1090 kB)
Tranzytowe procedury uproszczone (PPTX, 1044 kB)
Brexit zasady tranzytu towarów do i z Wielkiej Brytanii (PPTX, 1058 kB)
Stawki należności celnych
Zgodnie z art. GOODS.5 Umowy o handlu i współpracy między UE i UK, cła na wszystkie towary są zakazane. W praktyce oznacza to, że do wszystkich towarów przywożonych z UK do UE ma zastosowanie stawka celna w wysokości 0%. Skorzystanie z zerowych stawek celnych będzie wymagać spełnienia i udokumentowania pochodzenia celnego importowanych towarów.
Więcej informacji na temat stawek należności celnych znajdziesz na poniższych stronach:
Towary przywożone bezpośrednim transportem do Irlandii Północnej z kraju trzeciego, są dopuszczane do obrotu i podlegają przepisom wspólnej taryfy celnej UE, w sytuacji gdy towary te są zagrożone wwiezieniem na wspólny rynek UE.
Kontyngenty taryfowe
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/2170 z dnia 16 grudnia 2020 r. dotyczącym stosowania unijnych kontyngentów taryfowych i innych kontyngentów przywozowych, towary importowane spoza Unii do Irlandii Północnej nie kwalifikują się do traktowania zgodnie z unijnymi kontyngentami taryfowymi i innymi kontyngentami przywozowymi lub zgodnie z wywozowymi kontyngentami taryfowymi stosowanymi przez państwa trzecie.
Do czasu zmiany rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/761 i rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1988 w celu wykonania art. GOODS.18 „Stosowanie istniejących kontyngentów taryfowych WTO” Umowy, państwa członkowskie są proszone o:
- nieprzyjmowanie wniosków o pozwolenie na produkty pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa,
- niewydawanie pozwoleń na kontyngenty taryfowe na produkty pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa oraz
- niedopuszczanie do obrotu na podstawie tych kontyngentów taryfowych produktów pochodzących z Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem praw wcześniej nabytych, których nie można wycofać.
Na stronie internetowej Europa zostanie opublikowane ogłoszenie w celu poinformowania zainteresowanych stron. Państwa członkowskie zostaną o tym poinformowane w odpowiednim czasie.
Informacja dotycząca taryfy celnej w Zjednoczonym Królestwie
19 maja 2020 r. Zjednoczone Królestwo ogłosiło taryfę celną (Global Tariff), która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 r., tj. po zakończeniu okresu przejściowego.
Zakazy i ograniczenia
Określone towary przywożone do UE ze Zjednoczonego Królestwa lub wywożone z UE do Zjednoczonego Królestwa podlegać będą zakazom i ograniczeniom związanym z porządkiem publicznym, bezpieczeństwem, ochroną życia i zdrowia, ochroną dóbr kultury, ochroną gatunków zagrożonych, itp.
Więcej na temat zakazów i ograniczeń znajdziesz w poniższych dokumentach udostępnionych przez Komisję Europejską:
Przygotowania do zakończenia okresu przejściowego (wersja polska)
Przygotowania do zakończenia okresu przejściowego (wersja angielska)
Pozwolenia, w tym AEO
Pozwolenia celne są wymagane w celu stosowania m.in. procedur specjalnych, uproszczeń celnych, magazynów czasowego składowania, zabezpieczeń generalnych oraz statusu AEO (Upoważniony Przedsiębiorca)
Pozwolenia mogą być ważne na jedno państwo członkowskie lub na więcej, niż jedno państwo członkowskie.
Pozwolenia celne wydane przez organy celne Wielkiej Brytanii na podstawie przepisów UKC (unijnego kodeksu celnego) od 01.01.2021 r. utraciły swą ważność na obszarze celnym UE.
Należy jednak pamiętać o szczególnym statusie Irlandii Północnej, w której i w stosunku do której, po zakończeniu okresu przejściowego, nadal będą stosowane przepisy UKC (unijnego kodeksu celnego). Oznacza to, że pozwolenia udzielone przedsiębiorcom mającym siedzibę w Irlandii Północnej przez organy celne Zjednoczonego Królestwa pozostają ważne na obszarze celnym Unii.
Pozwolenia celne wydane przez organy celne UE na podstawie przepisów UKC i ważne także na Zjednoczonego Królestwo, z dniem 01.01.2021 r. utraciły swoją ważność w odniesieniu do Wielkiej Brytanii, ale zachowają swoją ważność na terytorium Irlandii Północnej.
Umowa o Handlu i Współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w Załączniku CUSTMS-1 zawiera regulacje dotyczące wzajemnego uznawania statusu AEO w Unii Europejskiej i w Zjednoczonym Królestwie. Wzajemne uznawanie dotyczące upoważnionych przedsiębiorców w zakresie bezpieczeństwa i ochrony (art. 38 ust. 2 lit. b) UKC), czyli AEOS i AEOF obowiązuje od 1.01.2021 r.
Powyższe oznacza, że pozwolenia AEO wydane przez organy celne Zjednoczonego Królestwa nie straciły swojej ważności w UE z dniem 1.01.2021r, pod warunkiem, że dotyczą bezpieczeństwa i ochrony. Jeżeli jednak dotyczą wyłącznie uproszczeń celnych, w UE nie są uznawane. Natomiast wszystkie rodzaje pozwoleń AEO, wydane przez organy Zjednoczonego Królestwa dla przedsiębiorców w Irlandii Północnej zachowały swoją ważność w UE.
Więcej informacji znajdziesz we Wskazówkach Komisji Europejskiej:
Informacje o ułatwieniach dla AEO
Preferencyjne reguły pochodzenia
Towary pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa, będące częścią towarów wywożonych z UE do krajów trzecich, nie będą kwalifikowane jako „pochodzące z UE".
Więcej informacji na temat konsekwencji BREXITU w zakresie preferencyjnego pochodzenia towarów znajdziesz w poniższym dokumencie:
Preferencyjne pochodzenie towarów – konsekwencje BREXIT (PDF, 334 KB)
Podatki pośrednie w obrocie towarowym pomiędzy UE i UK
Na stronie Komisji Europejskiej znajdują się:
Czynności eksportera do UK
Lista ważniejszych czynności, które musi podjąć przedsiębiorca eksportujący do Zjednoczonego Królestwa:
- Rejestracja w usłudze "e-Klient" i otrzymanie numeru EORI .
- Uzyskanie pozwolenia celnego – jeżeli przepisy wymagają, że zastosowanie procedury wymaga zgody organu celnego.
- Wybór formy zgłoszenia celnego (elektroniczne, ustne, itp.).
- Wybór sposobu składania zgłoszenia w eksporcie (np. poprzez agencję celną, przewoźnika, agencję logistyczną, samodzielnie (w tym przypadku konieczne będą odpowiednie aplikacje dla potrzeb przesyłania komunikatów do celnych systemów operacyjnych obsługujących zgłoszenia wywozowe i tranzytowe). Więcej informacji na stronie PUESC.
Czynności importera z UK
Lista ważniejszych czynności, które musi podjąć przedsiębiorca importujący ze Zjednoczonego Królestwa:
- Rejestracja w usłudze "e-Klient" i otrzymanie numeru EORI .
- Wybór procedury celnej spośród tych, które są określone w przepisach celnych (przywóz, procedury specjalne).
- Uzyskanie pozwolenia celnego – jeżeli przepisy wymagają, że zastosowanie procedury wymaga zgody organu celnego.
- Wybór formy zgłoszenia celnego (elektroniczne, ustne, itp.)
- Wybór sposobu składania zgłoszenia importowego (np. poprzez agencję celną, przewoźnika, agencję logistyczną, samodzielnie (w tym przypadku konieczne będą odpowiednie aplikacje dla potrzeb przesyłania komunikatów do celnych systemów operacyjnych obsługujących zgłoszenia przywozowe i tranzytowe). Więcej informacji na stronie PUESC.
- Ustalenie klasyfikacji i wartości towaru do wprowadzenia w zgłoszeniu celnym.
- Opłacenie należności celnych i podatkowych (chyba, że towar objęty jest procedurą specjalną). Więcej o zabezpieczeniu kwot długu celnego w zakładce Zabezpieczenie kwot długu celnego.
Informacje Komisji Europejskiej
Więcej informacji na temat konsekwencji wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej w kontekście ceł i podatków pośrednich dostępnych jest na stronie Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej, oraz w poniższych załącznikach:
Przewodnik celny dla przedsiębiorców „JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BREXITU" (PDF, 1099 kB)
Brexit - lista kontolna dla przedsiębiorców (PDF, 148 kB)
Komunikat KE o gotowości na zmiany po zakończeniu okresu przejściowego (PDF, 909 kB)
Dodatkowe informacje dostępne są także w poniższych materiałach:
Scenariusze dotyczące tranzytu - wersja angielska (PDF, 1592 kB)
Scenariusze dotyczące wywozu - wersja angielska (PDF, 1071 kB)
informacje dotyczące Brexitu znajdują się także na stronie Ministerstwa Rozwoju.
Informacje francuskiej administracji celnej
Informacje francuskiej administracji celnej dla przekraczających granicę z Wielką Brytanią w przypadku bezumownego brexitu znajdziesz w poniższych dokumentach:
Broszura francuskiej administracji celnej 28.09.2020 (wersja francuska) (PDF, 1559 kB)
Broszura francuskiej administracji celnej 01.2020 (wersja angielska) (PDF, 7936 kB)
Import i eksport po brexicie (wersja polska) (PDF, 114 kB)
Uproszczona ulotka dotycząca rejestracji na granicy FR-UK (PDF, 421 KB)
Schemat Eurotunelu dla exportu/importu/tranzytu (wersja angielska) (PDF, 404 KB)
Schemat Portów dla exportu/importu/tranzytu (wersja angielska) (PDF, 402 KB)
Kontrola sanitarna i fitosanitarna (wersja angielska) (PDF, 1327 KB)
Brexit Smart Border (wersja angielska) (PDF, 1737 KB)
Inteligentna granica dla dobrze poinformowanych kierowców (wersja polska) (PDF, 89 kB)
Webinarium Smart Border (wersja angielska)
oraz na stronie aplikacji konsolidującej dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy.
Więcej informacji dla przedsiębiorców oraz dla podróżnych znajdziesz na stronie francuskiej administracji celnej.
Informacje brytyjskiej administracji celnej
Na stronach rządu Wielkiej Brytanii znajdziesz informacje dotyczące brexitu m.in. w zakresie:
- ,,Get ready for Brexit’’ - Nowe zasady dla biznesu i obywateli od 1 stycznia 2021 r.
- Handel z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku – informacje dla firm z Unii Europejskiej (wersja polska)
- Jak eksportować towary z UK do UE (PDF, 201 KB)
- Jak importować towary z UE do UK (PDF, 276 KB)
- Etapowe wdrażanie kontroli granicznej w UK po okresie przejściowym
- Brytyjski numer EORI - wszystko co musisz wiedzieć
- Informacja dotycząca brytyjskiej taryfy celnej od 01.01.2021 r.
- Jak przekroczyć granicę od 01.01.2021 r.- ,,The Border Operating Model’’
- Przewóz towarów pomiędzy UK a EU od 1 stycznia 2021 r. - wytyczne dla przewoźników i kierowców zawodowych (wersja polska)
- ,,Protokół Irlandzki’’ – przemieszczanie towarów pomiędzy NIR / UK / EU – od 01.01.2021 r.
- Tunel i Promy schemat – Procedury celne i graniczne przy przekraczaniu Euro Tunelu (PPTX, 1024 kB)
- Prezentacja Rządu Brytyjskiego dla polskich firm: “Formalności graniczne między GB a UE, webinarium 5.11.2020, Polska” (PDF. 4281 kB)
- Przewodnik brexit - webinaria HMRC
- Informacja Ambasady Brytyjskiej w Warszawie
Informacje o procedurach obowiązujących w portach holenderskich w wywozie do UK
Informacja holenderskiej administracji celnej dla przekraczających granicę z Wielką Brytanią w przypadku bezumownego brexitu dostępne są na stronie Get Ready for Brexit.
Informacje belgijskiej administracji celnej
Informacja belgijskiej administracji celnej dla przekraczających granicę z Wielką Brytanią w przypadku bezumownego brexitu dostępne są na stronie:
- Porty belgijskie - wszystko co musisz przygotować do odprawy celnej
- Aplikacja do rejestracji importu/eksportu w portach morskich
oraz w poniższych załącznikach:
Prezentacja dotycząca przygotowań do brexitu (PPTX, 13824 kB)
Obsługa w portach belgijskich - prezentacja (PDF, 6324 KB)
Obsługa w portach belgijskich - przydatne linki (PDF, 138 KB)
Informacje dla osób fizycznych
Limity dla podróżujących z Wielkiej Brytanii do Polski od 01.01.2021 r. (DOC,18 KB)
brexit - zwrot VAT dla podróżnych (PDF, 96 KB)
Więcej informacji na temat zwrotu VAT dla podróżnych znajdziesz znajdziesz na Portalu Granica
Przydatne linki
- Oficjalny portal RP
- Informacje dotyczące podatku VAT, akcyzy, PIT, CIT i innych
- Centrum informacyjne Europe Direct - serwis dla przedsiębiorców i obywateli, który udziela informacji nt. skutków brexitu w 24 językach