Pytania i odpowiedzi WIS
- Szukasz odpowiedzi na pytania dotyczące usługi e-Urząd Skarbowy?
Zapoznaj się z odpowiedziami na pytania dotyczące działania usługi e-Urząd Skarbowy
Pytania dotyczące serwisu e-Urząd Skarbowy można przesłać na e-mail:
info.eurzad@mf.gov.pl - Szukasz odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące wiążących informacji stawkowych?
Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Wniosek o wydanie WIS
Wniosek o wydanie WIS można złożyć do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym. Wnioski złożone w formie papierowej lub elektronicznie za pośrednictwem e-PUAP nie zostaną rozpatrzone.
Załóż konto w e-Urzędzie Skarbowym, jeśli jeszcze go nie masz, i wyraź zgodę na doręczanie na to konto pism wydawanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej.
Pamiętaj, aby podać aktualny adres poczty elektronicznej lub numer telefonu w celu przekazywania powiadomień.
Więcej informacji na stronie e-Urząd Skarbowy.
Tak, gdy jesteś pełnomocnikiem, twój mocodawca musi posiadać konto w e-Urzędzie Skarbowym, wyrazić zgodę na otrzymywanie korespondencji oraz podać aktualny adres poczty elektronicznej lub numer telefonu w celu przekazywania powiadomień.
Jeżeli jesteś pełnomocnikiem szczególnym, pamiętaj o wpisaniu danych mocodawcy w polu „Treść pisma”. Dane mocodawcy powinny zawierać: imię i nazwisko/nazwa, NIP/PESEL, adres zamieszkania/siedziby oraz adres do doręczeń o ile jest inny niż adres zamieszkania/siedziby.
Ponadto dołącz podpisany podpisem kwalifikowanym albo podpisem zaufanym dokument udzielonego pełnomocnictwa szczególnego.
Tak, jest to możliwe, pamiętaj jednak o tym, że Organizacja musi wystąpić z wnioskiem o przyznanie dostępu do Konta Organizacji w e-Urzędzie Skarbowym i wskazać w nim użytkownika konta organizacji (będącego osobą fizyczną) oraz zakres jego uprawnień. Czynności podejmowane przez tego użytkownika na koncie jednostki organizacyjnej uznaje się za czynności podejmowane przez tę jednostkę.
Więcej informacji na temat konta organizacji i złożenia wniosku o przyznanie dostępu do niego znajdziesz na stronie Konto organizacji.
Po zalogowaniu na koncie w e-Urzędzie Skarbowym wybierz zakładkę Dokumenty, „Złóż dokument”, następnie „Pismo WIS”. Wskaż kogo dotyczy wniosek, jeżeli działasz z konta osoby fizycznej. Sprawdź aktualność swojego adresu zamieszkania lub siedziby. Wybierz rodzaj pisma: Wniosek WIS. Możesz skorzystać z interaktywnego formularza do wniosku WIS. Nie zapomnij go podpisać przed dołączeniem do wniosku WIS. Zweryfikuj dane dotyczące wniosku. Zaakceptuj i wyślij wniosek WIS.
Jeżeli adres do doręczeń jest inny niż adres siedziby/zamieszkania, wpisz go w polu „Treść pisma”.
We wniosku o WIS można opisać tylko jeden towar albo jedną usługę lub jedno świadczenie kompleksowe. Błędem jest więc opisanie kilku towarów, usług lub świadczeń kompleksowych w jednym wniosku o wydanie WIS. Takie działanie uniemożliwia wydanie decyzji (WIS).
Przykład: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą detaliczną towarów. We wniosku o WIS wnioskodawca szczegółowo opisał trzy towary tj. serek homogenizowany, jogurt pitny oraz maślankę. Podatnik chce dowiedzieć się, jaka stawka VAT ma zastosowanie do sprzedaży tych towarów. W tym celu musi złożyć trzy wnioski o WIS.
Do wniosku należy dołączyć wszelkie dokumenty odnoszące się do towaru albo usługi, w szczególności fotografie, plany, schematy, katalogi, atesty, instrukcje, informacje od producenta, regulaminy lub inne dostępne dokumenty (np. umowy) umożliwiające organowi wydającemu WIS dokonanie właściwej klasyfikacji towaru albo usługi.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może wezwać do uzupełnienia wniosku o wydanie WIS o dokumenty odnoszące się do towaru, usługi lub świadczenia kompleksowego niezbędne do dokonania właściwej klasyfikacji. W przypadku ich niedostarczenia w określonym terminie (7 dni od dnia doręczenia wezwania) organ wyda postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, na które służy wnioskodawcy zażalenie.
Istnieje możliwość zaskarżenia postanowienia o pozostawieniu wniosku o wydanie WIS bez rozpatrzenia w sytuacji niedostarczenia w wymaganym terminie próbki towaru lub nieuiszczenia zaliczki na pokrycie opłaty za badania próbki. Na wydane postanowienie służy zażalenie.
Ewentualne próbki towaru prześlij na adres Krajowej Informacji Skarbowej ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała lub dostarcz osobiście na adres KIS.
Tak, do złożonego wniosku o WIS można dołączyć załączniki w formie dokumentów elektronicznych o pojemności max 6,5MB (max 3 sztuki). Jeżeli zamierzasz dołączyć więcej załączników, to zrobisz to wraz z nowym Pismem WIS.
Jednostka Samorządu Terytorialnego może obecnie złożyć wniosek o wydanie WIS wyłącznie za pośrednictwem ustanowionego pełnomocnika w sprawie (np. szczególnego), który posiada konto w e-Urzędzie Skarbowym, na którym podał aktualny adres poczty elektronicznej lub numer telefonu w celu przekazywania powiadomień oraz wyraził zgodę na otrzymywanie korespondencji.
Tak, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyda decyzję o odmowie wydania WIS, jeżeli wniosek o wydanie WIS nie dotyczy towarów lub/i usług, które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu.
W ustawie o VAT zawarto wprost podstawę prawną wydania decyzji odmawiającej wydania WIS w sytuacji, gdy w ocenie wnioskodawcy opisana we wniosku czynność stanowi świadczenie kompleksowe, natomiast w ocenie organu kilka wskazanych przez wnioskodawcę towarów/usług nie będzie stanowiło świadczenia kompleksowego.
Podatnik po uzyskaniu informacji, że interesujące go towary/usługi nie stanowią świadczenia kompleksowego może wystąpić o WIS dla poszczególnych towarów/usług.
Wydanie WIS musi zostać poprzedzone przedstawieniem przez wnioskodawcę takiego opisu towaru, usługi lub świadczenia kompleksowego, aby pozwalał na dokonanie klasyfikacji lub/oraz określenie stawki podatku VAT. Opis towaru, usługi lub świadczenia kompleksowego we wniosku o WIS powinien być więc w jak największym stopniu sprecyzowany. Nieprawidłowością jest zatem przedstawienie we wniosku opisów kilku wariantów danej usługi, towaru czy świadczenia kompleksowego.
Przykład 1: Podatnik zajmuje się usługą montażu kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, na gruncie oraz na budynkach gospodarczych. Chcąc dowiedzieć się, jaka stawka VAT ma zastosowanie do ww. usług podatnik powinien złożyć trzy wnioski o WIS. Osobny wniosek na montaż kolektorów słonecznych na budynku mieszkalnym, osobny na montaż kolektorów na gruncie i osobny wniosek na montaż kolektorów słonecznych na budynku gospodarczym.
Przykład 2: Podatnik zajmuje się dostawą oraz montażem rolet zewnętrznych w budynkach sklasyfikowanych w dziale 11 oraz w dziale 12 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Chcąc dowiedzieć się jaka stawka VAT ma zastosowanie do ww. usług podatnik powinien złożyć dwa wnioski o WIS.
Przykład 3: Wnioskodawca składa wniosek o WIS opisując w nim następujące towary: herbata czarna o smaku truskawkowym i herbata czarna o smaku malinowym. Wnioskodawca postąpił nieprawidłowo - powinien złożyć dwa, odrębne wnioski o WIS.
Przykład 4: Podatnik planuje dokonać sprzedaży dwóch różnych lokali. Lokale te znajdują się w jednym budynku, charakteryzują się jednak różną powierzchnią - 40 m2 oraz 160 m2. w takiej sytuacji podatnik powinien złożyć dwa wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych, ponieważ oba lokale cechują inne powierzchnie użytkowe, a zatem są to dwa towary o różnych cechach (parametrach), które mogą mieć wpływ na wysokość stawki podatku VAT.
Istotą wiążącej informacji stawkowej w odniesieniu do towaru jest jego klasyfikacja, która determinuje wskazanie właściwej stawki podatku VAT. W związku z tym, w celu ustalenia prawidłowej klasyfikacji niezbędny jest szczegółowy i precyzyjny opis towaru, który umożliwia jego identyfikację. W wielu przypadkach niezbędne będzie też zbadanie próbki towaru.
Organ nie wyda decyzji (WIS), jeżeli nie dysponuje wystarczającymi informacjami, które umożliwiają klasyfikację towaru - np. gdy nie ma możliwości przeprowadzenia niezbędnych badań próbki, gdyż towar jeszcze nie istnieje.
Przykład: Podatnik składa wniosek o WIS dla towaru, który nie istnieje jeszcze w obrocie gospodarczym, podatnik bowiem dopiero planuje jego wytworzenie i następnie sprzedaż. W przypadku, gdy organ uzna, że przedstawione przez podatnika informacje o tym towarze są niewystarczające i konieczne jest zbadanie próbki towaru, natomiast wnioskodawca nie ma możliwości dostarczenia tej próbki (towar jest na etapie projektowania), organ nie będzie mógł dokonać klasyfikacji towaru. Okoliczności te uniemożliwiają wydanie WIS.
Odwołanie lub zażalenie w sprawach WIS
Odwołanie lub zażalenie w sprawie WIS można złożyć do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym. Odwołania/zażalenia złożone w formie papierowej lub elektronicznie za pośrednictwem e-PUAP nie zostaną rozpatrzone.
Załóż konto w e-Urzędzie Skarbowym, jeśli jeszcze go nie posiadasz, i wyraź zgodę na doręczanie na to konto pism wydawanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej. Pamiętaj, aby podać aktualny adres poczty elektronicznej lub numer telefonu w celu przekazywania powiadomień.
Więcej informacji na stronie e-Urząd Skarbowy.
Tak, gdy jesteś pełnomocnikiem, twój mocodawca musi posiadać konto w e-Urzędzie Skarbowym, wyrazić zgodę na otrzymywanie korespondencji oraz podać aktualny adres poczty elektronicznej lub numer telefonu w celu przekazywania powiadomień.
Jeżeli jesteś pełnomocnikiem szczególnym, pamiętaj o wpisaniu danych mocodawcy w polu „Treść pisma”. Dane mocodawcy powinny zawierać: imię i nazwisko/nazwa, NIP/PESEL, adres zamieszkania/siedziby oraz adres do doręczeń o ile jest inny niż adres zamieszkania/siedziby.
Ponadto dołącz podpisany podpisem kwalifikowanym albo podpisem zaufanym dokument udzielonego pełnomocnictwa szczególnego.
Tak, jest to możliwe, pamiętaj jednak o tym, że Organizacja musi wystąpić z wnioskiem o przyznanie dostępu do Konta Organizacji w e-Urzędzie Skarbowym i wskazać w nim użytkownika konta organizacji (będącego osobą fizyczną) oraz zakres jego uprawnień.
Czynności podejmowane przez tego użytkownika na koncie jednostki organizacyjnej uznaje się za czynności podejmowane przez tę jednostkę.
Więcej informacji na temat konta organizacji i złożenia wniosku o przyznanie dostępu do niego znajdziesz na stronie Konto organizacji.
Po zalogowaniu na koncie w e-Urzędzie Skarbowym wybierz zakładkę Dokumenty, „Złóż dokument”, następnie „Pismo WIS”. Wskaż kogo dotyczy wniosek, jeżeli działasz z konta osoby fizycznej. Sprawdź aktualność swojego adresu zamieszkania lub siedziby. Wybierz rodzaj pisma: Odwołanie w sprawie WIS lub Zażalenie w sprawie WIS. Możesz treść odwołania/zażalenia dołączyć w formie załącznika. Nie zapomnij go podpisać przed dołączeniem. Zweryfikuj dane dotyczące odwołania/zażalenia. Zaakceptuj i wyślij odwołanie/zażalenie w sprawie WIS.
Tak, do złożonego odwołania/zażalenia można dołączyć załączniki w formie dokumentów elektronicznych o pojemności max 6,5MB (max 3 sztuki). Jeżeli zamierzasz dołączyć więcej załączników, to zrobisz to wraz z nowym Pismem WIS.
Jednostka Samorządu Terytorialnego może obecnie złożyć odwołanie/zażalenie w sprawie WIS wyłącznie za pośrednictwem ustanowionego pełnomocnika w sprawie (np. szczególnego), który posiada konto w e-Urzędzie Skarbowym, na którym podał aktualny adres poczty elektronicznej lub numer telefonu w celu przekazywania powiadomień oraz wyraził zgodę na otrzymywanie korespondencji.
Pozostałe pytania
Wiążąca informacja stawkowa dotyczy jedynie czynności opodatkowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem złożenie wniosku o WIS w zakresie czynności opodatkowanych poza terytorium kraju jest niezasadne. W takim przypadku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie będzie mógł wydać WIS, ponieważ przedmiot wniosku będzie podlegał opodatkowaniu według stawki obowiązującej w kraju, w którym zgodnie z przepisami ustawy o VAT wystąpi miejsce świadczenia.
Przykład: Podatnik składa wniosek dla usługi budowy nieruchomości położonej w Hiszpanii. Organ nie wyda WIS z uwagi na fakt, że usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Wiążąca informacja stawkowa jest wydawana na potrzeby opodatkowania podatkiem VAT dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. W związku z tym nie ma możliwości uzyskania WIS w odniesieniu do takiej kategorii transakcji jak wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów czy eksport.
Przykład: Podatnik składa wniosek dotyczący dostawy towaru za granicę w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub eksportu. Organ nie wyda WIS. Przedmiot wniosku wykracza poza zakres WIS wskazany w ustawie o VAT.
Zakres wiążącej informacji stawkowej obejmuje jedynie:
- klasyfikację towaru według jednej z trzech klasyfikacji - Nomenklatury scalonej (CN), Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWIU 2015) albo usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWIU 2015)
- stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi (za wyjątkiem przypadku złożenia wniosku zawierającego żądanie sklasyfikowania towaru albo usługi na potrzeby stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, innych niż dotyczących określenia stawki podatku).
Z tej też przyczyny złożenie wniosku o WIS w kwestii pozostałych aspektów występujących w podatku VAT jest działaniem nieprawidłowym. W takim przypadku organ nie może wydać WIS. Zasadne w tym przypadku jest złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (formularz ORD-IN).
WIS to decyzja, która wydawana jest na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Z tego względu nieprawidłowe jest składanie wniosku o WIS celem uzyskania informacji na potrzeby innych podatków. W takim przypadku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie może wydać WIS, ponieważ decyzja nie dotyczyłaby podatku VAT.
Przykład: Podatnik zajmujący się pośrednictwem handlowym składa wniosek o WIS wskazując, że pragnie uzyskać informację w kwestii klasyfikacji usługi na potrzeby określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie ma prawnej możliwości wydania WIS.
Wniosek o wydanie WIS może zostać złożony przez podatnika posiadającego NIP, podmiot dokonujący lub zamierzający dokonywać dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług, oraz przez zamawiającego - w rozumieniu Prawa zamówień publicznych - w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym.
Błędem jest więc zarówno złożenie wniosku o WIS przez podmiot, który pyta o sytuację prawnopodatkową innego podatnika, jak i złożenie wniosku przez zamawiającego, gdy postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy zostało już zakończone.
Przykład: Podmiot co miesiąc otrzymuje fakturę od swojego kontrahenta za prowadzenie punktu zbiórki odpadów. Podmiot składa wniosek o WIS, ponieważ chce mieć pewność, że kontrahent stosuje prawidłową stawkę podatku VAT. Organ nie wyda WIS, ponieważ wnioskodawca pyta o sytuację prawnopodatkową innego podmiotu.
Udzielanie odpowiedzi na wystosowane przez organ wezwania powinno odbywać się w sposób dokładny oraz w wyznaczonym do tego terminie. W przeciwnym wypadku organ nie wyda wiążącej informacji stawkowej, a postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.
Przykład 1: Podatnik składa wniosek o WIS wskazując jedynie, że planuje sprzedaż domu mieszkalnego wraz z działką. Organ wzywa więc wnioskodawcę do wskazania powierzchni budynku oraz przesłania jego dokumentacji budowlanej. Podatnik nie udziela jednak wyczerpującej odpowiedzi na wezwanie uznając, że opis wskazany we wniosku o WIS jest wystarczający do wydania WIS. W konsekwencji organ pozostawia wniosek bez rozpatrzenia.
Przykład 2: Podatnik składa wniosek dotyczący towaru wskazując jedynie jego nazwę. Organ wzywa wnioskodawcę do wskazania dokładnego opisu towaru, jego składu %, procesu technologicznego, przeznaczenia, etykiety, innych dowodów, itp. Podatnik nie udziela jednak wyczerpującej odpowiedzi na wezwanie, bądź udziela odpowiedzi tylko w części, uznając, że opis jest wystarczający do wydania WIS. W konsekwencji organ pozostawia wniosek bez rozpatrzenia.
Przykład 3: Wnioskodawca jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. KRS wskazuje jako sposób reprezentacji spółki podpisy dwóch członków zarządu łącznie. Do wniosku o WIS podatnik dołączył pełnomocnictwo, jednakże podpisane tylko przez jednego członka zarządu. Organ wzywa podatnika do złożenia prawidłowego pełnomocnictwa. Podatnik nie odpowiada jednak na wezwanie. Organ pozostawia wniosek bez rozpatrzenia.
Przykład 4: Organ wzywa wnioskodawcę do uiszczenia zaliczki na poczet opłaty za badania laboratoryjne próbki towaru. Wnioskodawca nie odpowiada jednak na wezwanie - nie wpłaca wymaganej kwoty. W konsekwencji podatnik nie otrzyma WIS, a jedynie postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.
Przykład 5: Organ wzywa wnioskodawcę do dostarczenia próbki towaru w celu umożliwienia jego klasyfikacji. Podatnik nie odpowiada jednak na wystosowane wezwanie - nie dostarcza próbki. W konsekwencji organ nie ma możliwości wydania WIS, pozostawia wniosek bez rozpatrzenia.
Uwaga: Wydane przez Organ postanowienie o pozostawieniu wniosku o WIS bez rozpatrzenia nie zamyka Wnioskodawcy możliwości ponownego wystąpienia z wnioskiem o wydanie WIS w tej samej sprawie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby ponownie złożony wniosek spełniał wymogi formalne, których brak był przyczyną wydania postanowienia o pozostawieniu wniosku o WIS bez rozpatrzenia. Natomiast jeśli przyczyną pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia były braki w opisie towaru, usługi lub świadczenia kompleksowego ponownie uzupełniony wniosek musi zostać o te elementy uzupełniony.
Podatnik nie może złożyć wniosku o WIS w zakresie tego samego towaru, tej samej usługi lub tego samego świadczenia kompleksowego, dla którego uzyskał już WIS. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy świadczenie będące przedmiotem wydanej WIS ulegnie zmianie bądź WIS wygasła.
Przykład 1: Wnioskodawca otrzymał WIS dla towaru - baton o smaku czekoladowym. Po pewnym czasie podatnik ponownie zwraca się do organu z wnioskiem o WIS w zakresie tego samego towaru (skład surowcowy pozostaje bez zmian, zmienia się tylko opakowanie). Organ nie może wydać WIS.
Przykład 2: Wnioskodawca otrzymał WIS dla towaru - syrop o smaku malinowym. Po pewnym czasie podatnik dokonał zmiany składu syropu. W takiej sytuacji podatnik może ponownie wystąpić z wnioskiem o WIS dla tego towaru.
Wniosek o WIS może dotyczyć jednego towaru, jednej usługi lub towarów i usług, które w ocenie wnioskodawcy razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu. Gdy więc we wniosku opisane zostaną towary oraz usługi, które zdaniem organu – po dokonanej analizie wszystkich dokumentów w sprawie - nie będą stanowiły jednego świadczenia kompleksowego, nie będzie możliwe wydanie wiążącej informacji stawkowej. W takim przypadku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówi wydania WIS, uzasadniając brak wystąpienia w sprawie świadczenia kompleksowego.
Przykład: Podatnik składa wniosek wskazując, że jego przedmiotem jest - w jego ocenie – świadczenie kompleksowe polegające na prowadzeniu zajęć nauki gotowania i sprzedaży garnków. Organ uznając, że wniosek nie dotyczy świadczenia kompleksowego, a odrębnych, niezależnych świadczeń odmawia wydania WIS. Podatnik powinien złożyć dwa odrębne wnioski o wydanie WIS dla każdego ze świadczeń z osobna.