Zobacz oficjalną stronę Komisji Europejskiej
Eliminowanie podwójnego opodatkowania w związku z korektą zysków przedsiębiorstw powiązanych
Postanowienia konwencji arbitrażowej umożliwiają eliminację zjawiska podwójnego opodatkowania, które stanowi konsekwencję przeprowadzenia tzw. korekty pierwotnej przez jedno z państw stron konwencji.
Przystąpienie do konwencji arbitrażowej Czech, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji
Najważniejsze dokumenty związane z pracami Wspólnego Forum ds. Cen Transferowych
Zmieniony kodeks postępowania wspierającego skuteczne wprowadzanie w życie Konwencji arbitrażowej
Kodeks bardziej szczegółowo opisuje zasady skutecznego wprowadzania w życie Konwencji arbitrażowej. Odnosi się w szczególności do interpretacji niektórych jej postanowień.
Kodeks postępowania ws. dokumentacji cen transferowych dla przedsiębiorstw stowarzyszonych w Unii Europejskiej
Kodeks, wprowadzony rezolucją Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie (DCT UE), z dnia 27 czerwca 2006 r. dot. wdrożenia znormalizowanej i częściowo scentralizowanej dokumentacji cen transferowych dla przedsiębiorstw stowarzyszonych w Unii Europejskiej. Jest on skierowany do państw członkowskich. Ma on również zachęcić przedsiębiorstwa wielonarodowe do stosowania podejścia DCT UE.
Raport nt. stosowania danych porównawczych w UE
Report on the Use of Comparables in the EU) (PDF, 700 kB)
Raport zawiera zbiór dobrych praktyk w odniesieniu do analizy danych porównawczych.
Raport końcowy nt. poprawy funkcjonowania Konwencji arbitrażowej
Final Report on Improving the Functioning of the Arbitration Convention (PDF, 415kB)
Raport zawiera propozycje zmian do kodeksu postępowania wspierającego skuteczne wprowadzanie w życie Konwencji arbitrażowej.
Prace JTPF w okresie od lipca 2012 r. do stycznia 2014 r.
Komunikat dotyczy prac Forum i zawiera raporty JTPF ws. korekty wtórnej (JTPF Report on Secondary Adjustments - (PDF, 52 kB)), zarządzania ryzykiem (JTPF Report on Transfer Pricing Risk Management - (PDF, 178 kB)) oraz korekty wyrównującej (JTPF Report on Compensating Adjustment - (PDF, 62 kB)).
Unikanie sporów i postępowań rezolucyjnych oraz wytyczne w zakresie uprzednich porozumień cenowych w Unii Europejskiej
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego ws. prac Wspólnego Forum ds. Cen Transferowych (COM 2007/71) dotyczy przeciwdziałania powstawaniu sporów w zakresie cen transferowych i związanego z nimi podwójnego opodatkowania. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wytycznym dot. uprzednich porozumień cenowych (APA) w UE, opartym o najlepszą praktykę ustaloną przez JTPF.
Wytyczne dot. usług wewnątrzgrupowych o niskiej wartości dodanej oraz możliwe podejścia do nieunijnych procedur trójstronnych
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego ws. prac Wspólnego Forum ds. Cen Transferowych od kwietnia 2009 do czerwca 2010 (COM 2011/16) zawiera wytyczne w zakresie usług świadczonych wewnątrz grup podmiotów powiązanych. Wskazuje pewne parametry dot. rodzajów usług, które nie generują wysokiej wartości dodanej i w odniesieniu do których można korzystać z uproszczonego podejścia.
Dokument podaje również definicję rodzajów spraw trójstronnych oraz propozycje rozwiązywania sporów dot. podwójnego opodatkowania. Chodzi m.in.: o ulepszenie i rozszerzenie sieci umów podatkowych, zastosowanie z mocą wsteczną wyników uprzednich porozumień cenowych i elastyczne stosowanie niektórych procedur związanych ze wzajemnym porozumiewaniem się.
Raport nt. małych i średnich przedsiębiorstw oraz cen transferowych oraz raport nt. porozumień o podziale kosztów dla usług nie tworzących dóbr niematerialnych
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie prac Wspólnego Forum ds. Cen Transferowych od lipca 2010 do czerwca 2012 (COM 2012/516) zawiera zalecenia ws. jednolitego sposobu rozpatrywania konkretnych wymogów cen transferowych w stosunku do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Przedstawia m.in. różne etapy osiągania przez MŚP zgodności z zasadami dot. cen transferowych.
Dokument zawiera różne pojęcia, które stanowią podstawę porozumień ws. podziału kosztów oraz usług wewnątrzgrupowych. Nacisk został położony na najbardziej odpowiedni sposób, w jaki kontroler może stwierdzić zastosowanie zasady ceny rynkowej do porozumień ws. podziału kosztów, w odniesieniu do usług nietworzących wartości niematerialnych.
Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie Joint Transfer Pricing Forum (JTPF).