Wybierz pytanie
-
Czy pełnomocnictwo złożone przed 1 lipca 2016 roku jest ważne?
Tak, pełnomocnictwa złożone przed 1 lipca 2016 roku - czyli przed wejściem w życie przepisów dotyczących CRPO - będą traktowane jako pełnomocnictwo szczególne (do konkretnej sprawy).
-
Do czego upoważnia pełnomocnictwo ogólne?
Do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach, które należą do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Nie stosuje się go do spraw, którymi zajmuje się ZUS.
-
Czy pełnomocnictwo ogólne można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną?
Tak. Generalnie pełnomocnictwo ogólne (PPO-1) można złożyć jedynie drogą elektroniczną (według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wzoru pełnomocnictwa ogólnego i wzoru zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa). Wyjątkiem są sytuacje, gdy występują problemy techniczne po stronie Ministerstwa Finansów, które uniemożliwiają złożenie takiego pełnomocnictwa przez internet. Wtedy można je złożyć papierowo
-
Czy mogę złożyć pełnomocnictwo ogólne na zwykłej kartce papieru?
Nie. Generalnie pełnomocnictwo ogólne można złożyć jedynie drogą elektroniczną (według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wzoru pełnomocnictwa ogólnego i wzoru zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa). Wyjątkiem są sytuacje, gdy występują problemy techniczne po stronie Ministerstwa Finansów, które uniemożliwiają złożenie takiego pełnomocnictwa przez internet. Wtedy można je złożyć papierowo.
-
Kiedy pełnomocnik umocowany przeze mnie na formularzu PPO-1 będzie mógł działać w moim imieniu?
Ustanowienie, zmiana zakresu, odwołanie lub wypowiedzenie pełnomocnictwa ogólnego wywiera skutek od dnia wpisu do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO). Datę tę można sprawdzić na koncie na Portalu Podatkowym.
-
Jakie dane powinno zawierać pełnomocnictwo?
Zgodnie ze wzorem pełnomocnictwa PPO-1 należy wypełnić:
- dane mocodawcy, w tym jego identyfikator podatkowy,
- dane pełnomocnika, w tym jego identyfikator podatkowy, a w przypadku nierezydenta – numer i serię paszportu lub innego dokumentu tożsamości lub inny numer identyfikacyjny, jeśli nie posiada identyfikatora podatkowego,
- adres pełnomocnika do doręczeń w kraju,
- w przypadku adwokata, radcy prawnego lub doradcy podatkowego – adres elektroniczny (w systemie teleinformatycznym, np. ePUAP) wykorzystywany przez organ podatkowy.
-
Czy ustanowienie pełnomocnika ogólnego jest płatne?
Nie. Złożenie dokumentu pełnomocnictwa ogólnego, zmiana, odwołanie lub wypowiedzenie pełnomocnika ogólnego jest zwolnione z opłaty skarbowej.
-
Razem z bratem prowadzimy spółkę z o. o. Jak mamy zgłosić pełnomocnictwo ogólne?
W przypadku organizacji (spółki, stowarzyszenia, itp.) możesz ustanowić pełnomocnika ogólnego przez:
- zgłoszenie pełnomocnictwa ogólnego za pośrednictwem konta pełnomocnika zawodowego (adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego) na Portalu Podatkowym,
- ustanowienie reprezentanta organizacji na koncie na Portalu Podatkowym. Może nim być jeden z reprezentantów, który jest wpisany we właściwy rejestr dla spółki. Następnie nadaj mu uprawnienia do złożenia pełnomocnictwa ogólnego w imieniu tej organizacji ze swojego konta na Portalu Podatkowym – ze skutkiem na koncie organizacji. Upoważnienie złóż papierowo do urzędu skarbowego właściwego dla tej organizacji.
-
Złożyłem pełnomocnictwo ogólne, ale zostało odrzucone ze względu na błędne dane identyfikacyjne. Gdzie popełniłem błąd?
Jeśli wysłane pełnomocnictwo ogólne zostało odrzucone, sprawdź poprawność danych dla pełnomocnika i mocodawcy, które podałeś w formularzu.
W przypadku osób fizycznych muszą to być:
- imię (pierwsze),
- nazwisko,
- NIP/PESEL,
- opcjonalnie – datę urodzenia.
W przypadku organizacji: nazwa pełna.
-
Gdzie należy złożyć formularz PPO-1 lub OPO-1 w formie papierowej, gdy występują problemy techniczne, które uniemożliwiają złożenie (zmianę, odwołanie lub wypowiedzenie) pełnomocnictwa ogólnego w formie elektronicznej?
W takiej sytuacji złóż formularz pełnomocnictwa ogólnego na właściwym druku pisemnie do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieluniu. Jest on wyznaczony do wykonywania zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie prowadzenia Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO).
Telefon kontaktowy z Urzędem Skarbowym w Wieluniu w sprawach dotyczących CRPO: 43 843-91-52 lub 43 843-91-53 a następnie należy wybrać jeden z numerów wewnętrznych: 373, 378, 372
Adres e-mail: crpo.wielun@mf.gov.pl