Ulgi na IPO i Venture Capital - Niskie podatki


Informacje o ulgach na IPO i Venture Capital: ulgi na IPO, ulgi dla emitenta, ulgi dla inwestora indywidualnego, korzyści dla firm, inwestorów i gospodarki

08.01.2024

Biurko. Po lewej stronie ręka z długopisem na dokumentach z wykresami. Po lewej - kalkulator.

Najważniejsze zmiany

  • Wydatki związane z IPO umożliwią uwzględnienie w rachunku podatkowym 150 proc. wydatków, które są bezpośrednio związane z wejściem na giełdę.
  • Jeżeli przedsiębiorstwo innowacyjne bądź innowacyjny start-up szuka inwestora, może skorzystać z pośrednictwa funduszu Venture Capital.
    Inwestor, który chce pomnożyć swoje środki, w ten sposób już na wejściu będzie mógł skorzystać z ulgi w wysokości 50 proc. kwoty inwestycji.

Ulgi na IPO

Rozwój rynku kapitałowego jest podstawą rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego - w ramach przyjętej strategii rozwoju rynku kapitałowego - z myślą o firmach i inwestorach indywidualnych, zostały wprowadzone zachęty w postaci specjalnych ulg podatkowych.  

Ulga dla emitenta

Każda strategia poszukiwania dodatkowych środków na rozwój firmy wymaga poniesienia kosztów związanych z m.in. przygotowaniem i przekształceniem organizacji, przygotowaniem oferty, zatrudnieniem maklera i kancelarii przygotowującej prospekt czy działaniami marketingowymi. Wydatki związane z IPO umożliwią uwzględnienie w rachunku podatkowym  150 proc. wydatków bezpośrednio związanych z wejściem na giełdę (m.in. przygotowanie prospektu emisyjnego, opłaty notarialne, sądowe, skarbowe i giełdowe), w tym na działania, które zmierzają do poszerzenia kręgu akcjonariuszy. Przy czym w przypadku usług doradczych, prawnych i finansowych, bezpośrednio związanych z emisją, odliczenie będzie przysługiwać do maksymalnej wysokości 50 proc. wydatków, nie więcej jednak niż 50 tys. zł bez uwzględnienia podatku VAT. Efektem tego jest zdobycie dodatkowych środków na prowadzenie biznesu i zwiększenie skali prowadzonej działalności.

Ulga dla inwestora indywidualnego

Przy osiągnięciu zysków kapitałowych każdy udziałowiec ma obowiązek zapłaty 19 proc. tzw. podatku Belki. Propozycja polega na tym, aby każdy inwestor indywidualny, który kupi akcje spółki w ramach IPO i zachowa je przez 3 lata, nie zapłacił podatku od zysków z ich sprzedaży. Korzyści z takiego wsparcia odnosi bezpośrednio inwestor, ale pośrednio także firma, która weszła na giełdę.

Dla kogo ulga IPO?

Z ulgi mogą skorzystać spółki akcyjne, które:

  • są polskimi rezydentami podatkowymi,
  • nie są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych,
  • zamierzają wyemitować dodatkowe akcje w pierwszej ofercie publicznej, upubliczniając spółkę przez wprowadzenie jej akcji do obrotu giełdowego.

Z ulgi można skorzystać tylko raz, jest ona bowiem skierowana do spółek nienotowanych wcześniej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jak skorzystać z ulgi IPO?

Odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają wcześniej wskazane wydatki bezpośrednio związane z emisją akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w zeznaniu za rok podatkowy, w którym podatnik wprowadził swoje akcje po raz pierwszy do obrotu na rynku regulowanym akcji albo w alternatywnym systemie obrotu.

Korzyści dla firm

  • możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania, a tym samym wysokości należnego podatku dochodowego o istotną wartość wydatków poniesionych bezpośrednio na pierwszą ofertę publiczną dotyczącą akcji,
  • wsparcie działań, które zmierzają do poszerzenia kręgu udziałowców,
  • zdobycie dodatkowych środków na prowadzenie biznesu,
  • zwiększenie skali prowadzonej działalności.

Korzyści dla inwestorów indywidualnych

  • możliwość inwestycji w akcje bez podatku,
  • więcej możliwości inwestycyjnych na giełdzie.

Korzyści dla gospodarki

  • rozwój rynku kapitałowego,
  • większa stabilność rynku kapitałowego (inwestycje długoterminowe),
  • rozwój przedsiębiorczości,
  • wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

Ulga dla Venture Capital

Rozwój firmy nie jest możliwy bez odpowiedniego finansowania i know-how. Tam, gdzie tradycyjne narzędzia okazują się niewystarczające, konieczne są rozwiązania szyte na miarę.

Jeżeli przedsiębiorstwo innowacyjne bądź innowacyjny start-up szuka inwestora, może skorzystać z pośrednictwa funduszu Venture Capital. Inwestor, który chce pomnożyć swoje środki, w ten sposób już na wejściu będzie mógł skorzystać z ulgi w wysokości 50 proc. kwoty inwestycji. Kwotę tę odlicza od swojego dochodu, w maksymalnej wysokości 250 tys. złotych. Poprawi to dostęp do finansowania dla startupów i firm, które inwestują w innowacje.

Nowoczesne mechanizmy wsparcia dla rozwoju biznesu

Informacje podstawowe, lista ulg podatkowych, co to jest estoński CIT

Estoński CIT

Informacje o estońskim CIT: co to jest, zasady opodatkowania, korzyści dla firm, korzyści dla gospodarki

Ulga konsolidacyjna

Informacje o uldze konsolidacyjnej: jak skorzystać z ulgi, dla kogo ulga

Ulga na ekspansję

Informacje o uldze na ekspansję: jak skorzystać z ulgi na ekspansję i rozwój firm