Informator o procedurze uzyskiwania zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych


Zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych

16.04.2024

Działalność w zakresie zakładów wzajemnych

Informacje ogólne

Zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, polegające na odgadywaniu:

  1. wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek - totalizatory;
  2. zaistnienia różnych zdarzeń, w tym zdarzeń wirtualnych, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej – bukmacherstwo.

Przez zdarzenia wirtualne rozumie się generowane komputerowo zdarzenia dotyczące sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt.

Działalność w zakresie zakładów wzajemnych może być prowadzona – stosownie do udzielonego zezwolenia – wyłącznie w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych albo przez sieć Internet, po uzyskaniu zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych.

Kto może ubiegać się o zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych

Działalność w zakresie zakładów wzajemnych może być prowadzona jedynie przez spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki działające na zasadach właściwych dla tych spółek, które mają siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, mogą prowadzić działalność w zakresie przyjmowania zakładów wzajemnych pod warunkiem ustanowienia przedstawiciela, bądź w formie oddziału. 

Przedstawiciel

Przedstawicielem może być prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą:

  1. osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest w stanie komunikować się w języku polskim w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków przedstawiciela;
  2. osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zarządzie której przynajmniej jeden z członków jest w stanie komunikować się w języku polskim w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków przedstawiciela.

Dowiedz się więcej z załączonego Informatora: jakie wymogi spełniać musi podmiot ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, jak przygotować wniosek o udzielenie zezwolenia, jak przebiega procedura udzielenia zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych.  

Zezwolenie

Zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych udziela mister właściwy do spraw finansów publicznych.

Jedno zezwolenie jest udzielane na prowadzenie określonej liczby punktów przyjmowania zakładów wzajemnych lub wykorzystywanie określonej liczby stron internetowych do urządzania zakładów wzajemnych.

Zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych udziela się na okres 6 lat.

Zezwolenie może zostać jednorazowo przedłużone – na okres 6 lat.

Zezwolenie udzielane jest na wniosek – czytaj więcej w załączonym Informatorze.

Opłaty

Podmiot, który uzyskał zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych, uiszcza opłatę za udzielenie zezwolenia. Opłata ta wynosi 2000% kwoty bazowej oraz dodatkowo:

  1. za każdy punkt przyjmowania zakładów wzajemnych - 50% kwoty bazowej,
  2. za urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć Internet - 2000% kwoty bazowej,
  3. za każdą stronę internetową wykorzystywaną do urządzania zakładów wzajemnych - 5000% kwoty bazowej.

Kwota bazowa dla danego roku kalendarzowego jest równa kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego.

Zabezpieczenie finansowe

W celu zapewnienia ochrony interesu finansowego uczestników gier hazardowych oraz zabezpieczenia zobowiązań podatkowych w podatku od gier podmiot, który uzyskał zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych, zobowiązany jest złożyć zabezpieczenie finansowe w wysokości 40 000 zł – w przypadku prowadzenia punktu przyjmowania zakładów wzajemnych, a w przypadku urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet – w wysokości 480 000 zł.

Zabezpieczenia finansowe mogą polegać na:

  1. przedstawieniu gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych;
  2. złożeniu właściwej kwoty na rachunku bankowym wskazanym przez organ udzielający zezwoleń.

Obowiązujące zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych

Listę podmiotów posiadających obowiązujące zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych można znaleźć na stronie Zakłady wzajemne i gry hazardowe przez internet

Inne informacje

Pozostałe informacje dotyczące gier hazardowych można znaleźć na stronie Gry hazardowe

[1] Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 227)

[2] Informację dotyczącą zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach i należnościach celnych można znaleźć na stronie: Informacje ogólne 

[3] Jednym z elementów wniosku jest sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy, a w przypadku spółki rozpoczynającej działalność – oświadczenie o zgodności działania spółki z przepisami o rachunkowości. Informację dotyczącą wypełnienia obowiązku można znaleźć na stronie Informacje ogólne

Materiały