Podstawowe informacje
System rejestracji online sprzedaży jest kolejnym, uzupełniającym obok JPK narzędziem pozwalającym na uszczelnienie systemu podatku VAT. Skoncentrowany jest w szczególności na ograniczeniu szarej strefy w sprzedaży detalicznej.
Cel wprowadzenia kas online
Obecnie stosowane w Polsce rozwiązania i model działania w obszarze fiskalizacji obrotu przy wykorzystaniu kas fiskalnych i kontroli podatkowej nie przynoszą oczekiwanych efektów, w zakresie efektywnego i długofalowego zmniejszania skali nieujawnionych transakcji oraz trwałego ograniczania luki podatkowej. Potrzebny jest zatem nowy impuls oraz zmiana jakościowa, która da szansę na zwiększenie efektywności działania aparatu skarbowego, zwiększenie ściągalności podatków oraz zwiększenie transparentności obrotu.
Funkcjonujący obecnie system fiskalizacji nie jest dostosowany do realizacji centralnego raportowania transakcji. System taki powinien być wyposażony w narzędzia analityczne do badania prawidłowości prowadzonej przez podatników ewidencji sprzedaży, co pozwoli na skuteczną i efektywną kontrolę z uwagi na zmianę sposobu typowania podmiotów do kontroli. Możliwość zdalnego monitorowania sprzedaży w znacznym stopniu uprości kontrolę bezpośrednią w miejscu wykonywania przez podatników działalności gospodarczej.
Aby było to możliwe potrzebny jest powszechny standard połączenia kas fiskalnych z Centralnym Repozytorium, a także z terminalami płatniczymi.
Wdrożenie kas online
W celu utworzenia systemu do centralnego raportowania transakcji Minister Finansów powołał projekt pn. „Centralne Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej (CR)".
Projekt dotyczy wszystkich podatników VAT, w szczególności podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obecnie podatnicy posiadający kasy rejestrujące to grupa ok. 1,2 mln podmiotów.
Celem głównym (strategicznym) Projektu jest ograniczenie szarej strefy poprzez usprawnienie procesów związanych z rejestrowaniem i kontrolą sprzedaży detalicznej online przy wykorzystaniu kas fiskalnych.
Cele szczegółowe:
- Zwiększenie skuteczności działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wdrożenie zmian prawnych, organizacyjnych oraz niezbędnych rozwiązań informatycznych.
- Umożliwienie podatnikom fiskalizacji kas fiskalnych przez Internet od 1 maja 2019 r.
Modernizacja systemu kas rejestrujących umożliwi gromadzenie na poziomie centralnym danych na temat obrotu i kwot podatku ewidencjonowanych na poszczególnych urządzeniach. Przyczyni się to do zmniejszenia szarej strefy, a w konsekwencji zwiększy wysokość wpływów budżetowych.
Zasady używania kas rejestrujących (on-line)
Przejdź do wersji tekstowej infografiki
Kasy on-line - wersja tekstowa
Nie kupisz kas starego typu:
- z papierowym zapisem kopii po 31.08.2019
- z elektronicznym zapisem kopii po 31.12.2022
Możesz używać kas rejestrujących starego typu do czasu zużycia lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej (kasy z papierowym zapisem kopii).
Branże, które będą musiały wprowadzić kasy on-line:
- sprzedaż paliw, usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji - 1.01.2020
- gastronomiczna, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych przeznaczonych do celów opałowych - 1.01.2021
- budowlana, usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, fitness (wyłącznie w zakresie wwstępu), opieka medyczna świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze - 1.07.2021
Możesz otrzymać 700 zł refundacji na zakup kasy on-line.
Uwaga!
- powiadom wszystkie osoby obsługujące kasy o podstawowych zasadach prowadzenia ewidencji na kasie i wystawiania paragonu fiskalnego i o skutkach ich nieprzestrzegania. Muszą one złożyć oświadczenie, że zapoznały się z tymi informacjami
- nie potrzeba żadnych specjalistycznych szkoleń
- wzór oświadczenia do pobrania na podatki.gov.pl
- od 1 lipca 2019 r. możesz zmienić serwisanta swojej kasy bez zgody podmiotu, który prowadzi serwis główny. Pamiętaj tylko, aby go o tym powiadomić.
Załączniki
Zwrot kwoty wydanej na zakup kas
Informacje w sprawie ulgi na zakup kas rejestrujących online znajdziesz w załączniku:
Objaśnienia podatkowe z 11 lipca 2019 r. Ulga na zakup kas rejestrujących on-line (PDF, 4113 kB)
Zgłaszanie problemów technicznych
Pytania dotyczące wdrożenia kas online mogą być zgłaszane do Ministerstwa Finansów na adres e-mail: kasyproducenci@mf.gov.pl