Najważniejsze informacje o wniosku


Czym jest wiążąca informacja akcyzowa

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) to decyzja administracyjna, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej określa:

  • jaka stawka VAT jest właściwa dla wskazanego przez Ciebie towaru lub usługi lub
  • prawidłową klasyfikację w przypadku złożenia wniosku zawierającego żądanie sklasyfikowania towaru albo usługi na potrzeby stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, innych niż dotyczących określenia stawki podatku.

Podstawa prawna: art. 42a ustawy o VAT

Okres ważności WIS

WIS jest wydawana na okres 5 lat i jest ważna od dnia następującego po dniu jej doręczenia.WIS traci ważność przed upływem wskazanego wyżej okresu, z dniem następującym po dniu doręczenia decyzji o zmianie WIS, albo decyzji o uchyleniu WIS, albo wygaśnięcia – w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej.

Podstawa prawna: art. 42ha ustawy o VAT

Publikacja WIS

Decyzje WIS są publikowane w ogólnodostępnym Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA. Oprócz decyzji WIS, w wyszukiwarce EUREKA znajdziesz decyzje o zmianie WIS, decyzje o uchyleniu WIS, decyzje o odmowie wydania WIS. Publikacja następuje po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę, danych objętych tajemnicą przedsiębiorstwa oraz danych, których zamieszczenie może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa publicznego lub porządku publicznego.

Podstawa prawna: art. 42i ustawy o VAT

Przejdź do Wyszukiwarki WIS

Jakie korzyści uzyskasz z posiadania wiążącej informacji stawkowej

  • WIS ułatwia przyporządkowanie stawki VAT do towaru lub usługi albo prawidłową klasyfikację,
  • WIS zapewnia ochronę, ponieważ wszystkie organy podatkowe są taką decyzją związane,
  • WIS ułatwia podmiotom posiadającym WIS relacje z organami podatkowymi.

Wydana dla Ciebie WIS wiąże Ciebie (jeżeli jesteś podatnikiem bądź podmiotem dokonującym lub zamierzającym dokonać czynności podlegających opodatkowaniu) oraz organy podatkowe, w odniesieniu do:

  • towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych w okresie ważności WIS, albo
  • usługi, która została wykonana w okresie ważności WIS, albo
  • towarów lub usług, które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu wykonaną w okresie ważności WIS.

Podstawa prawna: art. 42c ust. 1 ustawy o VAT

Decyzja WIS wiąże wszystkie organy podatkowe wobec podmiotów, które ją otrzymały. Oznacza to, że organ, który Cię kontroluje, nie może Cię obciążyć sankcjami za stosowanie stawki VAT wskazanej w WIS.

Wyłączenie mocy wiążącej WIS:

  • adresat WIS skorzysta z prawa do zastosowania mocy ochronnej decyzji o zmianie WIS lub nowej WIS wydanej w wyniku uchylenia WIS pierwotnej;
  • wnioskodawca złożył fałszywe oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku o WIS, w zakresie przedmiotowym tego wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego;
  • towar, usługa, świadczenie kompleksowe, będące przedmiotem WIS, stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa.

Podstawa prawna: art. art. 42c ust. 2-2d, art. 42b ust. 3, art. 42ca ustawy o VAT

Wydana dla Ciebie WIS wygasa z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku odnoszących się do towaru albo usługi, będących przedmiotem WIS, w wyniku której wskazana w decyzji:

  • klasyfikacja statystyczna, lub
  • stawka podatku, lub
  • podstawa prawna wskazanej w WIS stawki podatku
    - staje się niezgodna z tymi przepisami.

WIS wygasa z dniem wejścia w życie przepisów, z którymi WIS stała się niezgodna.

Podstawa prawna: art. 42h ust. 1 ustawy o VAT

WIS może także zostać z urzędu zmieniona lub uchylona przez Dyrektora KIS.

Podstawa prawna: art. 42h ust. 3 ustawy o VAT

W przypadku gdy zostanie Ci zmieniona lub uchylona WIS będziesz nadal objęty ochroną, oznacza to, że:

  • nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej – nie zostaną naliczone Ci odsetki za zwłokę;
  • zostaniesz zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, jeżeli zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do WIS, a skutki podatkowe związane ze zdarzeniem miały miejsce po doręczeniu WIS.

Podstawa prawna: art. 42c ust. 2-2c ustawy o VAT, art. 14k i art. 14m § 1 Ordynacji podatkowej

Uwaga! ochrona obejmuje skutki podatkowe zdarzeń mających miejsce do końca okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, w którym doręczono rozstrzygnięcie zmieniające lub uchylające WIS.

Podstawa prawna: art. 14m § 2 Ordynacji podatkowej

Nie tylko WIS wydana dla Ciebie gwarantuje ochronę prawną.

Nie musisz występować o wydanie WIS, aby uzyskać ochronę prawną. Jeśli zastosujesz się do decyzji WIS, która została wydana dla innego podmiotu, ale dotyczy towaru lub usługi tożsamych z towarem/usługą, które oferujesz w ramach Twojej działalności, również będziesz korzystać z takiej ochrony prawnej.

Z ochrony prawnej będziesz korzystać także stosując, na potrzeby podatku VAT, klasyfikację towaru według CN, określoną w wiążącej informacji akcyzowej (WIA), wydanej dla Ciebie lub innego podmiotu, której przedmiotem będzie ten sam towar lub towar tożsamy pod każdym względem z towarem przez Ciebie sprzedawanym, zaimportowanym lub też zakupionym wewnątrzwspólnotowo – jeżeli nie upłynął okres ważności tej WIA.

Podstawa prawna: art. 42c ust. 3 ustawy o VAT

Kto może złożyć wniosek

Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej możesz złożyć, jeśli jesteś:

  • podatnikiem posiadającym numer identyfikacji podatkowej,
  • podmiotem innym niż podatnik posiadający numer identyfikacji podatkowej, dokonującym lub zamierzającym dokonywać dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług,
  • zamawiającym w rozumieniu ustawy - Prawo zamówień w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym,
  • podmiotem publicznym w rozumieniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym – w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia wynagrodzenia w związku z zawieraną umową o partnerstwie publiczno-prywatnym,
  • zamawiającym w rozumieniu ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi – w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia wynagrodzenia koncesjonariusza wraz z ewentualną płatnością od zamawiającego w związku z zawieraną umową koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Podstawa prawna: art. 42b ustawy o VAT

Wniosek możesz złożyć osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Wniosek złożysz osobiście, w przypadku gdy:

  • jesteś osobą fizyczną,
  • samodzielnie reprezentujesz: osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, fundację lub stowarzyszenie.

Osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu z mocy prawa to np. właściciel, prokurent samoistny, prezes zarządu czy członek zarządu uprawniony do samodzielnej reprezentacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pełnomocnikiem w sprawie może być tylko osoba fizyczna, która posiada konto na e-Urzędzie Skarbowym.

Możesz udzielić pełnomocnictwa (w przypadku gdy chcesz by ktoś reprezentował Cię w Twojej sprawie) lub podmiot może udzielić Ci pełnomocnictwa:

  • ogólnego – uprawnia do reprezentowania podmiotu w każdej sprawie prowadzonej w urzędzie i przed wszystkimi organami podatkowymi;
  • szczególnego – uprawnia do reprezentacji podmiotu w danej sprawie lub tylko do konkretnych czynności, na przykład do złożenia wniosku; w tym przypadku w treści pełnomocnictwa musi być szczegółowo opisany zakres uprawnień udzielony pełnomocnikowi, w której będzie reprezentował podmiot;
  • do doręczeń – uprawnia tylko i wyłącznie do odbioru korespondencji w danej sprawie w imieniu podmiotu oraz potwierdzania jej odbioru.

Jak dostarczyć pełnomocnictwo do sprawy

  1. Jeżeli posiadasz pełnomocnictwo szczególne lub pełnomocnictwo do doręczeń, musisz dołączyć ten dokument do wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym uiszczenie opłaty skarbowej. Do wniosku dołącz pełnomocnictwo podpisane elektronicznie przez mocodawcę (podpisem kwalifikowanym albo podpisem zaufanym) lub uwierzytelnione elektronicznie przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego, notariusza. Pamiętaj! Skan podpisanego pełnomocnictwa nie jest ważnym dokumentem.
  2. Jeżeli posiadasz pełnomocnictwo ogólne i Twoje pełnomocnictwo jest zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO), nie musisz dołączać do wniosku pełnomocnictwa.

Aby złożyć pełnomocnictwo szczególne skorzystaj z druku PPS-1, natomiast dla pełnomocnictwa do doręczeń wykorzystaj druk PPD-1.

Ważne, aby pełnomocnictwo było prawidłowo złożone, tj. było kierowane do Dyrektora KIS oraz zakres pełnomocnictwa musi wskazywać na konkretną czynność prawną (tylko do niej pełnomocnik zostanie upoważniony i tylko w tym zakresie będzie brał udział w postępowaniu o wydanie WIS).

Pamiętaj, że:

  • dokument pełnomocnictwa, dołączany jako załącznik do wniosku przesyłanego przez e-Urząd Skarbowy, powinien być odrębnie podpisany podpisem kwalifikowanym albo podpisem zaufanym.
  • jeżeli składasz wniosek za pośrednictwem pełnomocnika (pełnomocników), konto w e-Urzędzie Skarbowym i wyrażoną zgodę na doręczenie elektroniczne musisz mieć zarówno Ty, jak i pełnomocnik (pełnomocnicy),
  • obowiązek wyrażania zgody na doręczenie elektroniczne dotyczy wszystkich występujących w sprawie pełnomocników, zarówno szczególnych jak i ogólnych,
  • nie zapomnij, aby dołączyć potwierdzenie opłaty skarbowej za udzielone pełnomocnictwo szczególne w wysokości 17zł.

Podstawa prawna: art. 138a-138o Ordynacji podatkowej, art. 42b ust. 1b ustawy o VAT, ustawa o opłacie skarbowej

Jak i gdzie złożyć wniosek

Od 1 stycznia 2024 r. wniosek możesz złożyć do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym, będąc użytkownikiem konta lub wyznaczając użytkownika konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym.

Pamiętaj o obowiązkowym podaniu aktualnego adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu w celu przekazywania powiadomień o umieszczeniu pisma z KIS na koncie w e-Urzędzie Skarbowym.

Obowiązek posiadania konta na e-Urzędzie Skarbowym oraz podania danych do powiadomień dotyczy również Twojego pełnomocnika/przedstawiciela.

Podstawa prawna: art. 42b ust. 1a ustawy o VAT

Zobacz Instrukcję złożenia wniosku o wydanie WIS w e-Urzędzie Skarbowym (podlinkowana instrukcja zamieszczona na stronie podatki.gov.pl, pod ikonografem „Instrukcje wypełnienia wniosku”)

Pamiętaj! Jeżeli złożysz wniosek w formie papierowej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki e-PUAP nie zostanie on rozpatrzony.

W jednym wniosku możesz opisać tylko jeden towar albo jedną usługę albo jedno świadczenie (w Twojej ocenie) złożone.

Podstawa prawna: art. 42b ust. 5 ustawy o VAT

Składając wniosek za pośrednictwem konta e-Urząd Skarbowy możesz skorzystać z interaktywnego formularza do wniosku WIS, który możesz załączyć do wniosku. Pamiętaj, żeby załączany do wniosku formularz podpisać podpisem elektronicznym (certyfikat kwalifikowany, profil zaufany) przed jego załączeniem do wniosku.

Jeżeli zdecydowałeś się skorzystać z interaktywnego formularza do wniosku WIS i potrzebujesz więcej miejsca na przedstawienie dodatkowych informacji mających wpływ na sposób klasyfikacji przedmiotu wniosku, dołącz do składanego wniosku osobny plik i nie zapomnij go uwierzytelnić podpisem elektronicznym (certyfikat kwalifikowany, profil zaufany).

Jeżeli jesteś podatnikiem posiadającym NIP bądź podmiotem innym niż podatnik posiadający NIP, dokonującym lub zamierzającym dokonywać dostawy towarów, importu towarów, złóż razem z wnioskiem – pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – oświadczenie następującej treści: „Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oświadczam, że w dniu złożenia wniosku, w zakresie przedmiotowym wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.”

Podstawa prawna: art. 42b ust. 3 ustawy o VAT

Pamiętaj, żeby wniosek podpisać podpisem elektronicznym (certyfikat kwalifikowany, profil zaufany).

Ile zapłacisz

Złożenie wniosku o WIS jest bezpłatne.

W przypadku, gdy do rozpatrzenia wniosku konieczne będzie dokonanie dodatkowych badań lub analiz, będziesz zobowiązany uiścić opłatę z tego tytułu.
Na wezwanie Dyrektora KIS będziesz zobowiązany uiścić zaliczkę na pokrycie opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz, w wysokości i terminie określonym w wezwaniu. Ostateczną wysokość opłaty i termin jej uiszczenia określi Dyrektor KIS w wydawanym na tę okoliczność postanowieniu.
We wskazanych wyżej pismach, Dyrektor KIS wskaże Ci także numer rachunku bankowego, na który będziesz zobowiązany uiścić opłatę.

Podstawa prawna: art. 42e ustawy o VAT, ustawa o opłacie skarbowej

Jeżeli działasz przez pełnomocnika, powinieneś zapłacić opłatę skarbową od udzielonego pełnomocnictwa w wysokości 17 zł.
Pełnomocnictwo (z wyjątkiem pełnomocnictwa ogólnego) złóż wraz z wnioskiem w Krajowej Informacji Skarbowej w Bielsku-Białej, a opłatę wpłać do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Plac Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała na rachunek bankowy nr Bank PKO BP 04 1020 2313 0000 3502 1094 7770. W tytule wpłaty wskaż, że jest to opłata skarbowa od pełnomocnictwa.

Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Pamiętaj, że złożenie pełnomocnictwa ogólnego, jego zmiana, odwołanie lub wypowiedzenie jest zwolnione z opłaty skarbowej.

Jak długo będziesz czekać

Rozstrzygnięcie w sprawie WIS uzyskasz w możliwie najkrótszym terminie, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wpływu wniosku do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Termin ten może ulec wydłużeniu, jeżeli będziemy musieli wezwać Cię do uzupełnienia wniosku (np. do dostarczenia próbki towaru) lub gdy konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań lub analiz.

Podstawa prawna: art. 42g ust. 1 ustawy o VAT

WIS dostaniesz na Twoje konto w e-Urzędzie Skarbowym, a jeśli składasz wniosek za pośrednictwem pełnomocnika, na jego konto w e-Urzędzie Skarbowym.

Podstawa prawna: art. 42g ust. 4 ustawy o VAT

Co warto wiedzieć

Nie otrzymasz decyzji WIS, jeżeli złożony przez Ciebie wniosek:

  • nie dotyczy określenia stawki dla towaru albo usługi albo świadczenia złożonego, a dotyczy kwestii, które mogą być przedmiotem interpretacji przepisów prawa podatkowego (indywidualnej lub ogólnej),
  • dotyczy towarów lub usług, które w Twojej opinii stanowią świadczenie kompleksowe, lecz w wyniku postępowania organ stwierdzi, że objęte wnioskiem towary i usługi nie stanowią takiego świadczenia,
  • w dniu jego złożenia, dotyczy zawartego porozumienia inwestycyjnego, o którym mowa w art. 20zt pkt 4 Ordynacji podatkowej,
  • w dniu jego złożenia, dotyczy zakresu objętego toczącym się postępowaniem podatkowym, kontrolą podatkową, kontrolą celno-skarbową albo
  • w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego,
  • wpłynie do KIS innym kanałem niż poprzez e-Urząd Skarbowy.

Podstawa prawna: art. 14b § 1a Ordynacji podatkowej, art. 42g ust. 3, art. 42b ust. 8aa, art. 42b ust. 8a ustawy o VAT

Jeżeli otrzymałeś WIS lub inne rozstrzygnięcie, z którym się nie zgadzasz (np. decyzję o odmowie wydania WIS lub postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia) masz:

  • 7 dni kalendarzowych na złożenie zażalenia na otrzymane postanowienie lub
  • 14 dni kalendarzowych na złożenie odwołania od otrzymanej decyzji.

Podstawa prawna: art. 236 i art. 223 Ordynacji podatkowej

Zarówno zażalenie, jak i odwołanie skieruj do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy (analogicznie jak przy składaniu wniosku o wydanie WIS).

Do złożenia ww. pism wybierz „Pismo WIS”.

Pamiętaj, aby zażalenie/odwołanie zawierało:.

  • zarzuty przeciw decyzji,
  • istotę i zakres żądania,
  • dowody uzasadniające to żądanie.

Podstawa prawna: art. 222 Ordynacji podatkowej

Na skutek złożenia zażalenia lub odwołania, Twoja sprawa zostanie rozpatrzona przez drugą instancję. Po ponownej analizie sprawy, otrzymasz rozstrzygnięcie utrzymujące, uchylające lub zmieniające postanowienie/decyzję pierwszej instancji.

Podstawa prawna: art. 233 Ordynacji podatkowej

Jeżeli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem wydanym w drugiej instancji możesz złożyć skargę i skierować swoją sprawę, za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, pocztą na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP.

Podstawa prawna: art. 54 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Pamiętaj! Jeżeli zamiast WIS otrzymałeś postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, możesz ponownie złożyć kompletny wniosek.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
  • Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym
  • Ustawa z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi
  • Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej

Kontakt

Krajowa Informacja Skarbowa
ul. Warszawska 5
43-300 Bielsko-Biała
e-mail: kancelaria.kis@mf.gov.pl
adres skrytki na ePUAP: /KIS/SkrytkaESP

Rachunek bankowy Krajowej Informacji Skarbowej NBP O/O Katowice 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000.

Masz pytania? Skontaktuj się:

ELEKTRONICZNIE

Pomoc techniczna WIS – e-Urząd Skarbowy

Pytania dotyczące serwisu e-Urząd Skarbowy można przesłać na e-mail: info.eurzad@mf.gov.pl

Pomoc z zakresu zagadnień merytorycznych związanych z wypełnieniem wniosku

Pytania możesz przesyłać przez internetowy formularz na stronie internetowej podatki.gov.pl, wybierając u dołu strony przycisk „Skontaktuj się z nami”, a potem opcję „Napisz do nas”.

Pamiętaj: wypełnij wszystkie obowiązkowe pola formularza. Na adres e-mail wskazany w formularzu prześlemy potwierdzenie przekazania pytania (wraz z nadanym mu numerem), a następnie odpowiedź.

Jeżeli twoje pytanie dotyczy:

  • WIS – wybierz temat – Podatek od towarów i usług (VAT), kas rejestrujących, zwrot VAT na materiały budowalne (VZM).

TELEFONICZNIE

Dzwoniąc na infolinię:

+48 22 330 03 30 (połączenia z telefonów komórkowych)

+48 801 055 055 (połączenia z telefonów stacjonarnych)

+48 22 330 03 30 (połączenia z zagranicy)

możesz uzyskać:

  • pomoc w zakresie zagadnień merytorycznych związanych z wypełnieniem wniosku WIS, wybierając infolinię Krajowej Informacji Skarbowej wewnętrzny 2, a następnie 1 infolinię podatkowo-celną.