
Jak zostać podatnikiem akcyzy
Podatek akcyzowy nie jest powszechny, to znaczy, że dotyczy tylko niektórych kategorii wyrobów.
Będziesz podatnikiem podatku akcyzowego, gdy zamierzasz dokonywać na terytorium kraju czynności w zakresie wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych.
Do wyrobów akcyzowych ww. ustawa zalicza wyroby:
- nowatorskie,
- energetyczne,
- energię elektryczną,
- napoje alkoholowe,
- tytoniowe,
- susz tytoniowy,
- płyn do papierosów elektronicznych,
- węglowe,
- gazowe.
Sam fakt dokonywania transakcji na terytorium kraju wyrobami akcyzowymi i samochodami osobowymi nie oznacza konieczności zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych i zapłaty podatku akcyzowego.
Czynności podlegające opodatkowaniu
Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego dotyczy podmiotów, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą określonych w ww. ustawie, tj. m.in.:
- produkują wyroby akcyzowe,
- wyprowadzają wyroby akcyzowe ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy,
- importują wyroby akcyzowe, z wyłączeniem importu wyrobów przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do składu podatkowego,
- dokonują nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego do składu podatkowego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy,
- nabywają lub posiadają wyroby akcyzowe, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości,
- importują lub nabywają wewnątrzwspólnotowo samochody osobowe,
- dokonują pierwszej sprzedaży samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
- wyprodukowanego na terytorium kraju,
- od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu importu lub też nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Podatek akcyzowy jest należny również od ubytków i niedoborów wyrobów akcyzowych powstałych w czasie produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu.
Zwolnienia od podatku
Możesz także skorzystać z obowiązujących zwolnień od podatku akcyzowego. Podstawowe informacje o zwolnieniach znajdziesz w zakładce Zwolnienia od akcyzy.
Złożenie zabezpieczenia akcyzowego
Rozpoczynając działalność w zakresie podatku akcyzowego możesz zostać zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Więcej informacji o zabezpieczeniach akcyzowych znajdziesz w załadce Zabezpieczenia akcyzowe.
Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych
Jeśli jesteś podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą i planujesz wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, to przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności zarejestruj się w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych.
Zgłoszenia rejestracyjnego dokonaj do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Zgłoszenie to podpiszesz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo zaawansowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego. Jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego będziesz musiał potwierdzić tożsamość w jednostce organizacyjnej urzędu celno-skarbowego.
Składanie deklaracji oraz płatność podatku
Jako podatnik podatku akcyzowego, co do zasady, będziesz musiał obliczać i wpłacać akcyzę oraz składać deklaracje. Zasadniczo deklaracje te składa się za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy i w tym też terminie należy obliczyć i wpłacić akcyzę. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności obowiązek ten może kształtować się odmiennie zarówno co do terminu złożenia deklaracji jak i okresu, za jaki należy ją złożyć (miesięczny/kwartalny). Szczegóły sprawdzisz w wyjaśnieniach, w zakładce formularze akcyzowe oraz na puesc.gov.pl.
Deklaracje będziesz składał za pomocą środków komunikacji elektronicznej poprzez portal PUESC. Przesyłane dokumenty musisz opatrzyć jednym z dostępnych rodzajów podpisów elektronicznych.
Prowadzenie ewidencji lub innych dokumentacji
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej będziesz także zobowiązany do prowadzenia odpowiednich ewidencji i dokumentacji wyrobów akcyzowych określonych w dziale VIa ustawy o podatku akcyzowym1 (tj. ewidencję składu podatkowego, ewidencję wyrobów akcyzowych wysyłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy miejsca importu, ewidencję suszu tytoniowego, dokumentację kontroli nad produkcją alkoholu etylowego).
Możesz je prowadzić w postaci elektronicznej oraz w postaci papierowej2.
Szczegółowy zakres danych, jakie należy umieszczać w tych ewidencjach i dokumentacjach został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 11 czerwca 2021 roku w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy.
Więcej informacji na temat podatku akcyzowego znajdziesz w zakładce ABC akcyza.