Austria i Słowenia - zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania


Dotychczasowa metoda wyłączenia z progresją została zastąpiona metodą proporcjonalnego odliczenia.

28.11.2023

Ministerstwo Finansów przypomina, że od dnia 1 stycznia 2019 r. nastąpiła zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z Austrią i Słowenią. Obowiązującą metodą jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

Zmiana ta powoduje obowiązek rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych przez polskich rezydentów m.in. z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą w każdej sytuacji. Zatem obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy również sytuacji, gdy podatnik (polski rezydent) nie uzyskiwał innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej. O terminach złożenia zeznań PIT za 2019 r. można przeczytać w komunikacie Kiedy złożyć PIT za 2019 r.

Więcej informacji na temat zmiany metod unikania podwójnego opodatkowania w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania można znaleźć w materiale Daty rozpoczęcia stosowania MLI.

Z kolei informacje na temat zasad opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą są dostępne w broszurze informacyjnej.