ZUS wystawił PIT-40A, jeśli otrzymywałeś emeryturę przez cały rok i z rozliczenia Twojej emerytury nie wynika kwota nadpłaty.
Czy muszę składać zeznanie
Jeżeli otrzymałeś PIT-40A i:
- nie uzyskałeś innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej albo
- nie korzystasz z ulg podatkowych albo
- nie rozliczasz się wspólnie z małżonkiem albo
- nie rozliczasz się jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
to nie musisz składać zeznania.
Złóż PIT-37, jeżeli otrzymałeś PIT-40A i:
- uzyskałeś inne dochody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika albo
- korzystasz z ulg podatkowych albo
- chcesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, który uzyskał dochody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika albo
- chcesz rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Złóż PIT-36, jeżeli otrzymałeś PIT-40A i:
- chcesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, albo
- uzyskałeś dochody zagraniczne, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia albo metoda wyłączenia z progresją albo dochody takie uzyskał Twój małżonek, z którym chcesz się wspólnie rozliczyć, albo
- uzyskałeś inne dochody opodatkowane według skali podatkowej bez pośrednictwa płatnika lub dochody takie uzyskał Twój małżonek, z którym chcesz się rozliczyć wspólnie.,
- uzyskałeś przychody z działalności nierejestrowej lub dochody takie uzyskał Twój małżonek, z którym chcesz się rozliczyć wspólnie.,
lub:
- jesteś obowiązany doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,
- wykazujesz należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.
Jak przekazać 1,5% podatku
Jeżeli chcesz przekazać 1,5% podatku nie musisz składać zeznania podatkowego, wystarczy, że wypełnisz i złożysz do urzędu skarbowego oświadczenie PIT-OP.
Aby przekazać 1,5% podatku w oświadczeniu PIT-OP wskaż jedną organizację pożytku publicznego poprzez podanie jej numeru Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Oświadczenie PIT-OP za 2024 możesz złożyć do 30 kwietnia 2025 r.
Oświadczenie PIT-OP możesz złożyć:
- papierowej,
- elektronicznej.
Oświadczenie w formie papierowej możesz złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przesłać je za pośrednictwem operatora pocztowego. Pamiętaj, że oświadczenie powinno być nadane w placówce pocztowej operatora publicznego przed upływem terminu na złożenie oświadczenia tj. do 30 kwietnia 2025 r.
Oświadczenie w formie elektronicznej złożysz:
- przez e-Deklaracje,
- w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy
PIT-OP złożony wraz z rocznym obliczeniem podatku przekazanym przez organ rentowy na formularzu PIT-40A, dla potrzeb przekazania 1,5% podatku należnego traktuje się na równi z zeznaniem podatkowym złożonym przed upływem terminu określonego na jego złożenie. Złożenie oświadczenia oznacza wyrażenie zgody na przekazanie kwoty w wysokości 1,5% podatku należnego.
1,5% podatku możesz przekazać organizacji pożytku publicznego również poprzez wskazanie jej numeru KRS w każdym składanym za rok podatkowy zeznaniu (np. PIT-37, PIT-36, PIT-28).
Jeżeli w ubiegłym roku złożyłeś oświadczenie PIT-OP i nie będziesz składać zeznania lub nowego PIT-OP to 1,5% podatku będzie w tym roku automatycznie przekazany organizacji pożytku publicznego, którą wybrałeś w roku ubiegłym pod warunkiem, że widnieje ona na Wykazie OPP dostępnym na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/ .
Jeśli nie chcesz by 1,5% podatku został automatycznie przekazany organizacji pożytku publicznego wskazanej w roku ubiegłym, złóż PIT-OP, w którym poprzez zaznaczenie pozycji 12 – wycofasz zgodę na przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz OPP.
Jeśli chciałbyś zmienić swój ubiegłoroczny wybór – złóż oświadczenie PIT-OP i wskaż organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1,5% podatku.
Z jakich ulg mogę skorzystać
Jak i gdzie złożyć zeznanie
Zeznanie możesz złożyć w formie:
- papierowej,
- elektronicznej.
Papierowo
Zeznanie w formie papierowej możesz złożyć w urzędzie skarbowym.
Możesz też przesłać je pocztą - najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Zwróć uwagę, aby zeznanie zostało nadane:
- w placówce pocztowej operatora publicznego (Poczty Polskiej),
- przed upływem terminu na złożenie tego zeznania.
Elektronicznie
Zeznanie w formie elektronicznej złożysz:
- przez e-Deklaracje,
- w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.
W jakim terminie złożyć zeznanie
Zeznanie składasz w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Uwaga: Jeżeli złożysz zeznanie przed wyznaczonym terminem uznamy, że będzie ono złożone 15 lutego.
Jak podpisać zeznanie
Zeznanie składane papierowo
Zeznanie składane w formie papierowej podpisz własnoręcznie.
Zeznanie składane przez Twój e-PIT
Jeśli chcesz złożyć oświadczenie elektronicznie poprzez usługę Twój e-PIT, zaloguj się do serwisu e-Urząd Skarbowy przy użyciu:
- gov.pl – czyli profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
- danych podatkowych – są to Twoje dane, takie jak Twój PESEL lub NIP i data urodzenia, kwota przychodu z rozliczenia za 2022 r., kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2023 r. (np. PIT-40A), które potwierdzisz kwotą nadpłaty lub do zapłaty z rozliczenia za 2022 r. Jeżeli chociaż jedna z tych kwot wynosi „0” (zero), będziesz mógł się zalogować do usługi Twój e-PIT przy użyciu login.gov.pl lub;
- aplikacji mObywatel.
Po zalogowaniu, wysłanie oświadczenia PIT-OP przez usługę Twój e-PIT nie wymaga dodatkowej weryfikacji.
Zeznanie składane przez formularz interaktywny
Zeznania składane online przez formularz interaktywny w systemie e-Deklaracje możesz podpisać za pomocą:
- kwalifikowanego podpisu elektronicznego - to płatny, elektroniczny podpis, który służy do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN,
- „danych autoryzujących” – to bezpłatny podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań. Na takie dane autoryzujące składają się identyfikator PESEL lub NIP , imię (pierwsze), nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu. Kwota przychodu, którą podaje się przy autoryzacji, to kwota wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek, nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.
Zeznanie składane przez pełnomocnika
Jeśli nie chcesz składać zeznania osobiście, może to zrobić za Ciebie pełnomocnik. Pełnomocnik nie może jednak podpisać oświadczenia składanego w formie elektronicznej. Oświadczenie PIT-OP składane elektronicznie może być podpisane tylko przez Ciebie.
Jest do dokument, który potwierdza, złożenie formularza w formie elektronicznej. Nie potrzebna jest tu żadna pieczątka urzędu skarbowego.
Jak i do kiedy wpłacić podatek
Jeśli otrzymałeś PIT-40A i nie będziesz składać zeznania, nie wpłacasz podatku do urzędu skarbowego. Twoja emerytura za marzec lub kwiecień roku następnego będzie pomniejszona o kwotę podatku do zapłaty.
Jeśli składasz zeznanie i wynika z niego kwota do zapłaty, wpłać ją na Twój mikrorachunek.
Mikrorachunek to indywidualny rachunek podatkowy, za pomocą którego zapłacisz podatek dochodowy.
Sprawdzisz go korzystając z generatora lub otrzymasz go w dowolnym urzędzie skarbowym. Do jego wygenerowania potrzebny jest PESEL lub NIP jeśli dodatkowo prowadzisz działalność gospodarczą.
Więcej informacji dotyczących mikrorachunku podatkowego znajdziesz na stronie Podatki.gov.pl.
Podatek, który wynika z zeznania możesz zapłacić za 2022 rok najpóźniej 2 maja 2023 roku (gdyż 30 kwietnia wypada w niedzielę).
Pytania i odpowiedzi
-
Jeżeli w tym roku otrzymałeś z ZUS PIT-40A zostanie dla Ciebie udostępniony PIT-OP ze wskazaną OPP z ubiegłego roku, o ile znajduje się ona nadal na Wykazie OPP. Natomiast jeśli chcesz złożyć zeznanie podatkowe, to masz możliwość wyboru PIT-37/PIT-36 z danymi zaciągniętymi z PIT-40A. W zeznaniu, które zostanie przez Ciebie wygenerowane znajdą się dane OPP wskazanej przez ciebie w roku ubiegłym, o ile znajduje się ona nadal na Wykazie OPP.
-
W usłudze Twój e-PIT wygenerowane zostanie zeznanie PIT-37 i jeżeli nie zostanie ono przez Ciebie zaakceptowane albo odrzucone, czy też sam nie złożysz zeznania podatkowego, to zeznanie PIT-37 zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem terminu do złożenia zeznania podatkowego. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie zostaniesz rozliczony przez organ rentowy, tzn. otrzymałeś od organu rentowego PIT-11A albo kilka PIT-40A lub uzyskałeś dodatkowe dochody (np. z pracy wykazane w PIT-11) – wtedy musisz złożyć zeznanie podatkowe. W takiej sytuacji do udostępnionego PIT zostanie pobrana OPP z rozliczenia za rok poprzedni (albo z PIT-OP za rok poprzedni), o ile znajduje się ona nadal na Wykazie OPP.
-
Jeśli nie masz możliwości założenia profilu zaufanego (PZ), nie korzystasz z bankowości elektronicznej, ani nie dysponujesz kwotą przychodów, kwotą nadpłaty albo kwotą do zapłaty, które są niezbędne do zalogowania do usługi Twój e-PIT, to możesz złożyć PIT-OP papierowo albo przez e-Deklaracje. Wówczas podpisujesz PIT-OP kwotą przychodu z zeznania za rok 2022 (także jeśli przychód równy jest 0 zł).
-
Nie musisz nic robić. Twoja emerytura za marzec lub kwiecień roku następnego będzie pomniejszona przez ZUS o kwotę podatku do zapłaty.
-
Wypełnij ponownie zeznanie podatkowe ze wszystkimi przychodami i złóż je do urzędu skarbowego. W składanym formularzu zaznacz „korekta zeznania”.
Możesz to zrobić na papierowym druku i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Możesz też złożyć korektę elektronicznie:
- przez e-Deklaracje,
- w usłudze Twój e-PIT.
Jeżeli nie jest to korekta składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie musisz uzasadniać korekty. Złożona korekta zeznania będzie skuteczna. Jeśli chcesz, możesz dołączyć uzasadnienie. Opisz wtedy błąd, który zrobiłeś podczas składania pierwotnej deklaracji.
Podstawa prawna
-
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT)
Ważne
Kiedy złożyć zeznanie
do 30 kwietnia