Szczegóły rozliczenia PIT- 36 za 2024


W tym miejscu znajdziesz szczegółowe informacje na temat rozliczenia PIT-36 za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT

22.01.2025

Identyfikator podatkowy.

PESEL wpisują osoby fizyczne, które nie prowadziły działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, nie były zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, nie były płatnikami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne.

Przypominamy: Jeżeli jesteś obcokrajowcem i masz obowiązek rozliczyć się w Polsce, co do zasady powinieneś wpisać numer PESEL.

NIP osoby, które prowadziły działalność gospodarczą, działy specjalne produkcji rolnej, były zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług albo pełniły funkcję płatnika (zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, jak i podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika).

Korekta deklaracji.

Zeznanie korygujesz, jeśli:

  • występują w nim błędy rachunkowe i oczywiste omyłki,
  • stwierdzisz, że dane w nim zawarte nie są prawidłowe.

Pamiętaj! Prawo do skorygowania deklaracji:

Ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.

Jednak przysługuje nadal po zakończeniu:

  • kontroli podatkowej,
  • postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Jeśli w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania składasz korektę zeznania, wraz z korektą złóż uzasadnienie przyczyn jej złożenia (81b § 1a i § 1f Ordynacji podatkowej).

Sposób rozliczenia.

Opodatkowanie dochodów.

Do dochodów nie doliczasz wygranych w grach liczbowych, dywidend, odsetek od lokat bankowych oraz innych przychodów, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pamiętaj jednak, że niektóre przychody (np. odsetki od lokat na rachunkach zgromadzonych w bankach poza granicami kraju) musisz opodatkować samodzielnie 19% podatkiem zryczałtowanym.

Łączne opodatkowanie dochodów małżonków.

O opodatkowanie dochodów wspólnie z małżonkiem możesz wystąpić jeżeli:

  • oboje podlegacie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (art. 3 ust. 1 ustawy PIT);
  • pozostajecie w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy albo od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego (gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego).

Co do zasady nie możesz jednak wystąpić o łączne opodatkowanie dochodów, jeżeli chociażby do jednego z Was zastosowanie mają przepisy o:

  1. pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym, lub
  2. o opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów innych niż z tzw. najmu prywatnego (ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym)
    - w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń (dotyczy pkt a i b),
  3. pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej karta podatkową,
  4. opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Jeśli jesteście w związku małżeńskim i spełniacie warunki do wspólnego opodatkowania, możecie na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu być opodatkowani łącznie od sumy Waszych dochodów po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z Was, kwot podlegających odliczeniu od dochodu np.: składek na ubezpieczenia społeczne, darowizn, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi termomodernizacyjnej, czy też odliczeń z tytułu ulgi na dzieci.

Podatek od łącznych dochodów ustalicie w wartości podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy Waszych łącznych dochodów. Z tym, że do sumy tych dochodów nie wliczaj dochodów (przychodów), które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (np.: wygranych w grach liczbowych, dywidend, odsetek od lokat bankowych).

Wspólne zeznanie możecie złożyć również wtedy, gdy jedno z Was w roku podatkowym nie uzyskało przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub osiągnęło dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów może być wyrażony przez jednego z Was. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków potraktujemy na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie Waszych dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 6 ust. 2a ustawy PIT).

Opodatkowanie w sposób przewidziany dla wdów i wdowców.

Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim, a jego małżonek zmarł:

  • w trakcie roku podatkowego albo
  • po upływie tego roku, ale przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.

Prawo do łącznego opodatkowania nie przysługuje jednak, gdy do któregoś z Was zastosowanie mają przepisy o:

    1. pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym, lub
    2. o opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów innych niż z tzw. najmu prywatnego (ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym) - w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń (dotyczy pkt a i b),
    3. opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Jeśli spełniacie wszystkie z powyższych warunków i składasz wniosek o opodatkowanie dochodów w sposób przewidziany dla wdów i wdowców, to możesz być opodatkowany łącznie od sumy Waszych dochodów (ustalonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy PIT), po uprzednim odliczeniu kwot podlegających odliczeniu od dochodu np.: składek na ubezpieczenia społeczne, darowizn, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi termomodernizacyjnej.

Podatek od łącznych dochodów ustal w wartości podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy Waszych łącznych dochodów. Z tym, że do sumy tych dochodów nie wliczaj dochodów (przychodów), które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (np.: wygranych w grach liczbowych, dywidend, odsetek od lokat bankowych).

Powyższa zasada ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jedno z Was nie uzyskało przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub osiągnęło dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Opodatkowanie dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.

Wniosek o opodatkowanie dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci możesz złożyć jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, będącym:

  • panną lub kawalerem,
  • wdową lub wdowcem,
  • rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów,
  • osobą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Preferencyjny sposób opodatkowania, nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko, w tym również gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, w związku z którą obydwojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie wychowawcze zgodnie z przepisami ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Jeśli w roku podatkowym łącznie spełniasz warunki określone w ustawie:

  1.  samotnie wychowywałeś dzieci:
      1. małoletnie,
      2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
      3. pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, które w roku podatkowym, za który składane jest zeznanie uczyły się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych lub wyższych, w Polsce oraz poza granicami kraju – jeżeli w roku podatkowym poza dochodami z renty rodzinnej dziecko nie uzyskało innych dochodów podlegających opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej lub dochodów z kapitałów pieniężnych (opodatkowanych zgodnie z art. 30b ustawy PIT - 19 % od uzyskanych dochodów), bądź przychodów objętych ulgą dla młodych lub ulgą na powrót (o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152 ustawy PIT), w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 21.371,52 zł.

  2. do dochodów Twoich oraz dziecka w roku podatkowym nie miały zastosowania przepisy o:
      1. pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym, lub
      2. o opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów innych niż z tzw. najmu prywatnego (ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym);
        - w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń (dotyczy pkt a i b),
      3. opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Jeśli spełniasz wszystkie powyższe warunki, możesz na swój wniosek wyrażony w zeznaniu określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów, z uwzględnieniem ewentualnych dochodów małoletniego dziecka (bez dochodów z pracy dziecka, rent, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, gdyż te dochody nie podlegają kumulacji z dochodami rodzica i są rozliczane są w zeznaniu składanym na imię małoletniego dziecka). Do swoich dochodów nie wliczaj dochodów (przychodów), które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (np.: wygranych w grach liczbowych, dywidend, odsetek od lokat bankowych) oraz dochodów uzyskanych przez pełnoletnie dziecko.

Pełnoletnie dziecko, które w roku podatkowym uzyskało dochody podlegające opodatkowaniu jest obowiązane do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego o wysokości dochodów osiągniętych od dnia uzyskania pełnoletności bez względu na ich wysokość. Niezależnie od tego, jako rodzic pełnoletniego dziecka – po spełnieniu warunków – możesz rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

W zeznaniu możesz skorzystać z przysługujących odliczeń od dochodu i od podatku, np.: składek na ubezpieczenia społeczne, darowizn, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi termomodernizacyjnej, czy też odliczeń z tytułu ulgi na dzieci.

Jeśli wychowujesz wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko, w tym również gdy dziecko objęte jest opieką naprzemienną, w związku z którą obydwojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie wychowawcze, nie możesz rozliczyć się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Wskazane zasady i sposób opodatkowania dochodów małżonków, wdów/wdowców oraz osób samotnie wychowujących dzieci, mają zastosowanie również do:

  1. małżonków, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej,
  2. małżonków, z których jeden podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej,
  3. osób samotnie wychowujących dzieci, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej,

-jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu w Polsce przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków (osobę samotnie wychowującej dzieci) w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Warunkiem uprawniającym do opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla małżonków, wdów/wdowców albo dla osób samotnie wychowujących dzieci jest również istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Na żądanie organów podatkowych małżonkowie, wdowa/wdowiec a także osoby samotnie wychowujące dzieci, są obowiązani udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym, przedstawiając zaświadczenie wydane przez właściwy dla nich organ podatkowy mający siedzibę w państwie, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych lub inny dokument potwierdzający wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym.

Wybór opodatkowania przewidziany w art. 29 ust. 4 ustawy PIT.

Jeśli masz potwierdzone certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej, oraz w trakcie roku podatkowego uzyskałeś przychody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy PIT), możesz – na wniosek wyrażony w zeznaniu – uzyskane w roku podatkowym przychody opodatkować przy zastosowaniu skali podatkowej.

W takim przypadku pobrany w trakcie roku zryczałtowany podatek dochodowy traktuje się na równi z pobraną przez płatnika zaliczką na podatek dochodowy.

Zasadę tę stosuje się, jeżeli z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, wynika podstawa prawna do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Informacje dodatkowe.

W tej części wskaż, poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu, wszystkie dodatkowe informacje mające wpływ na wysokość oraz termin zapłaty zaliczek na podatek (np. czy w jednym z pięciu lat poprzedzających rok, za który jest składane zeznanie, korzystałeś ze zwolnienia o którym mowa w art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy), czy opłacałeś zaliczki w formie uproszczonej lub w formie kwartalnej.

Przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 152-154.

Jeżeli masz prawo do jednej z poniższych ulg, zaznacz odpowiedni kwadrat oraz wpisz kwotę przysługującego zwolnienia.

Ulga dla młodych.

Ulgą dla młodych objęte są przychody:

  1. ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych,
  2. z umów zlecenia zawartych „z firmą”,
  3. z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej oraz stażu uczniowskiego,
  4. z zasiłku macierzyńskiego.

Ze zwolnienia korzystają podatnicy do ukończenia 26 roku życia.

Kwota przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla młodych wynosi 85 528 zł rocznie. Przy ustalaniu kwoty przychodów objętych zwolnieniem w ramach ulgi nie uwzględniaj przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy PIT, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ze zwolnienia korzystają również te przychody, od których w trakcie roku płatnik pobierał zaliczkę na podatek.

Ważne: jeżeli przychody z pracy osiągnięte zostały poza granicami kraju, a podlegałyby opodatkowaniu z uwzględnieniem metody proporcjonalnego odliczenia podatku, to masz prawo uwzględnić je w limicie zwolnienia w ramach ulgi dla młodych.

Uwaga! Jeżeli w roku podatkowym uzyskasz wyłącznie przychody zwolnione od podatku uwzględniające ulgę dla młodych (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT), nie masz obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Nadwyżka ponad kwotę objętą zwolnieniem podlega opodatkowaniu.

Zastosowanie zwolnienia wpływa na wysokość kosztów uzyskania przychodów, jakie Ty (a jeśli rozliczasz się z małżonkiem, także odpowiednio Twój małżonek) możesz zastosować w odniesieniu do ww. przychodów.

Więcej informacji na temat ulgi dla młodych znajdziesz w objaśnieniach podatkowych dostępnych na stronie.

Ulga na powrót.

Ulga na powrót to zwolnienie podatkowe, które obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy PIT.

Jego zakresem objęte są przychody z następujących źródeł:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
  • z umów zlecenia zawartych „z firmą”,
  • z zasiłków macierzyńskich
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanej według skali, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Zwolnienie przysługuje podatnikom, którzy po 31 grudnia2021 r. przenieśli miejsce zamieszkania na terytorium Polski, w wyniku czego podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Kwota przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi na powrót wynosi 85 528 zł rocznie. Przy ustalaniu kwoty przychodów objętych zwolnieniem w ramach ulgi nie uwzględniaj przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy PIT, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z ulgi skorzystasz, jeżeli łącznie spełniasz poniższe warunki:

  • uzyskałeś przychody z określonych, wskazanych wyżej tytułów
  • w wyniku przeniesienia – po 31 grudnia 2021 r. – miejsca zamieszkania na terytorium Polski podlegasz w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz
  • nie miałeś miejsca zamieszkania na terytorium Polski w okresie obejmującym: – trzy lata kalendarzowe poprzedzające bezpośrednio rok, w którym zmieniłeś miejsce zamieszkania na terytorium Polski, oraz – czas od początku roku, w którym zmieniłeś miejsce zamieszkania na terytorium Polski, do dnia poprzedzającego dzień, w którym zmieniłeś miejsce zamieszkania na terytorium Polski, oraz
  • posiadasz obywatelstwo polskie, Kartę Polaka lub obywatelstwo innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, lub
  • miałeś miejsce zamieszkania:
    • nieprzerwanie co najmniej przez trzyletni okres w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Republice Chile, Państwie Izrael, Japonii, Kanadzie, Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Republice Korei, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki, lub
    • na terytorium Polski nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat kalendarzowych poprzedzających trzyletni okres, oraz
  • posiadasz certyfikat rezydencji lub inny dowód dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w okresie niezbędnym do ustalenia prawa do tego zwolnienia oraz
  • nie korzystałeś uprzednio, w całości lub w części, z tego zwolnienia – w przypadku gdy ponownie przeniesiesz miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Jeśli spełniasz warunki do skorzystania z tej ulgi, pamiętaj, że ze zwolnienia możesz korzystać przez cztery kolejno następujące po sobie lata podatkowe i sam decydujesz od kiedy chcesz skorzystać z ulgi: czy począwszy od roku, w którym przeniosłeś miejsce zamieszkania, czy też od początku roku następnego.

Ulga dla rodzin 4+.

Ulga dla rodzin 4+ to zwolnieni podatkowe, które obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy PIT.

Jego zakresem objęte są przychody z następujących źródeł:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
  • z umów zlecenia zawartych „z firmą”
  • z zasiłków macierzyńskich
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanej według skali, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Kwota przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla rodzin 4+ wynosi 85 528 zł rocznie. Kwota ta wyznacza limit zwolnienia, który przysługuje odrębnie każdemu rodzicowi (2 x 85 528 zł). Ustalając kwotę przychodów objętych zwolnieniem w ramach ulgi nie uwzględniaj przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy PIT, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zwolnienie ma zastosowanie, jeśli w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci wykonywałeś władzę rodzicielską, pełniłeś funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z Tobą zamieszkiwało, lub sprawowałeś funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci – wykonywałeś ciążący na Tobie obowiązek alimentacyjny albo sprawowałeś funkcję rodziny zastępczej.

Pamiętaj, że przy ustalaniu prawa do zwolnienia nie uwzględnisz dzieci, które w roku podatkowym, na podstawie orzeczenia sądu, zostały umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.

Jeżeli spełniasz warunki do skorzystania z tej ulgi, to informujesz o tym w zeznaniu podatkowym wskazując w załączniku PIT/O liczbę dzieci i ich numery PESEL (w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci) oraz zaznaczając kwadraty w wierszu „Ulga dla rodzin 4+”. Jeśli nie składasz zeznania podatkowego (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37), to o skorzystaniu z Ulgi dla rodzin 4+ informujesz w przygotowanym PIT-DZ.

Ulga przysługuje, jeżeli masz dzieci:

  • małoletnie,
  • pełnoletnie, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • pełnoletnie – uczące się w szkołach do ukończenia 25 roku życia.

W przypadku dzieci pełnoletnich prawo do ulgi, przysługuje Ci pod warunkiem, że uczące się, pełnoletnie dzieci:

  1. nie stosowały przepisów o 19% podatku liniowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem przepisów dotyczących najmu prywatnego np.: w zakresie osiągniętych przychodów,
  2. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem tonażowym, lub nie podlegały przepisom ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych,
  3. nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych, 19% podatkiem z kapitałów pieniężnych na podstawie art. 30b ustawy PIT, lub przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla młodych, lub ulgi na powrót, w łącznej wysokości przekraczającej 21 371,52 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Na żądanie organów podatkowych będziesz zobowiązany przedstawić dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do zwolnienia, w szczególności:

  1. odpis aktu urodzenia dziecka;
  2. zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;
  3. odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą;
  4. zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Ulga dla pracujących seniorów.

Ulga dla pracujących seniorów to zwolnienie podatkowe, które obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy PIT.

Jego zakresem objęte są przychody z następujących źródeł:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
  • z umów zlecenia zawartych „z firmą”
  • z zasiłków macierzyńskich oraz 
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanej według skali, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Zwolnienie przysługuje podatnikom, którzy pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat) kontynuują zatrudnienie i podlegają z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym oraz - pomimo nabycia uprawnienia, nie otrzymują:

  • emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin,
  • emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin,
  • emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  • świadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4a, tj. świadczenia pieniężne otrzymywane po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy,
  • uposażenia przysługującego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, o których mowa ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych,
  • świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Kwota przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla pracujących seniorów wynosi 85 528 zł rocznie. Ustalając kwotę przychodów objętych zwolnieniem w ramach ulgi nie uwzględniaj przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy PIT, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeśli pobierasz rentę rodzinną z zagranicy lub emeryturę zagraniczną, nie tracisz prawa do zwolnienia.

Ważne: W przypadku, gdy w jednym roku masz prawo do kilku z wyżej wymienionych ulg, to suma przychodów zwolnionych od podatku z tytułu tych ulg nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 85 528 zł.

W sytuacji, w której w tym samym roku podatkowym:

    1. uzyskałeś przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, w odniesieniu do których skorzystałeś (w całości lub w części) z ulgi na powrót, ulgi dla młodych, ulgi dla rodzin 4+ lub ulgi dla pracujących seniorów,
    2. korzystasz z 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy PIT (np. z tytułu opłaty licencyjnej).
      - wówczas – z racji zastosowania ww. ulg w odniesieniu do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych – 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy PIT, nie mogą przekroczyć 120 000 zł pomniejszonych o kwotę przychodów z pracy na etacie zwolnionych od podatku w ramach ww. ulg.

Pamiętaj! Omówione powyżej ulgi nie mają zastosowania do przychodów:

  • podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy PIT,
  • zwolnionych od podatku dochodowego,
  • od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatków,
  • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych),
  • z umów o dzieło,
  • z praw autorskich

 

Przychody i koszty uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych to otrzymane lub postawione do Twojej dyspozycji w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze. To przede wszystkim: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona. To również świadczenia pieniężne ponoszone za Ciebie przez zakład pracy oraz wartość innych świadczeń: nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń z umowy o pracę, w tym 50% koszty z praw autorskich.

Jeśli rozliczając swoje dochody za 2024 rok dla przychodów z pracy korzystasz ze zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, to nie możesz wskazać więcej niż:

  • 3 000 zł (250 zł miesięcznie), w przypadku gdy uzyskałeś przychody z tytułu jednego stosunku pracy i stosunków pokrewnych.
  • 4 500 zł, w przypadku gdy uzyskałeś przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku pracy i stosunków pokrewnych,
  • 3 600 zł (300 zł miesięcznie), w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania w roku podatkowym było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a nie uzyskałeś dodatku za rozłąkę lub nie otrzymałeś zwrotu kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu),
  • 5400 zł w przypadku gdy uzyskałeś przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku pracy i stosunków pokrewnych, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a nie uzyskałeś dodatku za rozłąkę lub nie otrzymałeś zwrotu kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).

Jeżeli Twoje roczne zryczałtowane koszty kwotowe, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy PIT, są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w zeznaniu koszty te możesz przyjąć - zamiast wyżej wymienionych - w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi (art. 22 ust. 11 ustawy PIT).

Powyższej zasady nie stosujesz w przypadku, gdy otrzymałeś zwrot kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).

Jeśli w odniesieniu do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych korzystasz ze zwolnienia, z tytułu ulgi dla młodych (art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy PIT) oraz ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów (art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy PIT), roczne zryczałtowane koszty kwotowe oraz faktycznie poniesione zastosuj w wysokości nieprzekraczającej kwoty przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, która podlega opodatkowaniu.

Jeśli uzyskujesz przychody ze stosunku pracy i korzystasz w stosunku do nich z praw autorskich lub z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, przysługują Ci 50% koszty uzyskania przychodów. Koszty te oblicz od przychodu pomniejszonego o potrącone w danym miesiącu przez płatnika z Twoich środków składki na ubezpieczenia społeczne, wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy PIT, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Roczne 50% koszty uzyskania przychodów ze wszystkich tytułów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy PIT nie mogą przekroczyć kwoty 120 000 zł.

Jeśli w odniesieniu do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych korzystasz ze zwolnienia, z tytułu ulgi dla młodych (art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy PIT) oraz ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów (art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy PIT), suma łącznych 50% kosztów uzyskania przychodów z pracy, praw autorskich oraz przychodów zwolnionych od podatku nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 120 000 zł.

Jeśli koszty faktycznie poniesione były wyższe niż wynikające z zastosowania 50% normy procentowej (z limitem rocznym wynoszącym 120 000 zł), możesz wówczas (odpowiednio małżonek) uwzględnić koszty w wysokości faktycznie poniesionych i udokumentowanych wydatków (art. 22 ust. 10 i 10a ustawy PIT).

50% koszty uzyskania przychodów (art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT), mają zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu:

  1. działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa,
  2. działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
  3. produkcji audialnej i audiowizualnej,
  4. działalności publicystycznej,
  5. działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej,
  6. działalności konserwatorskiej,
  7. prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia,
  8. działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Działalność gospodarcza.

W zeznaniu PIT-36 wykazujesz przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód albo stratę oraz zaliczki z prowadzonej działalności gospodarczej, dla której wybrałeś opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

W usłudze Twój e-PIT przychody i koszty z działalności gospodarczej uzupełniasz w kreatorze, a załącznik PIT/B dołączany jest automatycznie do wypełnianego zeznania. Tym samym nie musisz pamiętać o dodatkowych drukach.

Dane do załącznika przenosisz z podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Uwzględniasz tutaj zarówno przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, jak i uzyskane w spółkach osobowych, w których masz udziały.

Podstawę opodatkowania stanowi dochód, który masz prawo pomniejszyć o przysługujące odliczenia.

Jeśli wybrałeś opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, masz prawo skorzystać z:

  • preferencyjnego rozliczenia się razem ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
  • wszystkich ulg i odliczeń, zarówno od dochodu jak i od podatku.

Działy specjalne produkcji rolnej.

Działami specjalnymi produkcji rolnej są np.: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Jeżeli uzyskujesz przychody z tego źródła, wykaż je w zeznaniu podatkowym.

Uzyskiwanie tych przychodów nie wyklucza możliwości skorzystania przez Ciebie z:

  • preferencyjnego rozliczenia się razem ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
  • wszystkich ulg i odliczeń, zarówno od dochodu i od podatku.

Jeśli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalasz na podstawie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, masz obowiązek dodatkowo załączyć do zeznania PIT/DS. W tym celu w usłudze Twój e-PIT uzupełniasz przychody i koszty z działów specjalnych produkcji rolnej, a załącznik PIT/DS dołączany jest automatycznie do wypełnianego zeznania. Tym samym nie musisz pamiętać o dodatkowych drukach.

Jeżeli przychody z tego źródła uzyskujesz zarówno Ty jak i Twój małżonek, bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), macie obowiązek złożyć odrębne załączniki PIT/DS.

Dochody z zagranicy.

Jeżeli uzyskałeś dochody poza granicami Polski musisz pamiętać, że one także mogą podlegać opodatkowaniu.

Jeśli pracowałeś za granicą lub pracowałeś w Polsce, ale Twoje wynagrodzenie ponoszone było przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce, musisz wykazać to wynagrodzenie razem z pozostałymi przychodami z danego roku podatkowego i rozliczyć je w zeznaniu podatkowym PIT-36.

Jeżeli wykażesz dochody z zagranicy oraz – w określonych przypadkach - również podatek zapłacony od dochodów osiąganych za granicą, to usługa automatycznie dołączy do zeznania załącznik PIT/ZG.

Jeśli w roku podatkowym uzyskiwałeś dochody w różnych państwach, załącznik PIT/ZG zostanie dołączony odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskałeś dochód.

Pamiętaj, że w zeznaniu musisz uwzględnić wszystkie przychody z zagranicy podlegające łącznemu opodatkowaniu, niezależnie od źródeł ich uzyskania.

O obowiązku zapłaty podatku w Polsce nie decyduje fakt posiadania polskiego obywatelstwa, lecz rezydencja podatkowa. Za polskiego rezydenta, podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uważa się osobę, która na terytorium Polski:

  • posiada centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Więcej informacji na temat ustalenia rezydencji podatkowej znajdziesz w objaśnieniach podatkowych dostępnych na stronie.

Jeżeli spełniasz choć jedno ze wskazanych kryteriów, podlegasz obowiązkowi podatkowemu od wszystkich uzyskanych w roku dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich uzyskania. Oznacza to, że musisz opodatkować w Polsce również dochody (przychody) uzyskane poza Polską, także z prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli nie posiadasz w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywasz na terytorium Polski krócej niż 183 dni w roku podatkowym, podlegasz ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli jesteś tzw. nierezydentem. W takim przypadku powinieneś rozliczyć się w Polsce jedynie z dochodów (przychodów), które uzyskałeś w Polsce.

Sposób opodatkowania dochodów uzyskanych poza granicami kraju uzależniony jest od tego, czy z krajem, w którym uzyskałeś dochód, Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W zawartych przez Polskę umowach występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

  • metoda wyłączenia z progresją,
  • metoda proporcjonalnego odliczenia.

Jeżeli uzyskałeś dochód w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia.

Z uwagi na zmiany wprowadzane na mocy Konwencji MLI do poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy na początku każdego roku podatkowego sprawdzić, jaka metoda ma zastosowanie do osiąganych przez nas dochodów (przychodów).

Więcej informacji  jest dostępnych na stronie Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Metoda wyłączenia z progresją.

Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że dochód osiągnięty za granicą nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Niemniej jednak, dla ustalenia stawki procentowej, którą zastosujesz do opodatkowania dochodu uzyskanego w Polsce, musisz uwzględnić również dochody osiągnięte poza granicami kraju.

W przypadku metody wyłączenia z progresją obowiązek złożenia zeznania rocznego istnieje, jeżeli:

  • osiągasz w Polsce inne dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej;
  • będziesz chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego, np. z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Przykład rozliczenia przy zastosowaniu metody wyłączenia
z progresją:

  1. dochód uzyskany w Polsce = 20 000,00 zł
  2. dochód uzyskany za granicą = 30 000,00 zł
  3. razem dochód (a+b) = 50 000,00 zł
  4. podatek polski wg skali podatkowej od 50 000 zł = 2 400zł
  5. stopa procentowa (d:c)= 4,8%
  6. podatek do zapłacenia w Polsce: 4,8% x 20 000 zł = 960,00 zł minus zaliczki wpłacone w Polsce

Metoda odliczenia proporcjonalnego.

Metoda odliczenia proporcjonalnego polega na tym, że dochód osiągnięty poza granicami zawsze musisz  wykazać w zeznaniu, łącznie z dochodami osiągniętymi Polsce.

Od obliczonego podatku możesz odliczyć podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest jednak tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany poza granicami.

Przykład rozliczenia przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia:

  1. dochód uzyskany w Polsce = 30 000,00 zł
  2. dochód uzyskany za granicą = 20 000,00 zł
  3. podatek zapłacony za granicą = 5000,00 zł
  4. razem dochód (a+b) = 50 000,00 zł
  5. podatek polski wg skali podatkowej od 50 000 zł = 2 400 zł ,
  6. podatek zagraniczny do odliczenia od podatku polskiego: 2 400 zł x 20 000 zł : 50 000 zł = 960 zł
  7. podatek do zapłacenia w Polsce: 2 400 zł - 960 zł = 1 440 zł minus zaliczki wpłacone w Polsce

Dla przychodów osiąganych poza granicami odliczenie z tytułu ulgi abolicyjnej nie może przekroczyć kwoty 1360 zł.

Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania do dochodów z pracy oraz z umów zleceń i o dzieło, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze wykonywanych poza terytorium lądowym państw. Osobami korzystającymi z powyższego wyłączenia będą np. osoby wykonujące prace na statkach bądź platformach wiertniczych.

Ustalenie dochodu do opodatkowania.

Niezależnie od rodzaju metody unikania podwójnego opodatkowania sposób ustalenia dochodu jest taki sam:

Jeżeli mieszkasz w Polsce, a przebywając czasowo za granicą uzyskiwałeś tam dochody z pracy, możesz pomniejszyć uzyskany dochód o równowartość 30% diety określonej w odrębnych przepisach.

Odliczenie diety przysługuje Ci za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pozostawałeś w stosunku pracy.

Wyliczając dni pobytu poza granicami kraju możesz uwzględnić również soboty, niedziele, święta, dni delegacji służbowej oraz dni urlopu wypoczynkowego.

Wysokość diety jest określona w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167, z późn. zm.).

Przychody w walutach obcych musisz przeliczyć na złote według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (wypłaty wynagrodzenia bądź postawienia wynagrodzenia do dyspozycji).

Tak obliczony dochód możesz pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu:

  • 250 zł miesięcznie, albo
  • 300 zł miesięcznie – jeżeli miejsce zamieszkania znajdowało się poza miejscowością, w której pracowałeś.

Jeżeli osiągałeś poza granicami Polski przychody z działalności wykonywanej osobiście (np. umowy zlecenia lub o dzieło), możesz zastosować koszty w wysokości 20% przychodu, a jeżeli przedmiotem umowy są prawa autorskie - koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%.

Jeżeli poniesione przez Ciebie wydatki związane z uzyskaniem przychodów są odpowiednio wyższe niż 20% lub 50%, a posiadasz dokumenty potwierdzające ich poniesienie, możesz odliczyć wydatki w faktycznie poniesionej wysokości.

Dochody z pracy najemnej uzyskane poza granicami kraju.

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą podlega regulacjom zawartym w dwustronnych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z generalną zasadą, obowiązującą w tego typu umowach, wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej wykonywanej poza granicami podlega opodatkowaniu tylko w państwie zamieszkania, chyba że praca wykonywana jest w drugim państwie. W takim przypadku dochód może być opodatkowany zarówno w państwie miejsca zamieszkania, jak i w państwie, w którym wykonywano pracę.

Od tej ogólnej zasady umowy przewidują wyjątek, zgodnie z którym wynagrodzenie za pracę najemną wykonywaną w drugim państwie może być opodatkowane tylko w państwie zamieszkania osoby uzyskującej wynagrodzenie. Będzie tak wtedy, gdy spełnione zostaną równocześnie trzy warunki:

  • odbiorca wynagrodzenia przebywa w drugim państwie nie dłużej niż przez określony czas (najczęściej jest to 183 dni w roku kalendarzowym lub w ciągu kolejnych 12 miesięcy, licząc od dnia przybycia do tego państwa) oraz
  • wynagrodzenie jest ponoszone przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie oraz
  • wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.

Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków oznacza, że otrzymane wynagrodzenie może być opodatkowane zarówno w państwie, w którym praca jest wykonywana, jak i w państwie, w którym osoba uzyskująca wynagrodzenie ma miejsce zamieszkania. W takim przypadku, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania tego dochodu stosuje się właściwą metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w stosownej umowie. Umowy, które Polska zawarła rozróżniają dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

  • metodę wyłączenia z progresją
  • metodę proporcjonalnego odliczenia.

Przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją do polskich dochodów nie dolicza się dochodów osiągniętych za granicą. Niemniej jednak dla ustalenia stawki podatku, którą opodatkujemy dochód osiągnięty w Polsce, należy uwzględnić wszystkie uzyskane w roku podatkowym dochody.   

Przykład rozliczenia przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją:

  1. dochód uzyskany w Polsce = 20 000,00 zł
  2. dochód uzyskany za granicą = 30 000,00 zł
  3. razem dochód (a+b) = 50 000,00 zł
  4. podatek polski wg skali podatkowej od 50 000 zł = 2 400 zł
  5. stopa procentowa (d:c)= 4,8%
  6. podatek do zapłacenia w Polsce: 4,8% x 20 000 zł = 960,00 zł minus zaliczki wpłacone w Polsce

Przykład rozliczenia przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia:

  1. dochód uzyskany w Polsce = 30 000,00 zł
  2. dochód uzyskany za granicą = 20 000,00 zł
  3. podatek zapłacony za granicą = 5 000,00 zł
  4. razem dochód (a+b) = 50 000,00 zł
  5. podatek polski wg skali podatkowej od 50 000 zł = 2 400 zł
  6. podatek zagraniczny do odliczenia od podatku polskiego: 2 400 zł x 20 000 zł : 50 000 zł = 960 zł
  7. podatek do zapłacenia w Polsce: 7 974,88 zł - 3 189,95 zł = 1 440 zł minus zaliczki wpłacone w Polsce.

Działalność wykonywana osobiście, w tym umowa zlecenia, umowa o dzieło.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody:

    1. z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,
    2. z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę,
    3. z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,
    4. otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy PIT,
    5. osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 ustawy PIT, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustaw PIT,
    6. otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
    7. otrzymywane przez członków Rady Mediów Narodowych, z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub z umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
      1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
      2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora, jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
      3. przedsiębiorstwa w spadku,
        • z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy PIT.

8. uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy PIT.

Jeśli Twoje przychody z działalności wykonywanej osobiście, w tym z umowy o dzieło i zlecenia są rezultatem umowy zawartej z zagranicznym kontrahentem, to otrzymany dochód należy uwzględnić w zeznaniu za dany rok podatkowy. Ogólne zasady i metody opodatkowania zostały opisane w części Dochody z zagranicy. Wynikają one z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z poszczególnymi krajami. Umowy, które Polska zawarła rozróżniają dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

  • metodę wyłączenia z progresją
  • metodę proporcjonalnego odliczenia.

Pamiętaj, że dochody z tego źródła musisz rozliczyć sam, bowiem zagraniczny przedsiębiorca tego nie uczyni.

Dokonując rozliczenia takich dochodów masz prawo do zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodu.

Jeżeli poniesione przez Ciebie wydatki związane z uzyskaniem przychodów są odpowiednio wyższe niż 20%, a posiadasz dokumenty potwierdzające ich poniesienie, możesz odliczyć wydatki w faktycznie poniesionej wysokości.

Od przychodów otrzymywanych przez osoby:

  • należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
  • wykonujące działalność na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze

roczne koszty uzyskania przychodów (z każdego z wyżej wymienionych tytułów) wynoszą nie więcej niż 3 000 zł (250 zł miesięcznie). Jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskiwał od więcej niż jednego podmiotu albo od tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą w 2024 r. przekroczyć 4500 zł.
Od 1 stycznia 2022 roku osobom wykonującym czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich przysługują 20% koszty uzyskania przychodów.

Ważne!
Jeżeli dla przychodów z umowy zlecenia korzystasz ze zwolnienia w ramach ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ lub ulgi dla pracującego seniora, to koszty uzyskania przychodów z tych umów zastosuj w wysokości nieprzekraczającej kwoty, która podlega opodatkowaniu.

Dla obliczenia przychodu podlegającego wykazaniu w zeznaniu należy zastosować zasady opisane w części Dochody z zagranicy.

Dochody z praw autorskich i innych praw.

Przychodem z praw majątkowych są w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Prawa autorskie zostały uregulowane w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na podstawie art. 1 ust. 1 tej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

    1. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
    2. plastyczne,
    3. fotograficzne,
    4. lutnicze,
    5. wzornictwa przemysłowego,
    6. architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
    7. muzyczne i słowno-muzyczne,
    8. sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
    9. audiowizualne (w tym filmowe).

Dochód z odpłatnego zbycia powyższych praw ustal jako różnicę pomiędzy uzyskanymi przychodami a kosztami ich uzyskania.

W odniesieniu do przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami koszty ich uzyskania przysługują w takiej samej wysokości jakie przysługują w stosunku do dochodów z tych źródeł uzyskanych na terenie Polski (50% przychodu, nie więcej niż 120 000 zł).

Jeżeli poniesione przez Ciebie wydatki związane z uzyskaniem przychodów są odpowiednio wyższe niż 50%, a posiadasz dokumenty potwierdzające ich poniesienie, możesz odliczyć wydatki w faktycznie poniesionej wysokości.

Jeśli takie dochody uzyskałeś poza granicami kraju, opodatkowanie tych przychodów następuje z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między Polską a innymi państwami. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, co do zasady, należy zastosować odpowiednią metodę opodatkowania wynikającą z danej umowy.

Umowy, które Polska zawarła rozróżniają dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

  • metodę proporcjonalnego odliczenia
  • metodę wyłączenia z progresją.

Ogólne zasady i metody opodatkowania zostały opisane w części Dochody z zagranicy.

Wynikają one z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z konkretnym państwem. Sposób obliczenia dochodu oraz pozostałe zasady dla obliczenia należnego podatku zostały opisane w części Dochody z zagranicy.

Dochody z innych źródeł w tym emerytury – renty, stypendia z zagranicy.

Jeśli uzyskałeś za granicą przychody z innych źródeł niż z:

  • pracy najemnej,
  • umów o dzieło i umów zleceń,
  • najmu i dzierżawy oraz
  • praw autorskich i innych praw,

w tym z tytułu emerytury, renty czy stypendium, masz obowiązek rozliczenia ich w rocznym zeznaniu podatkowym, o ile nie podlegają one zwolnieniu od opodatkowania na podstawie odrębnych przepisów.

Jeżeli dochody podlegają opodatkowaniu, zastosowanie mają również umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dlatego też przed wypełnieniem zeznania wskazane jest upewnienie się co do postanowień właściwej umowy.

Ogólne zasady i metody opodatkowania zostały opisane w części Dochody z zagranicy. Wynikają one z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z danym krajem. Sposób obliczenia dochodu oraz pozostałe zasady dla obliczenia należnego podatku został opisany w części Dochody z zagranicy.

Emerytury, renty.

Przychodami z emerytur i rent są:

  • świadczenia emerytalne, w tym emerytury kapitałowe,
  • świadczenia rentowe, w tym renty strukturalne, renty socjalne, wraz ze wzrostami i dodatkami (z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków do rent rodzinnych dla sierot zupełnych),
  • świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające, wypłacone przez organ rentowy.

Prawa autorskie i inne prawa.

Przychody z tytułu praw autorskich i innych praw majątkowych dotyczą:

  • zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
  • opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
  • korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

50% koszty uzyskania przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu:

  • zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego - w wysokości 50% uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy PIT),
  • opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - w wysokości 50% uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy PIT),
  • korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy PIT, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT).

Uwaga! W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy PIT, nie mogą przekroczyć kwoty 120 000 zł.

Jeżeli korzystasz ze zwolnienia w ramach ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ lub ulgi dla pracującego seniora, to suma łącznych 50% kosztów uzyskania przychodów, oraz przychodów zwolnionych od podatku nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 120 000 zł.

Jeżeli jednak posiadasz dokumenty potwierdzające, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wskazane powyżej (obliczone według normy 50%), możesz wykazać wydatki w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Do kosztów uzyskania przychodu możesz zaliczyć również koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, w którym został uzyskany odpowiadający im przychód oraz koszty poniesione w roku złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania (art. 22 ust. 5 i ust. 5a pkt 2 ustawy PIT).

Warunkiem odliczenia kosztów faktycznie poniesionych jest posiadanie przez Ciebie dokumentów wskazujących wysokość poniesionych wydatków. Dokumentami tymi są np.: rachunki, faktury, umowy oraz inne dowody dokumentujące wydatki, które poniosłeś w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wszelkie dokumenty związane z rozliczeniem podatkowym, powinieneś przechowywać do chwili przedawnienia się zobowiązania podatkowego, czyli 5 lat od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin rozliczenia, czyli za 2024 rok do 31 grudnia 2030 r.).

Odpłatne zbycie rzeczy.

Łącznie z innymi dochodami opodatkowaniu podlega również odpłatne zbycie rzeczy ruchomych, jeżeli zostały one zbyte przed upływem pół roku od nabycia, a sprzedaży nie dokonujesz w ramach działalności gospodarczej. Okres 6 miesięcy liczymy od końca miesiąca, w którym nabyliśmy daną rzecz.

Jeżeli zbycie rzeczy ruchomej nastąpiło po upływie powyższego okresu - nie powstaje obowiązek podatkowy i nie musisz takich kwot wykazywać w zeznaniu.

Działalność nierejestrowana.

Działalność nierejestrowana to rozwiązanie dla osób, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej oraz w ramach tej aktywności w żadnym miesiącu nie uzyskały przychodów należnych w wysokości przekraczającej 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. kwoty 3.181,50 zł
  • od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. 3.225 zł

Przychodem z działalności nierejestrowanej są należności, które otrzymałeś ze sprzedaży towarów lub usług.

Aby prawidłowo ustalić przychód ze sprzedaży nierejestrowanej, masz obowiązek:

  • prowadzić ewidencję sprzedaży:
  • przestrzegać praw konsumentów,
  • wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego.

Pamiętaj, że przepisy o działalności nierejestrowej nie dotyczą wspólników spółki cywilnej.

W ramach działalności nierejestrowanej nie możesz również wykonywać działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga specjalnych zezwoleń, koncesji itp.

Przychody osiągane z działalności nierejestrowanej masz obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 (31) za 2024 rok (poz. 116, a w przypadku małżonka poz. 174). Nie masz obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku. W zeznaniu rocznym możesz wykazać koszty, które poniosłeś ściśle w związku z wykonywaną działalnością. Koszty te powinny być udokumentowane, dlatego powinieneś przechowywać wszystkie dowody, związane z Twoją działalnością do upływu terminu przedawnienia (tj. do 31 grudnia 2030 r.).

Kwoty otrzymane to takie, które otrzymujesz w momencie sprzedaży lub przed sprzedażą np.: zaliczki, natomiast kwoty należne to te, których w momencie sprzedaży jeszcze nie otrzymałeś - sprzedałeś towar bądź wykonałeś usługę i wystawiłeś dokument sprzedaży (rachunek, fakturę), ale klient ci jeszcze nie zapłacił).

Pamiętaj, że jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczy dopuszczalny limit, to oznacza, że od następnego dnia jesteś uznany za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i masz obowiązek dokonać rejestracji w CEIDG. Masz na to maksymalnie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie progu.

Przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają również przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów, m.in. jeżeli:

  • przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze, z wyłączeniem uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tych zwierząt, w tym również rozbioru, podziału i klasyfikacji mięsa, przemiału zbóż, wytłoczenia oleju lub soku oraz sprzedaży podczas wystaw, festynów, targów, kiermaszy,
  • ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50 proc. tego produktu, z wyłączeniem wody.

Limit przychodów ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych zwolnionych z opodatkowania wynosi 100.000 zł rocznie. Oznacza to, że dopiero, jeżeli Twoje przychody z tytułu sprzedaży w ciągu roku przekroczą 100.000 zł, będziesz miał obowiązek opodatkowania nadwyżki przychodów ponad zwolniony limit. Przychód możesz opodatkować na zasadach ogólnych wg skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który wynosi 2%.

O wyborze podatku zryczałtowanego musisz zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli tego nie zgłosisz w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnąłeś pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnąłeś w grudniu roku podatkowego, to wówczas musisz zastosować zasady ogólne.

W tej części należy też wykazać przychody uzyskane z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów będących rolnikami, o której mowa w art. 20 ust. 1a ustawy PIT.

Inne źródła.

Przychody z innych źródeł wykażesz jeśli np.:

  1. za pośrednictwem płatnika(ów) uzyskałeś przychody m.in. w postaci:
    • należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
    • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, w tym wypłaconych przez zakład pracy a także zasiłków macierzyńskich, o których mowa w uldze dla młodych, uldze na powrót, uldze dla rodzin 4+ lub uldze dla pracujących seniorów w wysokości przekraczającej kwotę objętą tymi ulgami,
    • należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
    • świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
    • stypendium, w tym stypendium, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy PIT, w wysokości przekraczającej kwotę korzystającą ze zwolnienia od podatku,
    • świadczeń integracyjnych i motywacyjnej premii integracyjnej, przyznanych na podstawie ustawy 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym,
    • należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej,
    • świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich lub odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w wysokości przekraczającej kwotę korzystającą ze zwolnienia od podatku dochodowego w ramach ulgi dla młodych.
  2. otrzymałeś PIT-11 z wypełnioną częścią „Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy PIT”,
  3. jesteś obowiązany wykazać kwoty uprzednio odliczone od dochodu z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe lub budownictwo wielorodzinne na wynajem, do których utraciłeś prawo, tj. w przypadku:
    • wycofania ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego lub budowlanego, wniesionego od 1 stycznia 1992 r.,
    • całkowitej zmiany przeznaczenia lokalu lub budynku z mieszkalnego na użytkowy,
    • otrzymania zwrotu uprzednio odliczonych wydatków,
    • wycofania z kasy mieszkaniowej zgromadzonych oszczędności, z wyjątkiem gdy wycofana kwota, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę,
    • przeniesienia uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
    • zaistnienia zdarzeń dotyczących utraty prawa do ulgi z tytułu budownictwa wielorodzinnego na wynajem, o których mowa w art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw,
  4. jesteś obowiązany doliczyć do dochodu kwoty poprzednio odliczone od dochodu albo podstawy opodatkowania w związku z otrzymaniem w roku podatkowym zwrotu (w całości lub w części) odliczonych kwot (np. darowizny, składki na ubezpieczenia społeczne),
  5. opodatkowujesz przy zastosowaniu skali podatkowej przychody wymienione w art. 29 ust. 1 ustawy PIT, a nie zostały one zakwalifikowane do źródeł uzyskania przychodu wymienionych wyżej.

Pamiętaj! Koszty uzyskania przychodów nie przysługują od przychodów z tytułu:

  • należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, w tym zasiłków macierzyńskich,
  • należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
  • świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • stypendiów,
  • świadczeń integracyjnych i motywacyjnej premii integracyjnej, przyznanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,
  • świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich lub stażu uczniowskiego.

Informacja dla podatników, którzy w 2024 r. pobierali stypendium w całości lub w części zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy PIT.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy PIT wolne od podatku są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 800 zł.

Informacja o dochodach (przychodach) kapitałowych, o których mowa w art. 45 ust. 3c ustawy.

Dochody (przychody) uzyskane przez podatników podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy PIT, którzy uzyskali dochody (przychody) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych lub z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, od których podatek został pobrany przez płatnika zgodnie z art. 30a ust. 2a ustawy PIT.

Doliczenia do podatku.

Obowiązek wykazania i doliczenia kwot uprzednio odliczonych od podatku ma do Ciebie zastosowanie, jeśli m.in.:

  1. skorzystałeś z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, a następnie w roku podatkowym:
    • wycofałeś ze spółdzielni wniesiony wkład mieszkaniowy lub budowlany,
    • w całości zmieniłeś przeznaczenie lokalu lub budynku z mieszkalnego na użytkowy,
    • otrzymałeś zwrot odliczonych wydatków po roku, w którym dokonałeś odliczeń, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zaliczyłeś do przychodów podlegających opodatkowaniu,
    • wycofałeś oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofaną kwotę po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wydatkowałeś zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
    • przeniosłeś uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
    • zbyłeś grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu,
  2. jesteś obowiązany doliczyć do podatku kwoty poprzednio odliczone od podatku w związku z otrzymaniem w roku podatkowym zwrotu (w całości lub w części) odliczonych kwot (np. składek na ubezpieczenie zdrowotne).

Dochody małoletnich dzieci

Jeśli Twoje dziecko w roku podatkowym 2024 było niepełnoletnie i osiągnęło dochody, musisz pamiętać, że co do zasady podlegają one doliczeniu do dochodów rodziców opodatkowanych na zasadach ogólnych. Obowiązek ten dotyczy rodziców niezależnie od faktu czy są rodzicami biologicznymi czy przysposabiającymi.

Dochody małoletniego dziecka podlegające doliczeniu do dochodów rodziców to dochody uzyskane z tytułu:

  • praw majątkowych,
  • innych źródeł,

Jeśli Twoje dziecko w roku podatkowym uzyskało dochód z ww. źródeł, powinieneś wykazać te dochody w zeznaniu PIT-36 z załącznikiem PIT/M.

Jeśli jesteś w związku małżeńskim i jesteście rodzicami małoletniego dziecka, bez względu na sposób rozliczenia (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), musicie złożyć odrębny załącznik PIT/M.

PIT/M trzeba wypełnić na imię i nazwisko rodzica. Bez względu na liczbę dzieci, których dochody masz obowiązek doliczyć, każde z Was składa po jednym załączniku PIT/M. Wykażecie w nim:

  • przychód,
  • koszty uzyskania tego przychodu,
  • dochód (lub stratę),
  • należne zaliczki od uzyskanych przez małoletnie dziecko przychodów podlegających łącznemu opodatkowaniu z przychodami rodziców.

Wykazane w PIT/M kwoty trzeba przenieść do odpowiednich pozycji w formularzu PIT-36. W usłudze Twój e-PIT na podstawie wykazanych kwot do zeznania zostanie dołączony automatycznie załącznik PIT/M.

Dochody dziecka podlegają doliczeniu do dochodów rodziców po połowie, chyba że danemu rodzicowi nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dziecka. Jeżeli obojgu rodzicom takie prawo nie przysługuje, żadne z nich nie dokonuje doliczenia do swoich dochodów kwot dochodów uzyskanych przez małoletnie dziecko. Jeśli w stosunku do małżonków, będących rodzicami danego dziecka została orzeczona separacja, wówczas dochody dziecka dolicza do swoich ten rodzic, który wychowuje dziecko.

Jeżeli małoletnie dziecko uzyskiwało na terytorium Polski przychody np. z:

  • pracy własnej,
  • renty,
  • stypendiów,
  • dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku (np. książek, zabawek, drobnego sprzętu),

to należy je rozliczyć na odrębnym zeznaniu złożonym na imię i nazwisko dziecka. Takie zeznanie powinno zostać podpisane przez opiekuna prawnego.

Renty krajowe i zagraniczne.

Jeżeli Twoje dziecko w 2024 roku otrzymywało dochody z renty rodzinnej, to nie doliczasz ich do swoich dochodów.
Od 2022 roku małoletnie dziecko jest się podatnikiem z odrębną kwotą wolną w wysokości 30 000 zł.
Jeżeli Twoje dziecko nie osiągnęło innych przychodów, nie musisz składać zeznania w jego imieniu, jeśli organ rentowy dokona rozliczenia na formularzu PIT-40A.

Prawa majątkowe.

Art. 18 ustawy PIT wskazuje, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. W powołanym przepisie wskazano tylko przykładowe rodzaje przychodów, a to oznacza, że jest to tzw. katalog o charakterze otwartym.

Jeżeli przysługuje Ci prawo pobierania pożytku z tytułu praw majątkowych należących do Twojego małoletniego dziecka, to dochody z tego źródła dolicz do swoich dochodów. Jeżeli prawo do czerpania pożytków z tytułu praw majątkowych przysługuje także Twojemu małżonkowi, to dochody małoletniego dziecka powinniście doliczyć po połowie do dochodów każdego z Was. W tym przypadku bowiem podatnikami są rodzice, a nie małoletnie dziecko.

Dlatego też, jeśli Twoje małoletnie dziecko uzyskało dochód lub poniosło stratę z tytułu praw majątkowych należących do niego, musisz wykazać to w zeznaniu PIT-36, łącznie ze swoimi dochodami, dołączając załącznik PIT/M.

Inne źródła.

Za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dopłaty, i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12–14 i art. 17 powyższej ustawy.

Wskazane wyżej przychody są jedynie przykładami przychodów z innych źródeł. Katalog ma charakter otwarty.

Jeżeli rodzicom przysługuje prawo pobierania pożytku z tytułu przychodów z innych źródeł należących do ich małoletniego dziecka, to dochody z tego źródła winny być doliczone do dochodów rodziców. Małżonkowie co do zasady podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dlatego dochody małoletniego dziecka należy doliczyć po połowie do dochodów każdego z małżonków będącego rodzicem danego dziecka. W tym przypadku podatnikami są rodzice, a nie małoletnie dziecko. Jeśli Twoje małoletnie dziecko uzyskało dochód lub poniosło stratę z innych źródeł, musisz wykazać to w zeznaniu PIT-36, łącznie ze swoimi dochodami, dołączając załącznik PIT/M.

Twoje ulgi i odliczenia

Sprawdź, czy spełniasz warunki do skorzystania z którejś z poniżej wymienionych ulg:

  • Straty z lat ubiegłych;
  • Składki na ubezpieczenie społeczne
  • Ulga z tytułu przekazanych darowizn;
  • Ulga na Internet;
  • Ulga rehabilitacyjna;
  • Ulga termomodernizacyjna;
  • Ulga z tytułu wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE);
  • Ulga z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń;
  • Ulga na dzieci;
  • Zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci;
  • Ulga na związki zawodowe;
  • Ulga na zabytki;
  • Ulga abolicyjna;
  • Ulga z tytułu umowy aktywizacyjnej;
  • Ulga na zakup terminala;
  • Ulga IP BOX;
  • Ulga B+R;
  • Ulga z tytułu kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu;
  • Ulga prowzrostowa;
  • Ulga z tytułu kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę;
  • Ulga z tytułu kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację;
  • Ulga dla inwestorów;
  • Ulga za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego;
  • Ulgi mieszkaniowe.

Straty z lat ubiegłych.

W zeznaniu podatkowym za rok 2024 możesz wykazać poniesioną stratę w latach: 2019, 2020, 2021, 2022 lub 2023. Masz prawo ją odliczyć w ramach tego samego źródła, z którego została poniesiona. Prawo do odliczenia straty od dochodu przysługuje Ci w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.

Od 1 stycznia 2019 r. masz prawo w roku podatkowym obniżyć dochód jednorazowo o wysokość straty poniesionej w jednym z najbliższych po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł. Nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym, że kwota obniżenia w żadnym z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty (art. 9 ust. 3 ustawy PIT).

Możesz odliczyć stratę poniesioną między innymi z następujących źródeł przychodów:

    • z działalności gospodarczej,
    • ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, o których mowa w art. 20 ust. 1c ustawy

Nie masz prawa do odliczenia strat poniesionych:

        • ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego;
        • z odpłatnego zbycia rzeczy;
        • z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli przez okres pięciu następnych lat podatkowych dochód nie będzie ustalany na podstawie ksiąg podatkowych - księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

 

Składki społeczne.

Od dochodu możesz odliczyć składki określone w przepisach ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:

  • potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatników osiągających przychody z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, tylko w części obliczonej od przychodu podlegającego opodatkowaniu; kwota składek potrąconych przez płatnika jest wykazywana w informacji PIT-11,
  • zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, pod warunkiem, że wcześniej nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Odliczeniu podlegają również składki zapłacone w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej.

Abyś odliczył te składki konieczne jednak jest, aby prawo do odliczenia wynikało z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska. Z powyższych umów powinno wynikać również prawo uzyskania przez polski organ podatkowy niezbędnych informacji od organu podatkowego państwa, w którym opłacałeś te składki.

W zeznaniu PIT-36 nie możesz w odliczyć składek:

  • które zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy PIT,
  • które zostały odliczone od przychodów na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  • które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • które zostały zwrócone Ci w jakiejkolwiek formie,
  • których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy PIT (w tym zwolniony w związku z ulgą dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, czy ulgą dla pracujących seniorów) oraz składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
  • których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska,
  • odliczone w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie.
  • Kwota odliczanych składek na ubezpieczenia społeczne nie może przekroczyć sumy dochodów pomniejszonej o kwotę straty z laty ubiegłych, odpowiednio
  • u podatnika: poz.133 + poz. 193 – poz. 198 (z PIT-36) i
  • u małżonka: poz. 191 + poz. 194 – poz. 199 (z PIT-36).

Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ustalasz na podstawie dokumentów, które potwierdzają ich poniesienie.

Jeśli składki płaciłeś w innej walucie, powinieneś je przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień poniesienia wydatku.

Pamiętaj, że nie podlegają odliczeniu składki zapłacone od przychodów, które są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy PIT:
  • pkt 148 ustawy (ulga dla młodych),
  • pkt 152 ustawy (ulga na powrót),
  • pkt 153 ustawy (ulga dla rodzin 4+),
  • pkt 154 ustawy (ulga dla pracujących seniorów).

Jeżeli osiągasz zarówno dochody zwolnione jak i opodatkowane, to z ogólnej kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, możesz odliczyć tyle, ile w Twoim przypadku wynosi udział procentowy przychodów podlegających opodatkowaniu w sumie tych przychodów i przychodów objętych zwolnieniem

Informacja dla podatników, którzy uzyskali przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 oraz pkt 152-154 ustawy PIT (wykazane w części D zeznania).

Jeśli przychody wykazane w części D zeznania PIT-36 stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, które nie podlegają odliczeniu, podatnik (odpowiednio małżonek), łączną kwotę zapłaconych składek (w tym wykazywaną przez płatnika) pomniejsza o tę ich część, która przypada na przychody wykazane w części D zeznania.

Oznacza to, że podatnik który uzyskał w roku podatkowym przychody np. ze stosunku pracy, z których część korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148, 152, 153, 154 ustawy PIT, składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone od tych przychodów może odliczyć w części, która odpowiada udziałowi przychodów ze stosunku pracy (podlegających opodatkowaniu) w ogólnej kwocie uzyskanych przychodów z pracy (podlegających opodatkowaniu oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148, 152, 153, 154 ustawy PIT).

Ważne!
Nie musisz ograniczać odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne, które opłaciłeś w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jeśli suma przychodów uzyskanych przez Ciebie (odpowiednio Twojego małżonka) ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, umowy zlecenia, praktyk absolwenckich, staży uczniowskich w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., podlega w całości zwolnieniu (nie przekracza limitu 85 528 zł), kwota pomniejszenia odpowiada składkom wykazanym w poz. 96 i 97 informacji PIT-11(29) (odliczeniu podlegają wyłącznie składki z poz. 95).

W innych przypadkach kwotę pomniejszenia ustal w następujący sposób:

Jeśli uzyskałeś wyłącznie przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (z których część podlega opodatkowaniu zaś część korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 oraz pkt 152-154 ustawy PIT) limit odliczenia ustal:
sumując kwoty z poz. 67, 77, 82 u Ciebie, odpowiednio kwoty z poz. 135, 140 – u małżonka, a następnie wyliczając udział procentowy przychodów zwolnionych w obliczonej sumie, tj. w przypadku podatnika udział kwoty z poz. 67 w sumie kwot z poz. 67, 77, 82 a w przypadku małżonka udział kwoty z poz. 68 w sumie kwot z poz. 68, 135.

Tak ustalony udział odpowiada tej części zapłaconych składek, która pomniejsza ich łączną kwotę wykazywaną przez płatnika w poz. 95, 96 i 97 informacji PIT-11(29).

Jeżeli uzyskałeś dwa rodzaje przychodów, tj. ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz z oskładkowanych umów zlecenia (z których część podlega opodatkowaniu zaś część korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 oraz pkt 152-154 ustawy PIT) limit odliczenia ustal:

sumując kwoty z poz. 67, 69, 77, 82 i 103 u Ciebie , odpowiednio kwoty z poz. 68, 70, 135, 140 i 161 u małżonka, a następnie wyliczając udział procentowy przychodów zwolnionych w obliczonej sumie, czyli w przypadku podatnika udział sumy kwot z poz. 67 i 69 w sumie kwot z poz. 67, 69, 77, 82 i 103, a w przypadku małżonka udział sumy kwot z poz. 68 i 70 w sumie kwot z poz. 68, 70, 135, 140 i 161.

Tak ustalony udział odpowiada tej części zapłaconych składek, która pomniejsza ich łączną kwotę wykazywaną przez płatnika w poz. 95, 96 i 97 informacji PIT-11(29).

Ulga rehabilitacyjna

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na:

  • adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie wyrobów medycznych określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem. Za wyjątkiem wydatków na zakup pieluchomajtek,, dla których odliczenie jest limitowane do kwoty 2.280 zł i istnieje obowiązek posiadania faktury VAT, pozostałe wydatki możesz udokumentować zarówno fakturą jak i umową cywilnoprawną
  • zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 2a ustawy PIT, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
  • zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
  • odpłatność za pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym,
  • odpłatność za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej,
  •  odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne,
  • opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,
  • utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,
  • opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
  • opłacenie tłumacza języka migowego,
  • kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,
  • leki, o których mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować stale lub czasowo te leki,
  • odpłatny przewóz:
    1. osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
    2. osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż karetką transportu sanitarnego,
  • używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,
  • odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
    1. na turnusie rehabilitacyjnym,
    2. w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym,
    3. na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.
    4. opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej.

Odliczeniu nie podlegają te z wydatków, na które otrzymałeś dofinansowanie ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zostały Ci zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Jeżeli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Warunkiem odliczenia ww. wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, dokumentów stwierdzających ich poniesienie oraz jednego z niżej wymienionych orzeczeń:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach,
  2. decyzji przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów,
  4. orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

W przypadku odliczeń ograniczonych limitem w wysokości 2280 zł (na przykład z tytułu utrzymania psa asystującego, opłacenia przewodnika osoby niewidomej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa) nie musisz posiadać dokumentów stwierdzających ich wysokość, jednakże na żądanie organów podatkowych masz obowiązek przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

  1. wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;
  2. okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

Jeśli na utrzymaniu Twoim lub małżonka pozostają osoby niepełnosprawne, które w stosunku do Ciebie lub małżonka są osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie) lub dziecko obce przyjęte na wychowanie przez Ciebie lub małżonka a dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekroczyły rocznie kwoty 21 371,52 zł, również możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Do limitu dochodów tych osób nie musisz doliczać:

  • alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c ustawy PIT z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e ustawy PIT,
    • świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a, dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ustawy - Prawo energetyczne,
    • dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku osłonowym,
    • dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku węglowym,
  • dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła i dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, o których mowa w art. 1 pkt 2 i 3 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw,
  • dodatku elektrycznego, o którym mowa w art. 27 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej,
  • refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na runku gazu,
  • przyznanego na podstawie odrębnych przepisów zasiłku pielęgnacyjnego,
  • dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów,
  • przychodów z tytułu uzyskanego świadczenia interwencyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.

Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Ulga na Internet.

W ramach tej ulgi możesz odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki poniesione przez Ciebie z tytułu użytkowania sieci Internet. Nie ma znaczenia, gdzie i w jaki sposób korzystałeś z Internetu (np. w domu: łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych czy też np. w kawiarence internetowej). Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje Ci pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie korzystałeś z tego odliczenia oraz posiadasz dokument potwierdzający poniesienie wydatku (np.: przelew, dowód wpłaty, zaświadczenie). Z odliczenia możesz skorzystać maksymalnie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych (czyli za 2024 rok jeśli korzystałeś z takiego odliczenia za 2023 rok lub korzystasz po raz pierwszy). Odliczenia dokonujesz w wysokości faktycznie poniesionego wydatku, jednak nie więcej niż 760 zł.
Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Ulga termomodernizacyjna.

Ulga polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych przez Ciebie na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest:

  • ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych;
  • ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków;
  • wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych;
  • całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne, lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Odliczeniu podlegają wydatki, które:

  • są wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
  • dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek,
  • zostały udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku,
  • nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone Tobie w jakiejkolwiek formie,
  • nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub uwzględnione przez Ciebie w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

W przypadku, gdy poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z tym podatkiem, o ile podatek od towarów i usług nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Odliczenie wykaż w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniosłeś wydatek.

Kwotę odliczenia, która nie znalazła pokrycia w Twoim dochodzie za rok podatkowy możesz odliczyć w kolejnych 6 latach, liczonych od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przez Ciebie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Jeśli nie zrealizujesz przedsięwzięcia w trzyletnim terminie, masz obowiązek zwrócić ulgę. Oznacza to, że musisz doliczyć do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin uprzednio odliczone z tego tytułu kwoty.

Jeżeli po roku, w którym skorzystałeś z ulgi, otrzymasz zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, masz obowiązek doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymałeś ten zwrot.

Więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz w objaśnieniach podatkowych dostępnych na stronie.

Ulga na zabytki.

Z tej ulgi możesz skorzystać, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego i w 2024 roku ponosiłeś wydatki na:

  • fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków,
  • prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków.

Jeżeli dokonałeś wpłat na fundusz remontowy i posiadasz dowód wpłaty lub zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową bądź spółdzielnię mieszkaniową o wysokości dokonanych w roku podatkowym wpłat, możesz odliczyć od dochodu 50% tych wydatków.

W przypadku prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych podatnik oprócz tego, że jest właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku, musisz posiadać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych prac oraz posiadać fakturę wystawioną przez podatnika podatku VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Odliczenia wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym możesz dokonać dopiero po ich zakończeniu w rocznym rozliczeniu.

Na podstawie wprowadzonych do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Warunkiem skorzystania z odliczenia jest uzyskanie zaświadczenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków, potwierdzającego wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków, znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
Jeżeli kwota dochodu jest niższa niż kwota przysługującego odliczenia, kwotę nieznajdującą pokrycia w Twoim rocznym dochodzie możesz odliczyć maksymalnie przez 6 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym dokonano odliczenia po raz pierwszy.
Jeżeli wydatki są ponoszone wspólnie z małżonkiem, z którym pozostajesz we wspólności majątkowej, ulga może być odliczana w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez Was ustalonej, bez względu na to, czy dokument potwierdzający poniesienie wydatku został wystawiony na jednego z Was czy też na oboje.
Jeżeli po roku podatkowym, w którym dokonałeś odliczeń otrzymasz zwrot odliczonych wcześniej wydatków, masz obowiązek doliczyć je do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymałeś ten zwrot.

Ulga na związki zawodowe

Za 2024 rok masz możliwość odliczenia od dochodu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.
Jeżeli wpłaty dokonujesz bezpośrednio na rachunek związku, wystarczy, że posiadasz dowód wpłaty.
Jeżeli zapłaty składek w Twoim imieniu dokonuje pracodawca, to on ma obowiązek w informacji PIT-11 wykazać, jakie kwoty przekazał na rzecz związku.
Odliczenie z tego tytułu za 2024 rok nie może przekroczyć 840 zł.
Wpisane kwoty zostaną przeniesione do zeznania, a na ich podstawie wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Ulga na dzieci (prorodzinna).

Z ulgi skorzystasz wyłącznie od podatku zapłaconego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Prawo do ulgi przysługuje Ci wówczas, gdy za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym wykonywałeś władzę rodzicielską:

  • pełniłeś funkcję opiekuna prawnego i dziecko z Tobą zamieszkiwało,
  • sprawowałeś opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Jeśli spełniasz jeden z powyższych warunków - odliczeniu od podatku podlega kwota w wysokości:

  • po 92,67 zł na pierwsze i drugie dziecko (za cały rok 1 112,04 zł na każde dziecko),
  • 166,67 zł na trzecie dziecko (za cały rok 2 000,04 zł),
  • Po 225,00 zł na czwarte i każde kolejne dziecko (za cały rok 2 700,00 zł na dziecko).

Odliczenie, co do zasady nie przysługuje, jeżeli wykonywałeś władzę rodzicielską, pełniłeś funkcję opiekuna prawnego lub sprawowałeś opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej wyłącznie w stosunku do jednego małoletniego dziecka i jednocześnie:

  1. byłeś w związku małżeńskim przez cały rok i uzyskane przez Ciebie i Twojego małżonka dochody przekroczyły w roku podatkowym kwotę 112 000 zł;
  2. nie pozostawałeś w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego i samotnie wychowywałeś dziecko a uzyskane przez Ciebie dochody przekroczyły 112 000 zł;
  3. nie pozostawałeś w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego i Twoje dochody przekroczyły w roku podatkowym kwotę 56 000 zł.

Ważne! Od 2023 roku limity dochodów nie mają zastosowania do rodziców wychowujących jedno dziecko z niepełnosprawnością potwierdzoną:

  • orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach,
  • decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,
  • orzeczeniem o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Za dochody, o których mowa powyżej, uważa się łączne dochody uzyskane w roku podatkowym opodatkowane skalą podatkową (art. 27 ustawy PIT), 19% podatkiem od dochodów z kapitałów pieniężnych (art. 30b ustawy PIT) i 19% liniowym podatkiem od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (art. 30c ustawy PIT), pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a ustawy PIT, oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 30c ust. 2 pkt 2 ustawy PIT.

Kwotę ulgi Ty i drugi rodzic możecie odliczyć od podatku w dowolnej proporcji przez Was ustalonej. Kwotę tę możecie odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez siebie ustalonej. Jeśli jednak zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonujecie władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), lub gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak Wasze, a pomiędzy Wami nie ma porozumienia co do podziału tej kwoty - odliczacie ją w częściach równych. Pełną kwotę odliczysz wówczas gdy dziecko ma Twoje miejsce zamieszkania, w rozumieniu przepisów ustawy – Kodeks cywilny.

Jeżeli w tym samym miesiącu w stosunku do dziecka wykonywana była władza rodzicielska, pełniona funkcja opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej, to za ten miesiąc każdy z podatników może odliczyć 1/30 przysługującej kwoty odliczenia za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

Na powyższych zasadach z odliczenia skorzystasz również wtedy, gdy w związku z wykonywaniem ciążącego na Tobie obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej utrzymywałeś w roku podatkowym pełnoletnie dziecko:

  • które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • które nie ukończyło 25. roku życia, jeśli w roku podatkowym, za który składane jest zeznanie uczyło się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych lub wyższych, w Polsce oraz poza granicami kraju oraz jeżeli w roku podatkowym nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), dochodów z kapitałów pieniężnych (opodatkowanych 19% od dochodu na podstawie art. 30b ustawy PIT) lub uzyskało przychody zwolnione z opodatkowania w ramach ulgi dla młodych ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi na powrót, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 21 371,52 zł

Prawa do odliczenia nie mają osoby, których dzieci prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej lub na zasadach tzw. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej, lub podlegają przepisom ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi dla dzieci.

Jeżeli nie wystarczyło Ci podatku do skorzystania z odliczenia ulgi na dzieci w pełnej wysokości, masz prawo do skorzystania z „dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci”. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym PIT-36 albo PIT-37 wypełnisz część zatytułowaną „Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci”. Odliczenia możesz dokonać w ramach zapłaconych składek na powszechne ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne (chodzi o składki wprost wymienione w ustawie PIT).
Na podstawie wprowadzonych do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Wysokość wpłat na IKZE określona jest w art. 13a ust. 1 - 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Stosownie do tych przepisów wpłaty dokonywane na IKZE nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. W 2024 r. limit ten wynosi 9 388,80 zł.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia (pozarolnicza działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych) możesz skorzystać z podwyższonego limitu odliczenia wpłat na IKZE (1,8-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), który za 2024 r. wynosi 14 083,20 zł.
Wpisane kwoty zostaną przeniesione do zeznania, a na ich podstawie wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Pamiętaj! Kwoty uzyskane z tytułu zwrotu środków z IKZE stanowią przychód z innych źródeł, opodatkowany według skali podatkowej. Jeśli uzyskasz taki przychód, musisz wykazać go w zeznaniu rocznym.
Jeżeli w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. jako oszczędzający przeniosłeś środki zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), środki te uznaje się za wpłatę na IKZE. Wpłata ta podlegała odliczeniu od dochodu w ramach limitu przysługującego w roku podatkowym 2012. Nadwyżka ponad przysługujący w tym roku limit odliczenia podlega odliczeniu w latach następnych.
Musisz jednak pamiętać, iż w okresie, w którym dokonujesz odliczeń od dochodu środków przeniesionych z IKE na IKZE nie przysługuje Ci prawo dokonywania wpłat na IKZE.

Jeżeli wpłat na IKZE dokonuje małoletni, odliczenie nie może przekroczyć dochodów uzyskanych przez niego w danym roku z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Nie może być ono również wyższe od kwoty rocznego limitu.

Darowizny.

Od dochodu za 2024 rok możesz odliczyć darowizny przekazane:

    • na działalność pożytku publicznego,
    • na cele kultu religijnego,
    • na krwiodawstwo,
    • na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie,
    • na kształcenie zawodowe oraz
    • na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.

Darowizny na działalność pożytku publicznego.

Możesz odliczyć od dochodu darowizny na liczne cele, które są określone w przepisach ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Chodzi m.in. o wspieranie rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej, działalności charytatywnej i na rzecz osób niepełnosprawnych, ochrony i promocji zdrowia czy nauki, szkolnictwa wyższego i edukacji.

Darowiznę możesz przekazać m.in. na rzecz :

  • organizacji pozarządowych (np. fundacji), stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni socjalnych a także osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych, których cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego lub
  • równoważnych organizacji określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, które obowiązują w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i realizują wskazane cele.

W zeznaniu możesz odliczyć kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% Twojego dochodu.

6% limit jest wspólny dla odliczenia z tytułu przekazanych darowizn na cele działalności pożytku publicznego, kultu religijnego, honorowego krwiodawstwa, na kształcenie zawodowe oraz odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem VAT – w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny.

Jeżeli przekazałeś darowizny na rzecz organizacji określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prawo do odliczenia przysługuje Ci pod warunkiem:

  • udokumentowania oświadczeniem tej organizacji, że na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, działających na podstawie polskich przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, realizującą wskazane cele,
  • istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

Pamiętaj! Odliczeniu nie podlegają darowizny:

  • na rzecz osób fizycznych,
  • na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami,
  • zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczone od przychodu lub dochodu w innym zeznaniu (np. PIT-28)..

Odliczaną darowiznę musisz udokumentować:

    • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,
    • dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.

W przygotowanym zeznaniu w odpowiednich pozycjach powinieneś wykazać kwotę (wartość) przekazanej darowizny, kwotę (wartość) odliczonej darowizny oraz dane identyfikujące obdarowanego.
Na podstawie wpisanych kwot wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Darowizny na cele kultu religijnego.

Od dochodu możesz odliczyć również darowizny przekazane na cele kultu religijnego (np. budowę lub remont kościoła, zakup kwiatów wyposażenia do kościoła).

W zeznaniu możesz odliczyć kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% Twojego dochodu .

Pamiętaj! 6% limit jest wspólny dla odliczenia z tytułu przekazanych darowizn na cele działalności pożytku publicznego, kultu religijnego, honorowego krwiodawstwa, na kształcenie zawodowe oraz odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem VAT – w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny.

Nie możesz odliczyć darowizn przekazanych:

  • na rzecz osób fizycznych,
  • na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które prowadzą działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami,
  • zwróconych Ci w jakiejkolwiek formie,
  • zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczonych od przychodu lub dochodu w innym zeznaniu (np. PIT-28).

Darowiznę musisz udokumentować:

  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.

Na podstawie wpisanych kwot wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Darowizny na krwiodawstwo.

Jeżeli jesteś honorowym dawcą krwi, od dochodu możesz odliczyć darowizny przekazane na cele krwiodawstwa.
Ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty 130 zł i litrów oddanej krwi lub jej składników.
W zeznaniu możesz odliczyć kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% Twojego dochodu .
Wysokość darowizny powinieneś udokumentować zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.
W przygotowanym zeznaniu w odpowiednich pozycjach powinieneś wykazać wartość przekazanej darowizny, wartość odliczonej darowizny oraz dane pozwalające na identyfikację właściwej jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi.

Na podstawie wpisanych kwot wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Pamiętaj! 6% limit jest wspólny dla odliczenia z tytułu przekazanych darowizn na cele działalności pożytku publicznego, kultu religijnego, honorowego krwiodawstwa, na kształcenie zawodowe oraz odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Darowizny na kształcenie zawodowe.

Jeżeli uzyskujesz przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, możesz odliczyć darowizny przekazane na kształcenie zawodowe:

  • publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe,
  • placówkom kształcenia ustawicznego oraz centrom kształcenia zawodowego, umożliwiającym uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Przedmiotem darowizny mogą być wyłącznie materiały dydaktyczne lub środki trwałe, o ile są kompletne i nie są starsze niż 12 lat.

W zeznaniu możesz odliczyć kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% Twojego dochodu.

Na podstawie wprowadzonych do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Pamiętaj! 6% limit jest wspólny dla odliczenia z tytułu przekazanych darowizn na cele działalności pożytku publicznego, kultu religijnego, honorowego krwiodawstwa, na kształcenie zawodowe oraz odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Wysokość darowizny udokumentujesz dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Darowizny na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Od dochodu możesz odliczyć darowizny na cele związane z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Odbudowę tą realizuje Spółka Celowa, która jest spółką utworzoną przez Skarb Państwa.
W zeznaniu możesz odliczyć kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% Twojego dochodu.
Na podstawie wprowadzonych do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Pamiętaj! 6% limit jest wspólny dla odliczenia z tytułu przekazanych darowizn na cele działalności pożytku publicznego, kultu religijnego, honorowego krwiodawstwa, na kształcenie zawodowe oraz odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Darowizny na podstawie odrębnych ustaw.

Od dochodu możesz odliczyć również darowizny, na charytatywno-opiekuńczą działalność kościelnych osób prawnych. Prawo do takiego odliczenia wynika z ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych kościołów, np. ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Odliczyć możesz tylko darowizny, których wysokość możesz udokumentować:

  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dokumentem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę, wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny innej niż pieniężna.

Na podstawie wprowadzonych do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Ważne!
Od obdarowanego powinieneś otrzymać:

  • pokwitowanie odbioru darowizny, oraz
  • sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą (w ciągu dwóch lat od otrzymania darowizny).

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń.

Od dochodu możesz odliczyć również zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu (w kwotach uwzględniających podatek), jeżeli nie zostały one potrącone przez płatnika.

Jeżeli w latach: 2019, 2020, 2021,2022 lub 2023 dokonałeś zwrotu nienależnie pobranych świadczeń i kwota tych zwrotów nie znalazła pokrycia w dochodzie za te lata, masz prawo od dochodów uzyskanych w 2024 r. odliczyć tę kwotę. Odliczyć możesz również kwoty, których zwrotu dokonałeś w 2024 roku. Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Ulga abolicyjna

Jeżeli w 2024 roku uzyskałeś przychody poza granicami kraju, a Polska ma z tym państwem zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania wg metody proporcjonalnego odliczenia podatku, masz prawo skorzystać z ulgi abolicyjnej. Prawo do pomniejszenia podatku w ten sposób przysługuje na podstawie art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z ulgi możesz skorzystać gdy podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i uzyskujesz poza Polską dochody:

  • z pracy, działalności wykonywanej osobiście oraz z działalności gospodarczej;
  • z praw majątkowych, w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej (wyjątkiem są dochody (przychody) uzyskane z korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi).Możesz odliczyć od podatku kwotę, która odpowiada różnicy między podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego tzw. metodą wyłączenia z progresją (według zasad określonych w art. 27 ust. 8 ustawy PIT).

Co do zasady wysokość odliczenia nie może przekroczyć kwoty 1 360 zł.

Powyższy limit nie ma jednak zastosowania do osiąganych poza terytorium Polski przychodów z pracy, umów zleceń, umów o dzieło lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

Pamiętaj, że nie możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej, gdy dochody (przychody) ze wskazanych powyżej źródeł zostały uzyskane w krajach i na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Lista krajów została opublikowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Lista krajów została opublikowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ulga na zakup terminala.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną:

  • na zasadach ogólnych wg skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

masz prawo do skorzystania z ulgi na zakup terminala.

Ulga przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na:

  • nabycie terminala płatniczego,
  • opłaty za wynajem, dzierżawę lub inna umowę o podobnym charakterze terminala płatniczego,
  • inne wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych realizowanych przy użyciu terminala płatniczego.

Wysokość ulgi nie dla wszystkich podatników jest taka sama:

  • jeżeli na podstawie odrębnych przepisów korzystasz ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania przychodów przy użyciu kas rejestrujących, przysługuje Ci prawo odliczenia od podstawy opodatkowania w roku podatkowym kwoty maksymalnie 2 500 zł.
  • w pozostałych przypadkach masz prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania maksymalnie 1 000 zł.

Co do zasady prawo do skorzystania z ulgi przysługuje Ci w roku podatkowym, w którym rozpocząłeś przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego i w następnym roku (czyli dwa lata podatkowe).
Jeżeli jednak, zgodnie z przepisami ustawy PIT, posiadasz status małego podatnika i w roku podatkowym:

  • przez co najmniej 7 miesięcy albo
  • co najmniej 2 kwartały (w zależności od stosowanego trybu rozliczania) miałeś prawo do otrzymania zwrotu VAT w terminie 15 dni od upływu terminu do złożenia rozliczenia (podatnik bezgotówkowy) masz prawo:
    • odliczyć 200% poniesionych wydatków na nabycie terminala płatniczego oraz opłat związanych z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego, nie więcej niż 2 000 zł w roku podatkowym,
    • odliczyć ulgę w każdym roku podatkowym, w którym poniósł wydatki.

Jeżeli kwota ulgi jest wyższa od rocznego dochodu z działalności gospodarczej, nieodliczone wydatki możesz odliczyć w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym poniosłeś te wydatki.

Pamiętaj! z ulgi nie mogą skorzystać:

    • podatnicy, którzy dokonali już odliczenia tych samych wydatków w innym zeznaniu podatkowym, lub
    • podatnicy, którym wydatki zostały w jakiejkolwiek formie zwrócone, lub
    • jako inny niż mały podatnik (będący tzw. podatnikiem bezgotówkowym), przyjmował płatności przy użyciu terminala płatniczego w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym ponownie rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego.

Uwaga! Wskazane powyżej informacje nie odzwierciedlają wszystkich warunków do skorzystania z omówionych preferencji. Dlatego też przed skorzystaniem z ulgi zapoznaj się dokładnie z warunkami niezbędnymi do skorzystania z nich.

Ulga IP BOX

Do ulgi IP BOX masz prawo, jeżeli prowadzisz działalność, która kwalifikuje się jako działalność badawczo-rozwojowa i wybrałeś opodatkowanie

  • na zasadach ogólnych wg skali podatkowej
  • podatkiem liniowym.

Preferencja polega na możliwości opodatkowania dochodów z podlegających ochronie praw własności intelektualnej (at.. patentów) 5% podatkiem dochodowym.
W trakcie roku masz obowiązek opłacać podatek na zasadach przewidzianych dla wybranej przez siebie formy opodatkowania. Po zakończeniu roku na podstawie wprowadzonych do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/IP, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Uwaga! Wskazane powyżej informacje nie odzwierciedlają wszystkich warunków do skorzystania z omówionych preferencji. Dlatego też przed skorzystaniem z ulgi zapoznaj się dokładnie z warunkami niezbędnymi do skorzystania z nich. Więcej informacji w zakresie ulgi IP BOX znajdziesz w Objaśnieniach na stronie Objaśnieniach

Ulga B+R

Jeśli prowadzisz działalność badawczo-rozwojową, masz prawo odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki zaliczone uprzednio do kosztów uzyskania przychodów.
Wykaz kosztów, które możesz uwzględnić w ramach tej ulgi został wskazany w art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Począwszy od 2024 r. ulga badawczo-rozwojowa obejmuje również możliwość rozliczania kosztów związanych z wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Z preferencji możesz skorzystać po zakończeniu roku podatkowego, odliczając koszty od podstawy opodatkowania wykazanej w PIT-36 lub PIT-36L. Szczegółowy wykaz kosztów wykażesz w załączniku PIT/BR.

Limity odliczenia:

  • jeżeli prowadzona przez Ciebie działalność posiada status centrum badawczo-rozwojowego a Ty jesteś mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w myśl ustawy Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów kwalifikowanych;
  • posiadasz status centrum badawczo-rozwojowego, jednak nie jesteś przedsiębiorcą: 100% kosztów uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, 200% pozostałych kosztów kwalifikowanych;
  • jeśli jesteś innym niż ww. podatnikiem - 100% kosztów kwalifikowanych.

Odliczenia możesz dokonać do wysokości dochodu uzyskanego z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jeżeli jednak w poniosłeś stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej albo uzyskany z działalności gospodarczej dochód jest niższy od kwoty odliczenia, masz prawo rozliczenia ulgi w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym miałeś prawo skorzystać z odliczenia.

Uwaga! Wskazane powyżej informacje nie odzwierciedlają wszystkich warunków do skorzystania z omówionych preferencji. Dlatego też przed skorzystaniem z ulgi zapoznaj się dokładnie z warunkami niezbędnymi do skorzystania z nich (art. 26e ustawy PIT).

Ulga z tytułu kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu.

Ulga ta polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 30% sumy kosztów:

  • produkcji próbnej nowego produktu i
  • wprowadzenia na rynek nowego produktu.

Prawo do skorzystania z tej preferencji przysługuje Ci, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, dla której wybrałeś opodatkowanie:

  • na zasadach ogólnych wg skali podatkowej
  • na zasadach ogólnych z podatkiem liniowym.

Kwota odliczenia w roku podatkowym nie może przekroczyć 10% dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odliczenia dokonujesz w składanym po zakończeniu roku zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L.

W przypadku, gdy za rok podatkowy poniosłeś stratę albo wielkość dochodu jest niższa od kwoty przysługującego odliczenia, masz prawo rozliczenia poniesionych wydatków w zeznaniach składanych za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystałeś lub miałeś prawo skorzystać z odliczenia.

Uwaga! Wskazane powyżej informacje nie odzwierciedlają wszystkich warunków do skorzystania z omówionych preferencji. Dlatego też przed skorzystaniem z ulgi zapoznaj się dokładnie z warunkami niezbędnymi do skorzystania z nichrt.rt. 26ga ustawy PIT).

Ulga prowzrostowa 

Preferencja ta pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów, które zostały poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez Ciebie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W ramach ulgi możesz rozliczyć następujące koszty:

  • uczestnictwa w targach poniesione na: organizację miejsca wystawowego, zakup biletów lotniczych, zakwaterowanie i wyżywienie. Dotyczy kosztów ponoszonych dla pracowników i przedsiębiorcy,
  • działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów,
  • dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów,
  • przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych, przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także w celu składania ofert innym podmiotom.

Pamiętaj! Katalog wymienionych kosztów jest katalogiem zamkniętym.

Z preferencji tej możesz skorzystać, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną:

  • na zasadach ogólnych wg skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym.

Odliczenia możesz dokonać do wysokości dochodu wykazanego w składanym za rok podatkowy zeznaniu podatkowym, jednak odliczenie nie może być wyższe niż 1 000 000 zł za rok podatkowy.

Uwaga! Wskazane powyżej informacje nie odzwierciedlają wszystkich warunków do skorzystania z omówionych preferencji. Dlatego też przed skorzystaniem z ulgi zapoznaj się dokładnie z warunkami niezbędnymi do skorzystania z nich (art. 26gb ustawy PIT).

Ulga z tytułu kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, od podstawy opodatkowania możesz odliczyć kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:

  1. sportową,
  2. kulturalną,
  3. wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez Ciebie z prowadzonej działalności gospodarczej.

Prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę nie będzie Ci przysługiwało, jeżeli jesteś założycielem uczelni.

Koszty podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały Ci zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie odliczyłeś ich od podstawy obliczenia podatku.

Prawo do skorzystania z odliczenia przysługuje Ci wyłącznie w roku podatkowym, w którym poniosłeś wydatki.

Jeżeli korzystasz z ulgi, powinieneś wykazać w odrębnej informacji (PIT-CSR/PIT-CSRS) poniesione koszty podlegające odliczeniu. Informację składasz w terminie złożenia zeznania rocznego.

Uwaga! Wskazane powyżej informacje nie odzwierciedlają wszystkich warunków do skorzystania z omówionych preferencji. Dlatego też przed skorzystaniem z ulgi zapoznaj się dokładnie z warunkami niezbędnymi do skorzystania z nich (art. 26ha ustawy PIT).

Ulga z tytułu kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację.

Ulga na robotyzację polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez Ciebie w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z preferencji tej możesz skorzystać, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną:

  • na zasadach ogólnych wg skali podatkowej
  • na zasadach ogólnych z podatkiem liniowym.

Dzięki tej uldze podatnik może skorzystać z rozliczenia 150% poniesionych kosztów, czyli:

  • 100% jako koszt uzyskania przychodów,
  • 50% jako odliczenie w ramach ulgi.

Co do zasady odliczenia możesz dokonać dopiero w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L składanym po zakończeniu roku. Aby skorzystać z ulgi, musisz wykazać w odrębnej informacji (PIT-RB/PIT-RBS) poniesione koszty podlegające odliczeniu. Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez Ciebie z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przypadku, gdy poniosłeś stratę, albo wielkość dochodu jest niższa od kwoty przysługującego Ci odliczenia, masz prawo rozliczenia poniesionych wydatków w zeznaniach składanych za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystałeś lub miałeś prawo skorzystać z odliczenia.

Uwaga! Wskazane powyżej informacje nie odzwierciedlają wszystkich warunków do skorzystania z omówionych preferencji. Dlatego też przed skorzystaniem z ulgi zapoznaj się dokładnie z warunkami niezbędnymi do skorzystania z nich (art. 52jb ustawy PIT).

Ważne! W usłudze Twój e-PIT uzupełniasz ulgi i odliczenia, a właściwy załącznik (np. PIT/O, PIT/BR, PIT/IP) dołączany jest automatycznie do wypełnianego zeznania. Tym samym nie musisz pamiętać o dodatkowych drukach.

Ulga dla inwestorów.

Jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane:

  • na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub
  • na zasadach ogólnych 19% podatkiem liniowym,

i poniosłeś wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w:

  • alternatywnej spółce inwestycyjnej (ASI) lub
  • spółce kapitałowej, w której ASI:
    • posiada co najmniej 5% udziałów (akcji),
    • będzie posiadała co najmniej 5% udziałów (akcji) w wyniku nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce w okresie 90 dni od dnia nabycia lub objęcia przez ciebie udziałów (akcji) w spółce kapitałowej,

możesz skorzystać z ulgi dla inwestorów.

Ulga polega na odliczeniu 50% wydatków, jakie poniosłeś na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w ASI lub spółce kapitałowej, w której ASI posiada lub będzie posiadać udziały (akcje). Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 250 000 zł w roku podatkowym.
Na podstawie wprowadzonych do przygotowanego zeznania danych wygeneruje się PIT/O, który zostanie automatycznie dołączony do zeznania.

Uwaga! Wskazane powyżej informacje nie odzwierciedlają wszystkich warunków do skorzystania z omówionych preferencji. Dlatego też przed skorzystaniem z ulgi zapoznaj się dokładnie z warunkami niezbędnymi do skorzystania z nich (art. 26hc ustawy PIT).

Ulgi odliczane na zasadzie praw nabytych.

Ulga uczniowska.

Z ulgi za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego możesz skorzystać na zasadzie praw nabytych, gdy spełniłeś warunki niezbędne do jej nabycia przed końcem 2003 roku.

Umowa aktywizacyjna.

Z tej ulgi również możesz korzystać wyłącznie, jeżeli nabyłeś do niej prawo w poprzednich latach.

Odliczenie przysługuje Ci, jeżeli zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawarłeś umowę aktywizacyjną z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym i poniosła z tego tytułu wydatki z własnych środków na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne.

Odliczenie przysługiwało po każdym okresie 12 miesięcy nieprzerwanego trwania tej umowy, pod warunkiem, że:

  • zawarta umowa aktywizacyjna została zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy, a fakt jej zawarcia został potwierdzony zaświadczeniem,
  • poniesione wydatki zostały udokumentowane dowodami stwierdzającymi ich poniesienie.

Odliczeniu podlegają wydatki z tytułu opłacenia przez Ciebie z własnych środków składek na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ulgi mieszkaniowe.

Ulga mieszkaniowa wyłącznie na zasadzie praw nabytych, przysługuje z tytułu wydatków poniesionych::

  1. na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, udzielonego podatnikowi w latach 2002-2006, jak również odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na spłatę kredytu (pożyczki) mieszkaniowego lub kredytu przeznaczonego na spłatę tych kredytów;
  2. na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową;
  3. na spłatę (wraz z odsetkami) kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, otrzymanych w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe, określone w art. 26 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w tych latach;
  4. w latach ubiegłych na cele mieszkaniowe (w tym na remont lub modernizację domu/mieszkania), jeżeli wydatki te nie znalazły pokrycia odpowiednio w dochodzie, przychodzie lub podatku za te lata.

Ulga odsetkowa.

Zgodnie z ust. 1 art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw „podatnikowi”, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy PIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., zwany dalej „kredytem mieszkaniowym”, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:

  1. od kredytu mieszkaniowego,
  2. od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
  3. od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2

- do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Kredyt mieszkaniowy”, o którym mowa wyżej, to kredyt (pożyczka) udzielony bezpośrednio podatnikowi (a nie np. deweloperowi czy spółdzielni mieszkaniowej) w latach 2002-2006 na sfinansowanie inwestycji, mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne, lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W ramach ulgi odsetkowej odliczysz faktycznie spłacone odsetki od kredytu (pożyczki) mieszkaniowej, jak i od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki) mieszkaniowego oraz od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę ww. zobowiązań.

Jeśli kredyt (pożyczka) stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę innych zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) niż:

    • spłata kredytu (pożyczki) mieszkaniowego,
    • spłata kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki) mieszkaniowego,
    • każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę ww. zobowiązań.

- pamiętaj, że odliczeniu podlegają wyłącznie odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki) mieszkaniowego oraz każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę ww. zobowiązań.

Jeśli inwestycję mieszkaniową zakończyłeś w 2023 r., odsetki od kredytu (pożyczki) możesz odliczyć po raz pierwszy w zeznaniu składanym za ten rok podatkowy, a odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji ((jeśli nie odliczysz ich od dochodu za 2023 r.) możesz odliczyć również w następnym roku podatkowym. W tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym dokonałeś pierwszego odliczenia.

Odliczenie zastosuj jeśli m.in.:

    • kredyt (pożyczka) mieszkaniowy został Ci udzielony w latach 2002-2006;
    • kredyt (pożyczka) mieszkaniowy był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w oświadczeniu PIT-2K;
    • kredyt (pożyczka) udzielony na spłatę kredytu (pożyczki) mieszkaniowego lub każdego kolejnego kredytu zaciągniętego na spłatę tych kredytów zaciągnięty został w bankach lub kasach oszczędnościowo-kredytowych działających we wszystkich państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak i w Konfederacji Szwajcarskiej;
    • inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Polski przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw;
    • inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji związanej z:
  • budową budynku mieszkalnego albo nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego – zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania – zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
    • wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej – została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na Ciebie własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jesteś jedną ze stron,
    • odsetki:
      • o faktycznie zapłaciłeś, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek),
      • o nie zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały Ci zwrócone w jakiejkolwiek formie chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
    • nie korzystałeś lub nie korzystasz z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku, z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
      • zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
      • budowę budynku mieszkalnego,
      • wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
      • zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
      • nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
      • przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

Systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową .Odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki:

  • naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłacone od tego dnia,
  • od tej części kredytu (pożyczki), która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.

Na 2024 r. kwota ta wynosi 374 290 zł. Przykładowo w sytuacji, gdy w latach 2002-2006 zaciągnąłeś kredyt (pożyczkę) w wysokości np. 380 000 zł, i w 2024 r. zakończyłeś inwestycję mieszkaniową, to w zeznaniu podatkowym składanym za ten rok możesz odliczyć od dochodu faktycznie zapłacone odsetki w części przypadającej na kredyt w kwocie 374 290zł, czyli w takim procencie jaki uzyskasz z podzielenia kwoty limitowanej (374 290 zł) przez całą kwotę kredytu (380 000 zł) x 100%.

Pamiętaj również, że:

    • wysokość odliczeń dotyczy łącznie obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków,
    • do zeznania podatkowego składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonujesz odliczeń w ramach ulgi odsetkowej dołącz oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku – tzw. oświadczenie PIT 2K. W oświadczeniu tym jesteś zobowiązany (a w przypadku małżonków – zarówno mąż jak i żona) do podania, oprócz danych identyfikacyjnych, również:
      • roku, w którym uzyskałeś kredyt (pożyczkę) mieszkaniowy,
      • kwoty uzyskanego kredytu (pożyczki),
      • roku rozpoczęcia i zakończenia inwestycji mieszkaniowej, na sfinansowanie której podatnik zaciągnął kredyt (pożyczkę),
      • rodzaju prowadzonej inwestycji,
      • łącznej kwoty poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją,
      • kwoty wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,
  • nie masz prawa do odliczenia , jeżeli kredyt mieszkaniowy zaciągnąłeś na warunkach określonych w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania – ust. 2 w ww. art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Uwaga! Wyżej przytoczone informacje nie odzwierciedlają pełnego brzmienia art. 26b ustawy, obowiązującego przed 1 stycznia 2007 r., w związku z art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Dlatego też przed dokonaniem odliczenia w zeznaniu wskazane jest zapoznanie się ze wszystkimi regulacjami dotyczącymi przedmiotowej ulgi, zawartymi w powołanych przepisach.

Podatnicy, którzy w roku podatkowym dokonali spłaty kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy wraz z odsetkami, (otrzymanych w latach 1992-1993 i przeznaczonych na cele mieszkaniowe określone w art. 26 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy PIT, w brzmieniu obowiązującym w tych latach) i nie ponieśli wydatków mieszkaniowych dokonują odliczeń wydatków poniesionych i podlegających odliczeniu w latach ubiegłych, w części w jakiej wydatki te nie znalazły pokrycia w dochodzie (przychodzie) za te lata.

Należy wpisać rodzaj wydatku mieszkaniowego i odpowiednio kwotę dokonywanego odliczenia. Przy czym, kwota dokonanego odliczenia nie może być wyższa niż kwota przysługującego na dany rok podatkowy limitu odliczeń. Limit ten oblicza się, jako różnicę limitu odliczeń przysługującego podatnikowi w okresie obowiązywania przepisów ustawy (tj. począwszy od 1992), a limitu odliczeń wykorzystanego w latach ubiegłych.

Uwaga! Nie należy wpisywać wydatków poniesionych w roku podatkowym na spłatę zadłużenia z tytułu zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 maja 1992r., kredytów na budownictwo mieszkaniowe. Przedmiotowa ulga wygasła z końcem 1999r. (odliczenie od dochodu), odpowiednio z końcem 2004 r. (odliczenie od podatku).

Kasa mieszkaniowa.

Odliczenie od podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku, który prowadzi kasę mieszkaniową przysługuje podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 30% wydatków poniesionych w roku podatkowym, nie więcej jednak niż 11 340 zł. Przy czym należy sprawdzić, czy odliczana kwota mieści się w kwocie limitu odliczeń przysługującego w roku podatkowym, obliczonej jako różnica limitu odliczeń określonego na lata obowiązywania przepisów ustawy (tj. od 1992 r.) a limitu odliczeń wykorzystanego w latach ubiegłych. W przypadku osób, które dokonują również odliczeń z tytułu spłaconych w roku podatkowym odsetek od kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, otrzymanych w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe (mieszczące się w pojęciu tzw. dużej ulgi budowlanej), wyżej wymieniony limit odliczeń określony na lata obowiązywania przepisów ustawy pomniejszają dodatkowo o 19% tych odsetek.

Wydatki mieszkaniowe nieodliczone w latach poprzednich

Jeżeli w latach ubiegłych dokonywałeś odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków mieszkaniowych (w tym w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej), a przysługujące Ci odliczenie nie znalazło pokrycia w podatku za te lata, o nieodliczoną kwotę możesz zwiększyć przysługujące odliczenie od podatku w 2024 roku.

Należne zaliczki.

Podatnik

W części L wykazujesz:

  • należne i zapłacone zaliczki na podatek, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT (z działalności gospodarczej),
  • należny i zapłacony podatek od przychodów z budynków, o którym mowa w art. 30g ustawy PIT.

Pozycje dotyczące należnych oraz zapłaconych zaliczek wypełniasz również gdy prowadzisz działy specjalne produkcji rolnej, z których dochód ustalasz na podstawie prowadzonych ksiąg podatkowych (art. 44 ust. 14 ustawy PIT).

Sekcja O zeznania podatkowego PIT-36 dotyczy osób, które nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania (art. 3 ust. 2a ustawy PIT), podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy) i uzyskują przychody określone w art. 29 ustawy PIT (bez pośrednictwa płatników).

W takim przypadku masz obowiązek za miesiące, w których uzyskałeś wymieniony przychód, bez wezwania wpłacać zryczałtowany podatek dochodowy na zasadach, o których mowa w art. 29 ustawy PIT. Wpłat powinieneś dokonać w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatek za grudzień powinieneś zapłacić do upływu terminu określonego na złożenie zeznania. Zaliczki trzeba wykazać w PIT-36, w sekcji O.

Art. 29 w ust. 1 ustawy PIT wskazano przychody oraz stawkę zryczałtowanego podatku od nich należnego:

  • z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6–9 ustawy PIT oraz z odsetek innych niż wymienione w art. 30a ust. 1, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 20% przychodu;
  • z opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, a organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Polski – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 20% przychodu;
  • z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 10% przychodów;
  • uzyskanych na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 10% przychodów;
  • z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 20% przychodu.

Do powyższych przychodów zastosowanie mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem, że udokumentujesz dla celów podatkowych miejsce zamieszkania certyfikatem rezydencji.

Przepisów art. 29 ust. 1 nie stosuje się, jeżeli przychody, o których w nim mowa, były uzyskane przez osobę, prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład, pod warunkiem, że osoba ta posiada zaświadczenie o istnieniu zagranicznego zakładu, wydane przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ma on miejsce zamieszkania, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Jeżeli jesteś nierezydentem (czyli osobą, o której mowa w art. 3 ust. 2a ustawy PIT):

  • mającym miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej i
  • udokumentowałeś certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych

- uzyskane przychody, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy PIT, podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski możesz, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym za 2024 rok, opodatkować na zasadach ogólnych. W tym przypadku pobrany od tych przychodów zryczałtowany podatek dochodowy, możesz potraktować jak zaliczkę na podatek dochodowy pobraną przez płatnika.

Takie opodatkowanie możesz jednak zastosować tylko, jeżeli istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym masz miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Pamiętaj, do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy PIT uzyskanych przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy PIT (posiadające ograniczony obowiązek podatkowy) nie stosuje się zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT (ulga dla młodych).

Małżonek

W części L małżonek wykazuje:

  • należne i zapłacone zaliczki na podatek, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT (z działalności gospodarczej),
  • należny i zapłacony podatek od przychodów z budynków, o którym mowa w art. 30g ustawy PIT.

Pozycje dotyczące należnych oraz zapłaconych zaliczek wypełniasz również gdy prowadzisz działy specjalne produkcji rolnej, z których dochód ustalasz na podstawie prowadzonych ksiąg podatkowych (art. 44 ust. 14 ustawy PIT). Sekcja O zeznania podatkowego PIT-36 dotyczy osób, które nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania (art. 3 ust. 2a ustawy PIT), podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy) i uzyskują przychody określone w art. 29 ustawy PIT (bez pośrednictwa płatników).

Takie osoby są obowiązane bez wezwania wpłacać zryczałtowany podatek dochodowy na zasadach, o których mowa w art. 29 ustawy PIT, za miesiące, w których uzyskały wymieniony przychód. Wpłat należy dokonać w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatek za grudzień jest płatny przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. Podatek ten należy wykazać w PIT-36, w sekcji O.

Art. 29 w ust. 1 ustawy PIT wymienia następujące przychody oraz stawkę zryczałtowanego podatku pobieranego od tych dochodów:

  • z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6–9 ustawy PIT oraz z odsetek innych niż wymienione w art. 30a ust. 1 ustawy PIT, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 20% przychodu;
  • z opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, a organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Polski – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 20% przychodu;
  • z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 10% przychodów;
  • uzyskanych na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 10% przychodów;
  • z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze – należny podatek w formie ryczałtu wynosi 20% przychodu.

Do powyższych przychodów stosuje się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Przepisów art. 29 ust. 1 ustawy PIT nie stosuje się, jeżeli przychody, o których mowa w tym artykule, były uzyskane przez osobę, prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład, pod warunkiem, że osoba ta posiada zaświadczenie o istnieniu zagranicznego zakładu, wydane przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ma on miejsce zamieszkania, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Jeżeli jesteś nierezydentem (czyli osobą, o której mowa w art. 3 ust. 2a ustawy PIT):

  • mającym miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej i
  • udokumentowałeś certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych

– uzyskane przychody, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy PIT, podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski możesz, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym za 2024 rok, opodatkować na zasadach ogólnych. W tym przypadku pobrany od tych przychodów zryczałtowany podatek dochodowy, możesz potraktować jak zaliczkę na podatek dochodowy pobraną przez płatnika.

Takie opodatkowanie możesz jednak zastosować tylko, jeżeli istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym masz miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Pamiętaj, do przychodów wymienionych w art. 29 ustawy PIT uzyskanych przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy PIT (posiadających ograniczony obowiązek podatkowy) nie stosuje się zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT (ulga dla młodych).

W sekcji P w poz. 451-462 (podatnik), w poz. 463-474 (małżonek) należy wykazać kwoty odsetek naliczonych zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy PIT

Jeżeli zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie byłeś obowiązany do zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, to wówczas powinieneś zapłacić stosowne kwoty odsetek i wykazać je w zeznaniu. Odsetki te nalicza się za okres od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok lub do dnia zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli nastąpiło to przed upływem roku.

Tabela należne zaliczki.

Sekcja Q zeznania podatkowego PIT-36 dotyczy osób, które:

  1. osiągają dochody bez pośrednictwa płatników:
    • ze stosunku pracy z zagranicy,
    • z emerytur i rent z zagranicy,
    • z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6–9 ustawy, z zastrzeżeniem art. 44 ust. 1 pkt 1

Jeżeli uzyskałeś wymienione wyżej przychody to jesteś obowiązany, bez wezwania, wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki wykażesz w PIT-36, w sekcji Q.

Do tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 ustawy PIT zalicza się:

  • przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych (pkt 2);
  • przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi (pkt 4);
  • przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 ustawy PIT, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9 art. 13 ustawy PIT (pkt 6);
  • przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (pkt 7);
  • przychody otrzymywane przez członków Rady Mediów Narodowych (pkt 7a);
  • przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
    • osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
    • właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
    • przedsiębiorstwa w spadku

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 art. 13 ustawy PIT (pkt 8);

  • przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 art. 13 ustawy PIT (pkt 9);

2.uzyskały przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT, na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy zlecenia lub o dzieło;

3.mają miejsce zamieszkania w Polsce i podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), a czasowo przebywają za granicą i osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Polski.

Osoby, o których mowa w pkt 1 i 3 są obowiązane do samodzielnego obliczenia zaliczki na podatek dochodowy i dokonania jej wpłaty.

Zobowiązany jest dokonać wpłaty odpowiednio:

  • w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został uzyskany, a za grudzień – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy; przy ustalaniu dochodu od którego należy obliczyć zaliczkę przysługuje prawo uwzględnienia miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 ustawy PIT oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a ustawy PIT. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy PIT.;
  • w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba wróciła do kraju. Jeżeli termin płatności przypada po zakończeniu roku podatkowego, należny podatek jest płatny przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. Do obliczenia należnej zaliczki stosuje się zasady jak powyżej.

Osoby, o których mowa w pkt 2, czyli które uzyskały przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT, na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy zlecenia lub o dzieło mogą w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy PIT. Przy obliczaniu zaliczki można stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy PIT. Za dochód podlegający opodatkowaniu uważa się przychód uzyskany w danym miesiącu pomniejszony o koszty uzyskania określone w art. 22 ust. 9 pkt 6 ustawy PIT. Miesięczne zaliczki należy wpłacać na rachunek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany dochód, a za grudzień – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania.

Pozostałe informacje.

Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty.

Jeżeli z zeznania wynika nadpłata, w tej części możesz wskazać rachunek inny niż związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, na który ma nastąpić zwrot nadpłaty.

Możesz podać wyłącznie rachunek, którego jesteś posiadaczem (współposiadaczem). Wskaż imiona i nazwiska wszystkich współposiadaczy rachunku. Wskazanie rachunku, którego posiadaczem (współposiadaczem) jest Twój małżonek, jest możliwe jedynie w przypadku złożenia wspólnego zeznania podatkowego. Wskazany rachunek aktualizuje poprzednio zgłoszony do urzędu skarbowego rachunek.

Jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, to poinformuj o tym w składanym zeznaniu. Dzięki takiej informacji możesz szybciej otrzymać zwrot podatku. Pamiętaj jednak, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy zeznanie złożysz drogą elektroniczną.

W zeznaniu możesz również podać swój numer telefonu lub adres mailowy. Dzięki temu urząd skarbowy będzie mógł w prosty sposób skontaktować się z Tobą w sprawie złożonego zeznania. Podanie tych informacji nie jest jednak obowiązkowe. Jeśli nie chcesz, nie musisz tego robić.

Certyfikat rezydencji.

Certyfikat rezydencji potwierdza Twoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Obowiązek jego złożenia ciąży na Tobie, jeżeli masz miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej i, stosownie do art. 45 ust. 7a ustawy PIT, wybrałeś sposób opodatkowania przewidziany dla dochodów małżonków, osób samotnie wychowujących dzieci albo przychody określone w art. 29 ust. 1 ustawy PIT chcesz opodatkować wg skali podatkowej. Ponieważ w usłudze Twój e-PIT nie ma możliwości dołączenia zewnętrznych załączników, certyfikat rezydencji prześlij odrębnym kanałem (np. jako załącznik do Pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym).

Informacje uzupełniające.

Do zeznania, w zależności od potrzeb masz obowiązek załączyć dodatkowe informacje. Jeśli w usłudze Twój e-PIT wypełnisz dane w odpowiednich miejscach zeznania, załącznik wygeneruje się automatycznie.

PIT/B to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok podatkowy.

PIT/BR to informacja o odliczeniu od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową za rok podatkowy.

PIT/DS za rok podatkowy składają podatnicy uzyskujący dochody lub ponoszący stratę z działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT/IP za rok podatkowy składają podatnicy uzyskujący dochód lub ponoszący stratę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

PIT/SE to informacja o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu za rok podatkowy.

PIT/D składają podatnicy korzystający, na zasadzie praw nabytych, z odliczenia wydatków mieszkaniowych.

PIT-2K składają podatnicy, którzy w 2024 roku korzystali pierwszy raz z odliczeń w ramach ulgi odsetkowej.

PIT/M to informacja o dochodach małoletnich dzieci, które podlegają łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców.

PIT/O składają podatnicy korzystający za rok podatkowy z odliczeń od dochodu lub od podatku.

PIT/ZG składają podatnicy uzyskujący przychody poza granicami kraju. W informacji należy wykazać wysokość uzyskanych dochodów / przychodów z zagranicy oraz zapłaconego tam podatku.

PIT/Z to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników, którzy korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7A ustawy PIT/MIT – stanowi informację o środkach trwałych oraz podstawie opodatkowania składaną przez podatnika obowiązanego do zapłaty podatku od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem.

PIT/PM – to informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku tymczasowo przeniesionego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

PIT/NZI to informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku określonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków.

Certyfikat rezydencji jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych, wydane przez właściwy organ administracji podatkowej, zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika.