Podpozycja 2933 49 10


Pochodne fluorowcowe chinoliny; pochodne kwasu chinolinokarboksylowego

16.04.2024

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE C 48) z 12 lutego 2020 r. opublikowane zostały Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej, które wprowadzają następujące zmiany:

Na stronie 161, w nocie wyjaśniającej do podpozycji „2933 49 10 Pochodne fluorowcowe chinoliny; pochodne kwasu chinolinokarboksylowego”, akapit trzeci otrzymuje następujące brzmienie, a także dodaje się dodatkowe akapity w brzmieniu:

„Określenie »pochodne kwasu chinolinokarboksylowego« obejmuje pochodne kwasu chinolinokarboksylowego, w których jeden lub więcej atomów wodoru zostało zastąpionych w układzie pierścieni aromatycznych lub w kwasowej grupie funkcyjnej. Pochodne kwasu chinolinodikarboksylowego są również objęte tym określeniem.

Kwasy 4-hydroksychinolino-3-karboksylowe (tautomery enolowe) oraz kwasy 4-okso-1,4-dihydrochinolino-3-karboksylowe (tautomery ketonowe) można uznać za pochodne kwasu chinolinokarboksylowego objęte podpozycją 2933 49 10. Zastąpienie któregokolwiek atomu w pierścieniu (w tym azotu) zarówno w tautomerze enolowym, jak i w tautomerze ketonowym nie powoduje usunięcia z cząsteczki ugrupowania chinolinokarboksylowego.

Ponadto, ze względu na fakt, że grupa funkcyjna kwasu karboksylowego nie odgrywa żadnej roli w tautomerii ketonowo-enolowej, również np. kwasy 4-hydroksychinolino-2-karboksylowe i inne regioizomery są objęte określeniem »kwas chinolinkarboksylowy«.

Przykłady:

Image 1”. (