Podstawowe informacje o programie
W ramach unijnego programu Cooperative Compliance Komisja Europejska prowadziła prace nad wprowadzeniem ułatwień dla dużych przedsiębiorstw w zakresie prewencji występowania transgranicznych sporów podatkowych. Efektem tych prac, zakończonych wiosną 2023 r. jest program European Trust And Cooperation Approach (ETACA).
Państwa uczestniczące w tym programie mają możliwość wspólnej analizy danej transakcji powiązanej i określenia, czy z perspektywy każdego z nich transakcja ta może zostać opisana jako transakcja o niskim ryzyku podatkowym. Takie stwierdzenie, niepoparte żadnym dalszym zobowiązaniem ze strony uczestniczących państw, jest końcowym efektem, którego może się spodziewać dokonująca transakcji MNE. Informacja o objęciu transakcji niskim ryzykiem podatkowym jest dostępna dla organów właściwych do kontroli celno-skarbowej. Ponadto efekt wspólnej analizy ryzyka w ramach ETACA kilku administracji podatkowych pozwala na stosunkowo szybkie i efektywne zmapowanie ryzyka podatkowego dla MNE.
W swoich założeniach Program jest analogiczny do programu ICAP z tą różnicą, że będzie obejmował tylko MNE z siedzibą na terenie państw Unii Europejskiej.
Dokładne informacje, zawarte w wytycznych, dotyczące wymagań wstępnych, transakcji dla których przewidziana jest ETACA znajdują się na stronie KE.
Kontakt
Polska
Pozostałe kraje uczestniczące w ETACA
Lista administracji uczestniczących w ETACA wraz z danymi kontaktowymi dostępna jest na stronie KE.