W czerwcu 2023 r. rozpoczęły się konsultacje podatkowe w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego (RWNP). W ich ramach został wypracowany projekt modelu oceny dojrzałości RWNP.
RWNP jest rozumiane jako zbiór działań oraz narzędzi zapewniających nadzór nad kwestiami podatkowymi. Tak rozumiane RWNP zostały wdrożone w każdym przedsiębiorstwie. Jednakże poziom ich skuteczności i adekwatności, a w konsekwencji ich jakość, jest zróżnicowana.
Opracowany w ramach konsultacji model oceny poziomu dojrzałości RWNP ma na celu dostarczenie obiektywnych, rzetelnych informacji, pozwalających ocenić poziom ich jakości.
Model określa ścieżkę stopniowego rozwoju RWNP, wskazując podatnikom mapę drogową ich rozwoju. Ocena RWNP dokonana przy pomocy modelu jest wskazówką pozwalającą określić poziom dojrzałości wdrożonego przez podatnika nadzoru nad kwestiami podatkowymi oraz działania, jakie należy jeszcze podjąć, aby ten nadzór doskonalić.
Jednym z głównych celów wdrożenia ww. modelu jest ułatwienie procesu przygotowania się i aplikowania do Programu Współdziałania, dzięki możliwości dokonania przez podatnika obiektywnej samooceny poziomu dojrzałości RWNP, a także zapewnieniu przejrzystości zasad ich oceny oraz jasnemu określeniu minimalnych wymagań w zakresie jakości ram, które powinny być spełnione przez uczestnika Programu.
W modelu wprowadzono pięciostopniową skalę dojrzałości (poziomy: 1 ad hoc, 2 inicjalny, 3 zdefiniowany, 4 zarządzany, 5 świadomy/zoptymalizowany/).
Model ten może być stosowany nie tylko przez podmiot aplikujący do Programu Współdziałania, ale przez każde przedsiębiorstwo, które chce ocenić i rozwijać w swojej organizacji RWNP. Zatem celem modelu jest również budowanie świadomości podatników dotyczącej zakresu RWNP oraz elementów istotnych dla zapewnienia ich skuteczności.
Opracowany model oceny dojrzałości RWNP ma na celu:
- Ułatwienie aplikowania do Programu Współdziałania – poprzez określenie jasnych wymogów uczestnictwa, w tym określenie minimalnych wymagań w zakresie jakości RWNP;
- Rozwój tax compliance – poprzez określenie mapy drogowej możliwej ścieżki rozwoju RWNP;
- Standaryzację ocen RWNP – dokonywanej w ramach samooceny przez podatników, jak i w ramach audytów przez doradców podatkowych/ biegłych rewidentów.
Obecnie trwają prace nad stworzeniem aplikacji, która ułatwi użytkownikom korzystanie z ww. modelu.
Trwają również intensywne prace nad opracowaniem projektu wskazówek i dobrych praktyk w zakresie RWNP.
Planowany termin zakończenia konsultacji – wrzesień 2024 r.
Poniżej znajduje się projekt wypracowanego w ramach konsultacji modelu oceny dojrzałości RWNP: