Rozliczenie małoletnich dzieci


Twoje małoletnie dziecko uzyskuje dochody? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to oznacza

Jeśli twoje małoletnie dziecko uzyskuje dochody podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski (w tym dochody zagraniczne) powinieneś doliczyć je do własnych dochodów, o ile przysługuje ci prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dziecka.

Uwaga! Zasada ta nie dotyczy:

  • dochodów z pracy dziecka (m.in. na podstawie stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło, praktyk uczniowskich),
  • rent
  • stypendiów,
  • dochodów z przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

Do swoich dochodów doliczasz tylko te dochody, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletności.

Czy składać zeznanie

Jako rodzice wykazujecie dochody małoletniego dziecka w swoim zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 oraz na załączniku PIT/M.

Przy czym składacie dwa odrębne załączniki PIT/M (po jednym załączniku składa każdy rodzic), niezależnie od wybranego sposobu rozliczenia (wspólne rozliczenie małżonków czy też odrębne).

PIT/M należy wypełnić na imię i nazwisko rodzica. Bez względu na liczbę dzieci, których dochody rodzic ma obowiązek doliczyć, każde z rodziców składa po jednym załączniku PIT/M.

Wpisuje się w nim:

  • przychód,
  • koszty uzyskania tego przychodu,
  • dochód (lub stratę),
  • należne zaliczki od uzyskanych przez małoletnie dziecko przychodów podlegających łącznemu opodatkowaniu z przychodami rodziców.

Po wypełnieniu PIT/M, powinniście przenieść wynikający z załącznika dochód oraz sumę należnych zaliczek do odpowiednich pozycji w formularzu PIT-36. Jeżeli składacie odrębne zeznania podatkowe, dochody małoletnich dzieci powinny być co do zasady doliczane po połowie każdemu z rodziców.

Uwaga! Jeśli twoje małoletnie dziecko osiąga dochody, które nie mogą być doliczane do dochodów rodziców, złóż odrębne zeznanie na imię i nazwisko dziecka.

Przykłady

  1. Jeżeli twoje dziecko uzyskuje zarówno dochody, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców (np. z umowy zlecenia) i dochody podlegające doliczeniu do dochodów rodziców, to jako rodzic powinieneś:
    1. dochody, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, wykazać w odpowiednim zeznaniu złożonym na imię i nazwisko dziecka (podpisanym przez ciebie jako rodzica);
    2. dochody podlegające doliczeniu do dochodów rodziców wykazać w swoim PIT-36 oraz w załączniku PIT/M.
  2. Dochód z najmu uzyskany przez małoletnie dziecko należy doliczyć się do dochodu rodziców, o ile przysługuje wam prawo do pobierania pożytków z tego tytułu.
  3. Jeśli twoje małoletnie dziecko uzyskało przychód z tytułu zbycia otrzymanych w spadku akcji i biuro maklerskie wystawiło PIT-8C to jako rodzice powinniście złożyć w swoim imieniu dwa odrębne zeznania PIT-38 i wykazać po połowie dochodu uzyskanego przez dziecko.
  4. Jeśli twoje małoletnie dziecko otrzymało wynagrodzenia zmarłego rodzica, to jest to przychód z praw majątkowych i podlega doliczeniu do twojego dochodu. Składasz PIT-36 oraz załącznik PIT/M.
  5. Za dochody z pracy twojego małoletniego dziecka (których nie doliczasz do swoich dochodów) uważa się wszelkie czynności, których celem jest wytworzenie dobra materialnego lub kulturalnego i to niezależnie od tego, czy są wykonywane w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, stosunku służbowego, czy też w ramach działalności wykonywanej osobiście, np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
    Dochodami z pracy dziecka będą zatem dochody uzyskane ze świadczenia przez nie pracy m.in. na podstawie stosunku pracy, umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło), praktyk uczniowskich.
  6. W przypadku, gdy zarówno rodzic jak i dziecko są uprawnieni do renty rodzinnej, organ rentowy wystawia dwa PITy-40A/11A. Odrębnie dla rodzica i odrębnie dla małoletniego dziecka, wykazując w nim przysługującą mu kwotę renty rodzinnej. Renta rodzinna otrzymana przez małoletnie dziecko nie jest doliczana do dochodów rodziców. Dochód taki jest rozliczany w odrębnym zeznaniu złożonym na imię i nazwisko dziecka.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT)