Instrukcja wypełniania wniosku ORD-WS


Masz problem z wypełnieniem wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-WS)? Sprawdź w instrukcji, co wpisać w poszczególne pola

14.10.2024

Jak wypełnić wniosek

  • Wniosek wypełnij dużymi, drukowanymi literami,
  • skorzystaj z czarnego lub niebieskiego długopisu,
  • wypełnij tylko jasne pola.

Wypełnianie dokumentu – krok po kroku

Krok 1 – Sekcja nagłówkowa

Sekcja nagłówkowa

W tym formularzu wpisz dane zainteresowanego będącego stroną postępowania. Jeśli jesteś zainteresowanym niebędącym stroną postępowania, wypełnij formularz ORD-WS/B.

W pozycji 1. wpisz NIP lub numer PESEL.

Podaj numer PESEL, jeżeli jesteś osobą fizyczną, która:

  • nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT.

Podaj NIP, jeżeli jesteś osobą, która:

  • prowadzi działalność gospodarczą lub jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT,
  • jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne.

Krok 2 – A. Zakres i cel złożenia wniosku

Zakres i Cel złożenia wniosku

A.1. Rodzaj sprawy

Część A.1 określa zakres jakim objęty będzie wniosek, a zatem jakiego podatku będzie on dotyczył. W pozycji 4. zaznacz właściwy zakres tematyczny.

A.2. Cel złożenia wniosku

W pozycji 5. zaznacz cel składanego formularza. Może on dotyczyć zarówno złożenia nowego wniosku, jak i uzupełnienia wniosku, który złożyłeś wcześniej (dot. uzupełnienia z własnej inicjatywy lub na wezwanie organu). Organ wezwie Cię do uzupełnienia wniosku, gdy wniosek będzie zawierał braki formalne, między innymi takie jak:

  • brak wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego,
  • brak przedstawienia Twojego stanowiska w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego[1].

Krok 3 – B. Dane zainteresowanego będącego stroną postępowania

B.1. Dane identyfikacyjne

Dane zainteresowanego będącego stroną postępowania

W części B.1 zamieść dane zainteresowanego będącego stroną postępowania. Wydaną na podstawie wniosku interpretację lub postanowienie doręcza się podmiotowi wskazanemu jako strona. Pozostałym zainteresowanym doręcza się odpis interpretacji lub postanowienia[2].

W pozycji 7. wpisz nazwisko i pierwsze imię, jeśli jesteś osobą fizyczną, lub nazwę pełną, jeśli działasz w imieniu osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, podatkowej grupy kapitałowej lub innego podmiotu.

Pozycje 12. i 13. dotyczą wnioskodawców niebędących osobami fizycznymi. Wypełnij je wyłącznie, jeśli działasz w imieniu osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, lub innego podmiotu niebędącego osobą fizyczną, zarejestrowanego w rejestrze publicznym, z którego wynika sposób jego reprezentowania.

B.2. Status zainteresowanego

Status zainteresowanego

Część B.2 dotyczy Twojego statusu wobec sprawy, w której składasz wniosek. W pozycji 14. wskaż, jaką pełnisz rolę w sytuacji opisanej w stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym.

B.3. Adres zamieszkania / Adres siedziby zainteresowanego

Adres zamieszkania / Adres siedziby zainteresowanego

W części B.3 umieść dane adresowe. Wniosek pozbawiony tych danych zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia[3].

B.4. Adres do doręczeń zainteresowanegoAdres do doręczeń zainteresowanego

Jeśli adres zamieszkania lub siedziby jest inny niż adres do doręczeń, wypełnij pozycje 24-32.

Adres do doręczeń w systemie ePUAP

W pozycji 33. możesz wskazać adres do doręczeń w systemie ePUAP albo adres do doręczeń elektronicznych. Wypełnienie tej pozycji nie jest obowiązkowe. Wypełnij ją, wyłącznie gdy wniosek składasz w postaci papierowej i nie wyraziłeś zgody na doręczanie pism w systemie e-Urząd Skarbowy, a pisma w sprawie będącej przedmiotem wniosku mają być doręczane w systemie ePUAP albo na adres do doręczeń elektronicznych. Adres do doręczeń w systemie ePUAP oraz adres do doręczeń elektronicznych to nie jest adres e-mail (więcej na stronach: www.epuap.gov.pl: Jak znaleźć swój adres w systemie ePUAP? oraz https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/czym-sa-e-doreczenia). Jeżeli wyraziłeś zgodę na doręczanie pism w systemie e-Urząd Skarbowy, pisma w sprawie będącej przedmiotem wniosku będą doręczane w systemie e-Urząd Skarbowy.

W przypadku braku możliwości doręczenia pisma na adres do doręczeń w systemie ePUAP albo na adres do doręczeń elektronicznych doręczenie pisma nastąpi na adres wskazany w części B.3 albo B.4 za potwierdzeniem odbioru.

Krok 4 – C. Organy podatkowe właściwe dla zainteresowanego (...)

Organy podatkowe

W większości spraw podatkowych właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego. Naczelnika urzędu skarbowego właściwego w Twojej sprawie określ ze względu na miejsce zamieszkania albo adres siedziby, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej[4].

Krok 5 – D. Pełnomocnicy i przedstawiciele zainteresowanego

D.1. Informacja o pełnomocniku do doręczeń lub dane przedstawiciela

Informacja o pełnomocniku do doręczeń lub dane przedstawiciela

Część D.1 wypełnij, jeśli ustanowiłeś pełnomocnika do doręczeń lub jeśli działasz przez przedstawiciela. Jeśli ustanowiłeś pełnomocnika do doręczeń, należy dołączyć do każdego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oryginał lub notarialnie poświadczony lub uwierzytelniony przez adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego odpis pełnomocnictwa do doręczeń. Do wniosku należy także dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej za pełnomocnictwo (chyba że przepisy szczególne nie wymagają wniesienia opłaty skarbowej). Pełnomocnictwo do doręczeń powinno być sporządzone według określonego wzoru – w tym celu możesz skorzystać z druku PPD-1 – pełnomocnictwo do doręczeń.

D.2. Adres do doręczeń przedstawiciela Adres do doręczeń przedstawiciela

Część D.2 dotyczy danych do doręczeń Twojego przedstawiciela. W pozycji 52. wskaż jego adres do doręczeń w systemie ePUAP albo adres do doręczeń elektronicznych. Wypełnienie tej pozycji nie jest obowiązkowe. Wypełnij ją, wyłącznie, gdy wniosek składasz w postaci papierowej i nie wyraziłeś zgody na doręczanie pism w systemie e-Urząd Skarbowy, a pisma w sprawie będącej przedmiotem wniosku mają być doręczane w systemie ePUAP albo na adres do doręczeń elektronicznych. Adres do doręczeń w systemie ePUAP oraz adres do doręczeń elektronicznych to nie jest adres e-mail. Jeżeli Twój przedstawiciel wyraził zgodę na doręczanie pism w systemie e-Urząd Skarbowy, pisma w sprawie będącej przedmiotem wniosku będą doręczane w systemie e-Urząd Skarbowy.

W przypadku braku możliwości doręczenia pisma na adres do doręczeń w systemie ePUAP albo na adres do doręczeń elektronicznych doręczenie pisma nastąpi na adres wskazany w części D.2 za potwierdzeniem odbioru.

D.3. Informacja o pełnomocniku szczególnym

Informacja o pełnomocniku szczególnym

Część D.3 wypełnij, jeśli udzieliłeś pełnomocnictwa szczególnego, czyli upoważnienia do działania w Twoim imieniu w sprawie składanego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Możesz do sprawy wyznaczyć więcej niż jednego pełnomocnika szczególnego. Jeśli ustanowiłeś pełnomocnika szczególnego (pełnomocników szczególnych), należy dołączyć do każdego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oryginał lub notarialnie poświadczony lub uwierzytelniony przez adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego odpis pełnomocnictwa szczególnego (pełnomocnictw szczególnych). Do wniosku należy także dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej za pełnomocnictwo (chyba że przepisy szczególne nie wymagają wniesienia opłaty skarbowej). Pełnomocnictwo powinno być sporządzone według określonego wzoru – w tym celu możesz skorzystać z druku PPS-1 – pełnomocnictwo szczególne.

Krok 6 – E. Informacja o wnioskodawcy (grupie zainteresowanych)

Informacja o wnioskodawcy

Część E dotyczy łącznej liczby zainteresowanych oraz liczby zainteresowanych niebędących stronami. Wypełnij pozycję 54. wskazując ogólną liczbę wszystkich zainteresowanych (tu uwzględnij siebie) oraz pozycję 55. wskazując liczbę zainteresowanych niebędących stronami. Dołącz do wniosku wspólnego ORD-WS tyle załączników ORD-WS/B, ilu jest zainteresowanych niebędących stroną postępowania, wskazanych we wniosku.

Krok 7 – F. Przedmiot wniosku

Przedmiot wniosku

W pozycji 56. zaznacz, czy wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, a więc sytuacji, która już się wydarzyła, czy zdarzenia przyszłego, które dopiero planujesz. W pozycji 57. i 58. podaj również liczbę zaistniałych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych.

W pozycji 59. wskaż przepisy, których dotyczy wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. Aby wskazać przepis, podaj jego jednostkę redakcyjną oraz nazwę aktu prawnego, w którym się znajduje. Przedmiotem wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej nie mogą być między innymi przepisy prawa podatkowego regulujące właściwość oraz uprawnienia i obowiązki organów podatkowych[5].

Krok 8 – G. Wysokość, sposób uiszczenia i zwrotu opłaty

Wysokość, sposób uiszczenia i zwrotu opłaty

Część G dotyczy opłaty za wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. Za każdy przedstawiony odrębny stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, wskazane w pozycji 57. i 58., zapłacisz 40 zł. Tę kwotę należy pomnożyć przez ogólną liczbę zainteresowanych wskazaną w pozycji 54. W pozycji 60. podaj łączną wysokość opłaty. Kopię dowodu wpłaty lub potwierdzenia przelewu dołącz do wniosku lub prześlij w ciągu 7 dni kalendarzowych (licząc od dnia złożenia wniosku) na adres Krajowej Informacji Skarbowej.

W pozycji 62. zaznacz, w jaki sposób chcesz otrzymać zwrot opłaty, jeśli będzie Ci on przysługiwał. Pamiętaj, że najszybsza realizacja zwrotu opłaty następuje poprzez zwrot na rachunek bankowy lub w SKOK (kwadrat nr 1 i 2). Jeśli w pozycji 62. zaznaczysz kwadrat nr 1, to nie będziesz musiał wypełniać części G.1 ani części G.2. Zwrot opłaty następuje nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia postępowania w sprawie wydania interpretacji[6]. Opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega zwrotowi, jeśli:

  • zapłacisz za dużo – w odpowiedniej części,
  • wycofasz wniosek – w całości,
  • wycofasz część wniosku w odniesieniu do przedstawionego w nim odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego – w odpowiedniej części[7].

G.1. Numer i dane właściciela rachunku bankowego (...)

Numer i dane właściciela rachunku bankowego

Część G.1 wypełnij, jeżeli w pozycji 62. zaznaczyłeś kwadrat nr 2. Należy wtedy wypełnić dane dotyczące numeru rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot opłaty oraz dane dotyczące właściciela tego rachunku. Do zwrotu opłaty możesz wskazać również rachunek zagraniczny, np. gdy wnioskodawca, w imieniu którego wypełniasz wniosek jest podmiotem zagranicznym. Wskaż wtedy w pozycji 62. kod SWIFT banku, w którym prowadzony jest ten rachunek zagraniczny. Każdy bank powinien udzielić Ci informacji o swoim kodzie SWIFT.

G.2. Dane adresowe do zwrotu nienależnej opłaty przekazem pocztowym

Dane adresowe do zwrotu nienależnej opłaty przekazem pocztowym

Część G.2 wypełnij, jeżeli w poz. 62. zaznaczyłeś kwadrat nr 3. Należy wtedy wypełnić dane adresowe niezbędne do zrealizowania przekazu pocztowego.

Krok 9 – H. Wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego (...)

Wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego

W części H formularza opisz zaistniały stan faktyczny (zdarzenie, które już się wydarzyło) lub zdarzenie przyszłe (które dopiero planujesz). Opis ten powinien:

  • być dokładny i konkretny, zawierać wszystkie informacje, które są istotne dla oceny skutków podatkowych tego zdarzenia,
  • zawierać istotne informacje z punktu widzenia przepisów, o których interpretację wnosisz,
  • dotyczyć Twojej indywidualnej sprawy, ale i pozostałych osób składających wniosek,
  • zawierać opis istotnych dokumentów dotyczących sprawy (np. akty notarialne, umowy, faktury). Nie załączaj tych dokumentów do wniosku, a jedynie opisz co z nich wynika

Jeśli opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego jest zbyt obszerny i nie mieści się w pozycji 84., opisz go w załączniku do wniosku (formularz ORD-WS/A).

Pytanie

Do opisanego w pozycji 84. stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zadaj konkretne pytanie/pytania, na które chcesz uzyskać odpowiedź. Pytanie powinno:

  • określać skutki na gruncie konkretnych przepisów prawa podatkowego, o których interpretację wnosisz,
  • dotyczyć Twojej sytuacji, ale i pozostałych osób składających wniosek,
  • mieć charakter zamknięty (możliwa jest odpowiedź tak/nie),
  • być powiązane z konkretnymi konsekwencjami podatkowymi, jakie wywołuje Twój opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego,
  • być szczegółowe, nie zadawaj ogólnych pytań (np. „Czy w danym stanie faktycznym muszę zapłacić jakikolwiek podatek?”).

Krok 10 – I. Elementy transgraniczne stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego

I.1. Dane dotyczące osób fizycznych

Elementy transgraniczne - dane dotyczące osób fizycznych

Części I wypełnij, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe obejmuje skutki transgraniczne (poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej). Zwłaszcza dotyczy to transakcji, zespołu transakcji lub innych zdarzeń, w których biorą udział podmioty zagraniczne. Jeśli obszerność danych nie pozwala na ich opisanie w poszczególnych pozycjach części I formularza ORD-WS, opisz je w załączniku do wniosku (formularz ORD-WS/A).

Nie musisz wypełniać części I dotyczącej elementów transgranicznych wniosku jeśli wniosek ten dotyczy wyłącznie indywidualnej sprawy osoby fizycznej albo jeśli wniosek dotyczy podatku akcyzowego lub podatku od towarów i usług.

Jeśli w stanie faktycznym występują, lub w zdarzeniu przyszłym są przewidywane elementy transgraniczne, wskaż w części I.1 państwa lub terytoria miejsca zamieszkania osoby fizycznej.

I.2. Dane dotyczące osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej

Elementy transgraniczne - dane dotyczące osób prawnych

W części I.2 wskaż dane identyfikujące osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej.

I.3. Dane dotyczące zagranicznych zakładów

Elementy transgraniczne - dane dotyczące zagranicznych zakładów

W części I.3/I.4 wskaż państwa lub terytoria ich siedziby, zarządu lub położenia zagranicznego zakładu, lub państwa lub terytoria, w których skutki transgraniczne wystąpiły lub mogą wystąpić.

I.4. Państwo lub terytorium wystąpienia skutków transgranicznych transakcji (...)

Państwo lub terytorium wystąpienia skutków transgranicznych transakcji

Krok 11 – J. Własne stanowisko w sprawie oceny prawnej (...)

Własne stanowisko w sprawie oceny prawnej

W pozycji 99. udziel odpowiedzi na pytanie/pytania zadane w pozycji 85. Brak Twojego stanowiska lub jego niespójność ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym lub pytaniem/pytaniami uniemożliwi wydanie interpretacji indywidualnej. Twoje stanowisko powinno być jednoznaczne, nie może przedstawiać kilku wariantów odpowiedzi. Powinno zawierać subiektywną ocenę prawną zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego (np. „moim zdaniem...”, „w ocenie Wnioskodawcy...” itp.). Wskaż Twoje argumenty prawne, w tym powołanie się na linię orzeczniczą organów podatkowych lub sądownictwa, aby lepiej uzasadnić stanowisko w sprawie. Jeśli Twoje stanowisko jest zbyt obszerne i nie mieści się w pozycji 99., opisz je w załączniku do wniosku (formularz ORD-WS/A).

Krok 12 – K. Informacja o załącznikach ORD-WS/A

Informacja o załącznikach ORD-WS/A

Pamiętaj, aby załączniki ORD-WS/A dołączyć do wniosku.

Krok 13 – L. Oświadczenie i podpis zainteresowanego będącego stroną postępowania (...)

Oświadczenie i podpis zainteresowanego będącego stroną postępowania

Składając podpis w pozycji 102. oświadczasz, że sprawa, którą opisujesz nie jest w trakcie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.

W pozycji 104. Możesz podać informacje ułatwiające kontakt z wnioskodawcą lub osobą uprawnioną do reprezentowania wnioskodawcy.

Krok 14 – M. Powiadomienie o wydaniu interpretacji

Powiadomienie o wydaniu interpretacji

W części M możesz wskazać, czy chcesz otrzymać powiadomienie o wydaniu interpretacji. Ta część dotyczy sposobu kontaktu, który może wykorzystać organ, aby poinformować Cię o dacie wydania interpretacji indywidualnej oraz ocenie w niej zawartej lub innym sposobie rozstrzygnięcia wniosku. Wpisz w pozycji 105. nr telefonu bądź adres mailowy, aby uzyskać informację o rozstrzygnięciu Twojej sprawy.

Krok 15 – Objaśnienia

Objaśnienia

Na końcu wniosku znajdziesz Objaśnienia, zapoznaj się z nimi podczas wypełniania wniosku.

Pliki do pobrania

-------------------------------

  • [1] Art. 14b § 3 w zw. z art. 169 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.)
  • [2] Art. 14r § 3 Ordynacji podatkowej
  • [3] Art. 169 § 1a Ordynacji podatkowej
  • [4] Art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej
  • [5] Art. 14b § 2a Ordynacji podatkowej. We wskazanym przepisie znajduje się katalog spraw których nie może dotyczyć wniosek o interpretację indywidualną
  • [6] Art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej
  • [7] Art. 14f § 2b Ordynacji podatkowej