Pytania i odpowiedzi


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Poniższe pytania i odpowiedzi dotyczą kwestii merytorycznych dotyczących przesyłania informacji przez notariuszy do Szefa KAS. Pytania i odpowiedzi dotyczące kwestii technicznych dostępne są na stronie Systemu Informatycznego GIIF (SI*GIIF)

Jeśli nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy do kontaktu

×

APD Udziały stron i przedmiot

  • Dokonując rejestracji czynności, przy których nie ma przedmiotu (tak jak to jest w przypadku aktu poświadczenia dziedziczenia) należy wybrać z listy "przedmiot nieokreślony", w adresie przedmiotu wymagane będzie wówczas tylko pole "Państwo" (wybór przedmiotu jest konieczny, aby przejść do rejestracji stron "transakcji" - w przypadku spadku: spadkodawcy i spadkobierców). W przypadku gdy jest jeden spadkobierca, należy wprowadzić jeden podmiot o charakterze strony "spadkodawca" oraz jeden podmiot o charakterze strony "spadkobierca". Gdyby spadkobierców było dwóch, trzech itd. po stronie spadkobierców należałoby wprowadzić odpowiednio dwa, trzy podmioty z nabywanymi przez nich udziałami (1/2 i 1/2; 1/3 i 1/3 i 1/3). Uwaga: udziały podmiotów w ramach strony o danym charakterze muszą sumować się do całości.

  • APD Udziały stron.

  • Po stronie zbywców mamy 6 podmiotów - ich udziały w ramach strony o charakterze "sprzedający" sumują się do całości.

    Należy wprowadzić 6 podmiotów o tym charakterze, przypisując każdemu z nich właściwy udział.

    Po stronie nabywców, gdzie mamy małżonków - należy wprowadzić dwa podmioty o charakterze "kupujący", wskazując przy każdym z podmiotów udział 1/2 (pomimo, że współwłasność małżeńska to współwłasność łączna, ale zgodnie z art. 43 § 1 KRiO - udziały współmałżonków są równe, więc technicznie w formularzu wpisujemy 1/2 i 1/2).

    Pole "suma udziałów podmiotów" wypełni się automatycznie sumując wprowadzone udziały podmiotów o danym charakterze.

  • Punktem wyjścia powinno być zawsze ustalenie przedmiotu transakcji, czyli zbywanego udziału.

    Jeżeli jeden ze spadkobierców posiadał 1/3 część, a w wyniku zniesienia stał się właścicielem całości, tzn., że nabył 2/3 części i takim ułamkiem powinien być wyrażony zbywany udział. Dwie osoby zbywają ten udział po połowie (czyli po 1/2 z 2/3)

  • Odpłatność transakcji

  • O tym czy transakcja jest odpłatna lub nieodpłatna decyduje charakter danej czynności – czy jest ona tytułem darmym (np. darowizna) czy odpłatnym (jak np. umowa sprzedaży).

    Przykładowo: w przypadku gdy następują spłaty lub dopłaty zgodnie z przepisami ustawy o PCC, czynność ma charakter odpłatny - art. 1 ust 1 pkt 1 lit f) oraz ust.2 pkt 3 lit a)

    W pozostałych przypadkach jest to czynność nieodpłatna i podlega wówczas pod przepisy ustawy o SD.

  • Urząd właściwy dla notariusza

  • Zgodnie z art. 77 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu formularz identyfikujący zawiera:

    nazwę (firmę) wraz z określeniem formy organizacyjnej instytucji obowiązanej, NIP instytucji obowiązanej, określenie rodzaju działalności prowadzonej przez instytucję obowiązaną, adres siedziby lub adres prowadzenia działalności, imię, nazwisko, stanowisko, numer telefonu i adres elektronicznej skrzynki pocztowej pracownika określanego jako osoba odpowiedzialna, imiona, nazwiska, stanowiska, numery telefonów i adresy elektronicznej skrzynki pocztowej innych pracowników odpowiedzialnych za realizację przepisów ustawy, których instytucja obowiązana chce wskazać do kontaktów z GIIF - czyli osoby kontaktowe, nazwę (firmę) i NIP albo imię, nazwisko i PESEL podmiotu pośredniczącego, o którym mowa w art. 73 ust. 1 - w przypadku korzystania z pośrednictwa tego podmiotu.

  • APD Brak dokumentu tożsamości u małoletniej osoby.

  • Należy podać taki nr dokumentu, na podstawie którego notariusz dokonał identyfikacji strony. To może być np. nr skróconego aktu urodzenia, nr wyroku sądowego. W polu uwagi można podać nazwę tego dokumentu.

  • APD piętrowe postępowanie spadkowe.

  • Dane przekazane w karcie transakcji muszą być zawsze zgodne z treścią sporządzonego aktu, dlatego należy bezwzględnie wskazać dane spadkobierców, pomimo że już nie żyją. Jeżeli jest np. 3 spadkobierców, to konieczne jest wykazanie 3 podmiotów o charakterze spadkobierca z udziałami po 1/3, niezależnie od faktu, że któryś z nich lub wszyscy nie żyją.

  • Udziały stron.

  • Aby prawidłowo zarejestrować całą transakcję należy każdą z tych pozycji wpisać je jako odrębny przedmiot, wskazując ułamek dotyczący części zbywanej

    UWAGA:

    Każdy przedmiot rejestrujemy jako osobną pozycję.

    Następnie wskazujemy część zbywaną każdego z przedmiotów odrębnie.

    Przedmiot 1 – działka zbywana w całości – udział zbywany: 1/1

    Przedmiot 2 – droga dojazdowa – udział zbywany: 1/11

    Przedmiot 3 – droga dojazdowa – udział zbywany: 9/88

    Udział stron zbywających w poszczególnych przedmiotach  muszą w sumie dawać wartość:1

    Analogicznie, udziały stron nabywających dla poszczególnych przedmiotów muszą również w sumie dawać wartość: 1,

    Czyli gdyby było 2 nabywających to ich udziały powinny wynosić odpowiednio np.: ½ i ½.

    Udziały stron podawane są w odniesieniu do części zbywanej a nie całego przedmiotu.

  • Raportowanie czynności

  • To są dwie umowy - zatem należy wypełnić dwie karty transakcji.

  • Umowy warunkowe

  • W tym punkcie należy rozróżnić umowy przedwstępne, które co do zasady nie skutkują powstaniem zobowiązania podatkowego od umów warunkowych, które co do zasady skutkują powstaniem takiego zobowiązania. Umowy przedwstępne w kształcie opisanym w art. 389 kodeksu cywilnego same w sobie co do zasady nie są objęte ani PCC ani SD ani też nie powodują powstania zobowiązania podatkowego. W określonych przypadkach mogą jednak być przedmiotem obowiązkowego raportowania jako inne zdarzenia mogące spowodować powstanie zobowiązania podatkowego. Mając na względzie swobodę zawierania umów, nie sposób wymienić tutaj wszystkich możliwych sytuacji mogących spowodować powstanie zobowiązania, aczkolwiek jedną z nich z pewnością jest sytuacja opisana przez Państwa. W przypadku zaś umów warunkowych, a w szczególności warunkowej umowy sprzedaży, to co do zasady są to czynności, o których mowa w ustawie o PCC i jako takie podlegają raportowaniu

  • Wartość z VAT. Zwolnienie z VAT

  • Ad.1 „Wartość uwzględnia podatek VAT”.

    Informacja czy strony biorące udział w niniejszym akcie notarialnym złożyły zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części, będących przedmiotem niniejszego aktu notarialnego - na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020r. poz. 106, z późń. zm.)

    Ad 2. „Strony korzystają ze zwolnienia z VAT”

    Dotyczy sytuacji, w której strony danej transakcji złożyły przed notariuszem oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, jeżeli dana sytuacja nie dotyczy tego przepisu, należy zaznaczyć „Strony nie złożyły oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT”

  • APD Odpłatność transakcji

  • Wysyłając akt poświadczenia dziedziczenia należy ze słownika transakcji wybrać "spadek" . 

    Dla czynności "spadek" należy wskazać „przedmiot nieokreślony” (a w adresie przedmiotu tylko "państwo"), aby przejść do przypisywania stron - tj. spadkodawcy oraz spadkobierców.

    Poszczególnych spadkobierców należy dopisywać jako podmioty w ramach jednej strony o charakterze "spadkobierca" oraz przypisać im odpowiednie udziały.

    Numerem czynności oznaczamy kolejne czynności zawarte w ramach jednego aktu notarialnego, np. umowę i sprzedaży i hipotekę.

    Każdą czynność rejestrujemy na oddzielnej karcie transakcji (ale REP jest ten sam).

    Umowa sprzedaży - czynność nr 1,

    Ustanowienie hipoteki - czynność nr 2

    Zaznaczenie opcji "transakcja jest odpłatna" lub "transakcja jest nieodpłatna" zależy od charakteru czynności: np. zniesienie współwłasności ze spłatami to czynność odpłatna, zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat to czynność nieodpłatna.

    Ponadto informujemy, że aplikacja jest obecnie w trakcie modyfikacji.

    Wprowadzone zmiany będą ograniczać możliwość wyboru charakteru czynności „Odpłatna/Nieodpłatna” w przypadkach, dla których charakter ten nie jest wątpliwy.

  • Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości względnie w podatku rolnym jest innym zdarzeniem

  • Odpowiedź brzmi: Tak, art. 84a ustawy Ordynacja podatkowa nie jest ograniczony do konkretnych podatków, a więc dotyczy wszystkich istniejących w Polsce podatków (w tym także opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych – art. 3 pkt 3 tej ustawy).

  • APD

  • Dla rodzaju transakcji Akt poświadczenia dziedziczenia jest możliwość wyboru spośród dwóch tytułów transakcji: Spadek oraz Zapis windykacyjny.

    W przypadku raportowania Spadku należy wybrać "przedmiot nieokreślony", natomiast w przypadku Zapisu windykacyjnego należy wskazać konkretny przedmiot (lokal, nieruchomość, itp.), który jest przedmiotem zapisu.

  • Raportowanie czynności w ramach transakcji

  • Każda czynność wymaga przesłania odrębnej karty transakcji. Umowa sprzedaży (jeśli transakcja „ponadprogowa”) powinna zostać zaraportowana do GIIF i KAS.

    Kartę transakcji dotyczącą ustanowienia hipoteki należy przesłać tylko do KAS, ze wskazaniem tego samego nr REP, ale z numerem czynności: 2

  • Nabycie nieruchomości przez małżonków – udziały.

  • W takiej sytuacji należy wprowadzić dwa podmioty o charakterze "kupujący" (małżonkowie), wskazując przy każdym z podmiotów udział 1/2 (pomimo, że współwłasność małżeńska to współwłasność łączna to zgodnie z treścią art. 197 Kodeksu Cywilnego i art. 43 § 1 kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego przyjmuje się, że udziały współmałżonków są równe, więc technicznie w formularzu wpisujemy każdemu udział 1/2).

  • Nabycie nieruchomości – udziały stron

  • W takiej sytuacji przedmiotem transakcji jest 1/2 część nieruchomości.

    Jeden ze spadkobierców jest nabywcą tej połowy w całości, a drugi jest zbywcą też w całości, więc każdej ze stron należy przypisać udział wynoszący 1/1 (jako całość przedmiotu, stanowiącego połowę nieruchomości).

    Ważne jest aby pamiętać, że udziały podawane w stronach odnoszą się do części zbywanej przedmiotu w ramach transakcji, a nie do całej rzeczy.

  • Błędne zabezpieczanie hasłem elektronicznych wypisów aktów notarialnych

  • Nie, stosowanie hasłowania tych plików jest niedopuszczalne, ponieważ uniemożliwia przetworzenie takiego pliku przez systemy informatyczne KAS.

  • Oznaczenie udziału małżonków

  • W przedmiotowym przypadku rozwiązaniem jest zastosowanie się do treści art. 197 Kodeksu Cywilnego i art. 43 §1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego  i wskazanie systemowo, że udziały są równe (zapis ½ i ½) – z tych przepisów wynika domniemanie, że udziały małżonków są równe, stąd należy raportować po 1/2.

  • Liczenie ułamków – ujęcie matematyczne:

    Część zbywana przedmiotu – np. 28/64 to jest nasze 100% czyli 1/1

    Przedmiot, np. nieruchomość - 100% rzeczy

     

    Część zbywana – np. 28/64 – to stanowi 100%  jako przedmiot transakcji (cały przedmiot transakcji)

    Jeżeli podmiot o charakterze nabywca nabywa udział wynoszący 1/5 w CAŁYM przedmiocie (całej rzeczy, np. nieruchomości) – to w karcie transakcji należy wskazać ułamek wyliczony w następujący sposób:

    Udział w CZĘŚCI zbywanej = X

    28/64 * X = 1/5 – > trzeba rozwiązać takie równanie czyli 1/5 * 64/28=X

    Czyli X = 64/140 -> co oznacza że podmiot nabywający 1/5 całości rzeczy nabywa 64/140 przedmiotu transakcji.

    Dla każdego KOLEJNEGO podmiotu trzeba policzyć ten ułamek osobno i upewnić się, że ramach wszystkich stron o tym samym charakterze suma ułamków daje 1/1 czyli 100%.

    Rodzaje stron:

    Strona o charakterze ZBYWCA:

    może być jeden lub kilka podmiotów o charakterze ZBYWCA - suma udziałów musi wynosić 100% (1/1).

    Strona o charakterze NABYWCA:

    może być jeden lub kilka podmiotów o charakterze NABYWCA - suma udziałów musi wynosić 100% (1/1).

    Takie wyliczenie jest wymagane tylko, gdy strony umowy deklarują udziały w całym przedmiocie (rzeczy) a nie tej części która jest objęta transakcją. Jeżeli natomiast strony deklarują udziały w części zbywanej, to nie ma konieczności przeliczać tych udziałów, tzn. że jeżeli podmiot nabywa 1/5 w części zbywanej to taki ułamek (1/5) przypisujemy temu podmiotowi.