Dokumenty Programu Współdziałania


Dokumenty związane z Programem Współdziałania: wytyczne Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego, objaśniania dotyczące zasad prowadzenia audytu podatkowego

12.05.2025
Artykuł dostępny również w innych wersjach językowych: EN

W przypadku pytań zespół Programu Współdziałania chętnie zorganizuje spotkanie, na którym udzieli Państwu szczegółowych informacji.

Zapraszamy do kontaktu z zespołem Programu Współdziałania pod adresem e-mail: program.wspoldzialania@mf.gov.pl

 

Wytyczne w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego

Zgodnie z Art. 20u. pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, podatnik, który zawarł umowę o współdziałanie, jest obowiązany do posiadania skutecznego i adekwatnego zbioru zidentyfikowanych i opisanych procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (ramy wewnętrznego nadzoru podatkowego). W związku z powyższym Ministerstwo Finansów opracowało dokument pn. Wytyczne w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego w celu ustandaryzowania podejścia podatników w zakresie wymagań dotyczących ram wewnętrznego nadzoru podatkowego. Dokument ten był przedmiotem konsultacji podatkowych.

Podręcznik dla uczestnika Programu Współdziałania wraz załącznikami

Podręcznik dla uczestnika Programu Współdziałania wraz z załącznikami został opracowany w toku konsultacji podatkowych, które miały na celu wypracowanie wraz z interesariuszami wspólnego podejścia w zakresie najważniejszych elementów Programu, tj.:

  1. w zakresie ram wewnętrznego nadzoru podatkowego, których skuteczność i adekwatność wdrożenia i funkcjonowania ma być oceniana przed podpisaniem umowy pomiędzy podatnikiem a Szefem Krajowej Administracji Skarbowej oraz w trakcie jej trwania,
  2. w zakresie przyjęcia zasad audytu podatkowego i niezależnego audytu funkcji podatkowej,
  3. w zakresie przyjęcia zasad współpracy po podpisaniu umowy o współdziałanie.

Model oceny dojrzałości RWNP

W październiku 2024 r. zakończone zostały konsultacje podatkowe w zakresie ram wewnętrznego nadzoru podatkowego i został wypracowany „Model oceny poziomu dojrzałości ram wewnętrznego nadzoru podatkowego” oraz „Wskazówki i dobre praktyki w zakresie RWNP”.

Model oceny poziomu dojrzałości ram wewnętrznego nadzoru podatkowego (dalej także „model”) ma na celu dostarczenie obiektywnych, rzetelnych informacji, pozwalających ocenić poziom ich jakości. Celem modelu jest również budowanie świadomości podatników dotyczącej zakresu RWNP oraz elementów istotnych dla zapewnienia ich skuteczności.

Model określa ścieżkę stopniowego rozwoju ram wewnętrznego nadzoru podatkowego (dalej także RWNP), wskazując podatnikom mapę drogową ich rozwoju. Ocena RWNP dokonana przy pomocy modelu jest wskazówką pozwalającą określić poziom dojrzałości wdrożonego przez podatnika nadzoru nad kwestiami podatkowymi oraz działania, jakie należy jeszcze podjąć, aby ten nadzór doskonalić.

Jednym z głównych celów wdrożenia ww. modelu jest ułatwienie procesu przygotowania się i aplikowania do Programu Współdziałania, dzięki:

  • możliwości dokonania przez podatnika obiektywnej samooceny poziomu dojrzałości RWNP,
  • zapewnieniu przejrzystości zasad ich oceny,
  • jasnemu określeniu minimalnych wymagań w zakresie jakości ram, które powinny być spełnione przez uczestnika Programu.

Jednocześnie należy podkreślić, że model ten może być stosowany nie tylko przez podmiot aplikujący do Programu Współdziałania, ale przez każde przedsiębiorstwo, które chce ocenić i rozwijać w swojej organizacji RWNP.

W modelu wprowadzono pięciostopniową skalę dojrzałości:

  • poziom 1 - ad hoc
  • poziom 2 - inicjalny
  • poziom 3 - zdefiniowany
  • poziom 4 - zarządzany
  • poziom 5 - świadomy

Organizacja, która chce przystąpić do Programu Współdziałania, powinna osiągnąć poziom dojrzałości zbliżony do poziomu zdefiniowanego (poziom 3). Jeżeli organizacja uzyska wartości między poziomem 2 a 3, będzie miała możliwość uzupełnienia brakujących elementów po podpisaniu umowy o współdziałanie, w terminie uzgodnionym z Krajową Administracją Skarbową (KAS).

Podobnie jak Wytyczne w zakresie RWNP, model nie ma charakteru normatywnego, stanowi zbiór oczekiwanych, a nie obligatoryjnych rozwiązań. Dlatego też dokonując oceny w oparciu o model, należy stosować zasadę „stosuj lub wyjaśnij”. 

W modelu przyjęto zasadę od szczegółu do ogółu, zatem w pierwszej kolejności oceniana jest dojrzałość  poszczególnych atrybutów, a dopiero później obszarów i na końcu całych RWNP.

Przeprowadzając ocenę dojrzałości RWNP, należy również pamiętać, że:

  • dokonaną ocenę należy uzasadnić w każdym atrybucie, wskazując na konkretne działania podjęte przez organizację w tym zakresie,
  • nie każdy atrybut wymaga sformalizowanych, spisanych regulacji w formie dokumentu (istotne jest aby zasady postępowania w danym procesie były udokumentowane, natomiast sposób ich udokumentowania może być różny).

W przypadku pytań i uwag dotyczących modelu prosimy o kontakt na adres e-mail: program.wspoldzialania@mf.gov.pl

Dokument do pobrania:

Wskazówki i dobre praktyki w zakresie RWNP

„Wskazówki i dobre praktyki w zakresie RWNP” są uzupełnieniem „Wytycznych w zakresie ram wewnętrznego nadzoru podatkowego” oraz „Modelu oceny dojrzałości RWNP.

Celem tego dokumentu jest przedstawienie wskazówek i dobrych praktyk w zakresie wdrażania i funkcjonowania poszczególnych elementów RWNP oraz podnoszeniu ich jakości.

Zaprezentowane w dokumencie wskazówki i dobre praktyki stanowią jedynie przykłady możliwych rozwiązań, odnoszące się zarówno do 3 poziomu dojrzałości RWNP, jak i wyższych. W związku z tym nie należy ich odczytywać jako standardu lub check-listy rozwiązań niezbędnych do wdrożenia przez organizacje aplikujące do Programu Współdziałania.

Dokument będzie okresowo aktualizowany, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla organizacji, które poszukują inspiracji i wskazówek w zakresie podnoszenia jakości RWNP. Dlatego też zachęcamy do zgłaszania propozycji rozwiązań podnoszących skuteczność RWNP na adres e-mail: program.wspoldzialania@mf.gov.pl.

Dokumenty do pobrania:

Założenia Programu Współdziałania

Informacje podstawowe o Programie Współdziałania: wartości na których jest oparty, zgłoszenia, etapy

Konsultacje podatkowe

Informacje dotyczące konsultacji podatkowych w zakresie zasad funkcjonowania Programu Współdziałania

Katalog korzyści

Informacje na temat korzyści płynących z uczestnictwa w Programie Współdziałania

Przepisy

Zmiany w prawie oraz wyjaśnienia przepisów w zakresie realizacji Programu Współdziałania