Warunki wspólnego rozliczenia
Jeżeli byliście w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, w którym istniała wspólność majątkowa małżeńska, macie możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego.
Możecie złożyć wspólne zeznanie podatkowe także, jeżeli zawarliście związek małżeński w trakcie 2023 roku i pozostawaliście w związku małżeńskim i wspólności majątkowej do ostatniego dnia roku podatkowego.
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów możesz także złożyć, jeżeli między wami istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa i pozostawaliście w związku małżeńskim w roku podatkowym, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.
Wspólne rozliczenie jest możliwe, jeżeli:
- w roku podatkowym, za który dokonujecie rozliczenia:
- podlegaliście nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. byliście rezydentami polskimi lub
- mieliście miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej lub jeżeli jedno z was podlegało nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugie miało miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej – i jeżeli osiągnęliście podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez was w danym roku podatkowym i udokumentowaliście certyfikatem rezydencji swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Za całkowite przychody uważa się przychody osiągnięte ze wszystkich źródeł przychodów (także przychody zwolnione z opodatkowania), bez względu na miejsce ich położenia. Warunkiem wspólnego rozliczenia jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym macie miejsce zamieszkania dla celów podatkowych,
- żadne z was w roku podatkowym:
- nie stosowało przepisów dotyczących 19% podatku liniowego lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem przepisów dotyczących przychodów z najmu/dzierżawy prowadzonych poza działalnością gospodarczą) – w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,
- nie podlegało opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych,
- złożycie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów, wyrażony w zeznaniu podatkowym.
Wniosek o wspólne opodatkowanie może być wyrażony również przez jedno z was. W takim przypadku wyrażenie wniosku przez jedno z was traktuje się na równi ze złożeniem oświadczenia o upoważnieniu go przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie waszych dochodów.
Oświadczenie to składacie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
W wyniku wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu rocznym podlegacie opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów (po uprzednim dokonaniu odliczeń od dochodu odrębnie przez każdego z was). W takim przypadku podatek określa się na imię obojga was w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy waszych łącznych dochodów.
Powyższa zasada obliczania podatku ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jedno z was w roku podatkowym nie uzyskało przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnęło dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (tj. w 2023 r. – 30.000 zł) lub też poniosło stratę np. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT)