Restart podatkowy w #PolskiŁad


Polski Ład: kwota wolna od podatków na europejskim poziomie, podniesienie progu podatkowego, ujednolicenie składki zdrowotnej, podatkowy pakiet inwestycyjny

16.04.2024
  • Polski Ład to dobry i skuteczny plan odbudowy naszej gospodarki. Ważne miejsce zajmuje w nim restart podatkowy. Chcemy, by system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy.
  • Podnosimy kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższamy limit dla drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Zmiany dotkną 18 mln Polaków.
  • Zapraszamy na portal podatki.gov.pl/polski-lad, który zapewni komplet informacji dotyczących zmian podatkowych w Polskim Ładzie.

„Chcemy by w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy. Dążymy do tego aby system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Od początku rządów Zjednoczonej Prawicy zmierzaliśmy w kierunku podniesienia kwoty wolnej i obniżenia kosztów pracy. W 2016 r. kwota wolna dla najmniej zarabiających wzrosła z nieco ponad 3 do 6,6 tys. zł, a w 2018 r. do 8 tys. zł. Kolejny rok przyniósł obniżkę PIT do 17% i PIT-0 dla młodych. Zmniejszyliśmy też m.in. CIT. Teraz podnosimy kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższamy limit dla drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Osoby na płacy minimalnej w ogóle nie zapłacą PIT. Na reformie zyska 18 mln Polaków” – mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

„Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku, osoby zarabiające najniższą krajową i aż 2/3 emerytów przestaną płacić podatki. Na reformie skorzysta ponad 18 mln podatników w tym ponad 90% emerytów, 68% osób zatrudnionych na umowie o pracę i 40% osób prowadzący działalność gospodarczą. Rekordowa w historii Polski kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł to europejski poziom, porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy we Francji. Od 2022 roku będzie 10 razy wyższa niż jeszcze cztery lata temu” – podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodaje, że firmy zyskają to na czym im zależy, czyli niższe koszty zatrudnienia pracowników.

„Skorzystają też sami pracownicy, bo zapłacą niższy podatek. Ważnym efektem zmian będzie wzrost atrakcyjności umowy o pracę. W ten sposób wypychanie pracowników na umowy śmieciowe po prostu przestanie się opłacać. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zakładają rodziny i potrzebują bezpiecznych form zatrudnienia” – zaznacza Jan Sarnowski.

Kwota wolna od podatku na europejskim poziomie

30 tys. zł kwoty wolnej to europejski poziom porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy Francji. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej osoby najuboższe, w tym emeryci (do 2,5 tys. zł  brutto) nie będą płacić podatku dochodowego.

Podniesienie progu podatkowego

Drugą ważną zmianą reformy podatkowej, będzie podniesienie do 120 tys. zł progu podatkowego, od którego płaci się 32% podatku. Wyższa stawka pobierana będzie dopiero od pierwszej złotówki zarobionej powyżej 10 tys. zł miesięcznie.

Wprowadzimy “ulgę dla klasy średniej”. Będzie dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 10 tys. zł miesięcznie

Ujednolicenie składki zdrowotnej

Trzecią zmianą będzie ujednolicenie wysokość składki zdrowotnej i sposobu jej liczenia. W wyniku tego nie tylko pracownicy, ale i przedsiębiorcy będą ją płacić według tej samej stawki 9% od podstawy opodatkowania.

Podatkowy pakiet inwestycyjny

„Cały świat zmaga się ze skutkami pandemii. Zamknięte granice ograniczają dostęp do potencjalnych pracowników, zasobów służących rozwojowi produkcji i każą nam działać w kierunku przeciwdziałania takim ryzykom. Dlatego chcemy zapraszać kapitał do Polski, stwarzać warunki sprzyjające relokacji produkcji z innych części świata. Chcemy być konkurencyjni wobec innych Państw, które też dostrzegają takie potrzeby nowej rzeczywistości. Dlatego w ramach pakietu restartu gospodarki proponujemy wiele rozwiązań proinwestycyjnych także w systemie podatkowym. Proponujemy przyznanie ulg dla firm, które inwestują w rozwiązania automatyczne, roboty i rozwiązania o wysokim zaawansowaniu technologicznym” – mówi minister Kościński.

„Świat szuka wzmocnienia, stabilizacji, pewności i niezawodności, a wielki światowy biznes - produkcji przemysłowej w niedalekiej odległości od konsumenta, czyli krótkich i niezawodnych łańcuchów dostaw. Z kolei Zachodnia Europa potrzebuje bliskiego, silnego produkcyjnego zaplecza. Przenoszenie produkcji z dalekiego wschodu to wielka szansa dla polskiej gospodarki. Aby z niej skorzystać, polskie firmy potrzebują doinwestowania, kapitału, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, innowacyjnych projektów a także przyjaznej przedsiębiorcom atmosfery oraz konkurencyjnej polityki fiskalnej” – dodaje wiceminister Sarnowski.

Ulga badawczo-rozwojowa i ulga IP Box będą działały razem. Ulga na robotyzację pomoże firmom rozwinąć produkcję. Dzięki uldze na innowacyjnych pracowników, firmy pozyskają specjalistów, a Polska szansę, że zostaną oni w kraju i nie będą szukać pracy za granicą.

Ruszyła strona internetowa o podatkowych rozwiązaniach w #PolskiŁad

Ministerstwo Finansów uruchomiło na stronie podatki.gov.pl serwis poświęcony zmianom podatkowym w programie Polski Ład podatki.gov.pl/polski-lad/podatki-polski-lad/

Portal zapewni komplet informacji dotyczących zmian, na których skorzysta 18 mln Polaków.

Po lewej stronie napis: Polski Ład. Po prawej stronie mapa Polski, na niej grafiki: Rodzina z dwójką dzieci, lekarz, witające się dłonie.