Wypełnij i wyślij JPK_VAT


16.04.2024

Od 1 stycznia 2018 r. ewidencje na potrzeby VAT, również te prowadzone dotychczas w wersji papierowej, należy prowadzić wyłącznie w wersji elektronicznej i przesyłać jako JPK_VAT do Ministerstwa Finansów.

Co zawiera JPK_VAT

JPK_VAT składa się z danych identyfikujących podatnika (np. nazwa, NIP) oraz danych, które dotyczą dokumentów sprzedażowych i zakupowych. Odzwierciedla dane zawarte w ewidencji zakupu i sprzedaży. Dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z danymi ujętymi w deklaracji VAT.

Jak przygotować i wysłać JPK_VAT

Żeby przygotować plik JPK_VAT możesz:

  • skorzystać z bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma,
  • skorzystać z bezpłatnego narzędzia Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK_VAT,
  • utworzyć JPK_VAT przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej z komercyjnych aplikacji on-line. Jeśli korzystasz już z takiego programu, sprawdź, czy ma on funkcję wysyłki plików JPK_VAT lub czy możesz bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji Klient JPK 2.0. Jeśli nie korzystasz z aplikacji Klient JPK 2.0, zapoznaj się ze Specyfikacją interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego wersja 2.3. umieszczoną w zakładce Pliki do pobrania
  • skorzystać z e-bramki JPK_VAT, która umożliwia przesyłanie JPK_VAT z różnych systemów operacyjnych, w tym również z komputerów firmy Apple.

Jak podpisać JPK_VAT

Potrzebujesz podpisu elektronicznego. Do podpisania JPK_VAT możesz użyć jednego z dwóch podpisów lub danych autoryzujących:

  • Profilu Zaufanego – bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć niemal w każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do podpisu wystarczy kod autoryzacyjny wysłany na kanał autoryzacji. Zobacz, jak założyć profil zaufany.
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego – to płatny elektroniczny podpis służący do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN.
  • danych autoryzujących - jest to bezpłatna metoda. Potrzebne będą: NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia oraz odpowiednia kwota przychodu osiągniętego w 2018 r. Formularz jest dostępny na stronie e-bramka JPK_VAT.

Przygotuj JPK_VAT i wyślij przez aplikację e-mikrofirma

W aplikacji e-mikrofirma wystawisz faktury krajowe, zapiszesz faktury zakupu i stworzysz ewidencje VAT. Aplikacja generuje, waliduje, szyfruje pliki JPK_VAT oraz umożliwia ich podpisywanie i przesyłanie do systemu Ministerstwa Finansów. Aplikacja przeznaczona jest przedsiębiorców prowadzących jednosobową działalność gospodarczą.

Użyj aplikacji Klient JPK 2.0

Jeśli rozliczasz się z VAT i nie korzystasz z usług biur rachunkowych lub programów księgowych, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

KROK 1

Pobierz tabelę w formacie arkusza kalkulacyjnego, zapisz na swoim komputerze, a następnie otwórz zgodnie z procedurą opisaną w graficznej instrukcji obsługi Klienta JPK.

KROK 2

Wpisz dane z rejestru VAT w odpowiednie kolumny i wiersze tabeli (są one niezbędne do wygenerowania JPK_VAT). Opis, jak to zrobić, znajdziesz w broszurze informacyjnej JPK_VAT w opisie struktury i formatu danych pliku CSV oraz w graficznej instrukcji obsługi Klienta JPK.
Wypełniony plik CSV stanowi źródło JPK_VAT i jest gotów do wysłania przez aplikację Klient JPK 2.0.

KROK 3

Pobierz i zainstaluj aplikację Klient JPK 2.0. Aplikacja służy do konwertowania pliku CSV na plik XML oraz do wysyłania plików JPK_VAT. Wybierz aplikację w wersji dla systemu operacyjnego, którego używasz na twoim komputerze (Windows, Linux).

W zakładce Aplikacje do pobrania znajdziesz między innymi:

  • aplikację Klient JPK 2.0,
  • aplikację Klient JPK 2.0 Demo (wersja Demo służy do testowego generowania i przygotowywania do wysyłki JPK_VAT),
  • instrukcję instalacji i obsługi aplikacji Klient JPK 2.0,
  • przykładowy plik w formacie XML przekonwertowany z pliku CSV.

KROK 4 - Pobierz UPO

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dla JPK_VAT podpisanego danymi autoryzującymi i wysłanego przez e-bramkę JPK_VAT można sprawdzić przez stronę UPO-JPK DA. Warto też pamiętać, że po podpisaniu JPK_VAT danymi autoryzującymi podatnik otrzymuje na wskazany przez siebie adres e-mail link do pobrania UPO.

W pozostałych przypadkach należy skorzystać z UPO-JPK. Plik wyświetla sie poprawnie w przeglądarce Internet Explorer lub po ściągnięciu na komputer.

Formularz UPO-JPK (PDF, 48 kB)

Status "200" oznacza, że dokument został poprawnie przesłany. 
UPO_JPK możesz pobrać tylko dla dokumentu, który otrzymał status „200".

Do prawidłowego działania formularza UPO_JPK niezbędne jest zainstalowanie w systemie programu Adobe Reader, który można bezpłatnie pobrać ze strony producenta.

Jak korygować JPK_VAT

Po złożeniu JPK_VAT może pojawić się potrzeba zmian w ewidencji VAT (np. otrzymasz fakturę korygującą od kontrahenta za zakupy dla firmy, wystawisz fakturę korygującą za dokonaną sprzedaż czy wystawisz klientom faktury do paragonów, z których obrót już rozliczyłeś i wykazałeś w złożonym wcześniej pliku).

W takim przypadku złóż korektę JPK_VAT.

Jak oznaczać korekty

Jeśli pierwszy JPK_VAT wysłałeś w 2017 r. lub wcześniej

  • i było to tylko plik pierwotny oznaczony cyfrą „1", a po raz pierwszy korygujesz go w 2018 r. na nowej strukturze, to w kolumnie „Cel złożenia" wpisz cyfrę „2". Kolejne korekty za ten sam okres oznaczaj cyframi „3", „4", „5" itd.
  • i składając określiłeś go jako „1", a potem składałeś korekty i oznaczałeś je cyfrą „2", to składając kolejną korektę za ten okres według nowej struktury w 2018 r. wpisz „3" ( niezależnie od tego, ile w 2017 r. złożyłeś korekt JPK_VAT z oznaczeniem „2"). Kolejne korekty za ten sam okres oznaczaj „4", „5" itd.

W 2017 r. przyjęto następującą zasadę oznaczania JPK_VAT:

1 - dla pierwotnego JPK_VAT

2 - dla każdej kolejnej korekty JPK_VAT.

Jeśli zaczynasz wysyłać JPK_VAT w 2018 r.,

to pierwszy JPK_VAT oznacz „0", a dla korekt przyjmij kolejno „1", „2", „3"...

W 2018 r. przyjęto następującą zasadę oznaczania JPK_VAT:

0 - dla pierwotnego JPK_VAT,

1, 2, 3, 4... - dla kolejnych korekt JPK_VAT za ten sam okres.

Nie ma ograniczeń co do ilości przesyłanych korekt.

e-bramka JPK_VAT

Prześlij JPK_VAT

UPO-JPK DA

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dla JPK_VAT podpisanego danymi autoryzującymi i wysłanego przez e-bramkę JPK_VAT

UPO-JPK (PDF, 48 kB)

Formularz UPO-JPK

JPK_VAT

Dla plików przesyłanych za okresy do 30 września 2020 r. oraz korekt za te okresy

Aplikacje do pobrania

Bezpłatne narzędzia do generowania i wysyłania JPK, instrukcje, przewodniki, przykłady

Pliki do pobrania

Dokumentacja, struktury JPK, broszury informacyjne, instrukcje obsługi bezpłatnych aplikacji MF

Kontakt

Nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc