Pytania i odpowiedzi WIP
Wniosek o wydanie WIP można złożyć do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych PUESC. Wnioski złożone w formie papierowej lub elektronicznie za pośrednictwem e-PUAP nie zostaną rozpatrzone.
Podstawa prawna: art. 73e ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne
Decyzje WIP są ważne przez okres trzech lat od dnia, w którym stały się skuteczne. Jednakże decyzja WIP traci ważność przed upływem tego okresu, jeżeli:
- Unia przyjęła rozporządzenie lub zawarła umowę, które mają zastosowanie w Unii, a decyzja WIP przestaje być (ze skutkiem od daty rozpoczęcia stosowania tego rozporządzenia lub tej umowy) zgodna z przepisami w nich ustanowionymi;
- przestała być zgodna z Porozumieniem WTO w sprawie reguł pochodzenia lub z notami wyjaśniającymi lub z opinią w sprawie pochodzenia przyjętą do celów interpretacji tego porozumienia, ze skutkiem od daty ich opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Utrata ważności decyzji WIP nie następuje z mocą wsteczną.
Decyzje WIP unieważnia się, jeżeli opierają się one na nieprawidłowych lub niekompletnych informacjach dostarczanych przez wnioskodawców.
Organ celny, który wydał decyzję w sprawie WIP, może w każdym momencie ją cofnąć, jeżeli nie jest zgodna z przepisami prawa celnego lub jeżeli jeden lub kilka warunków wymaganych do jej wydania nie zostało spełnionych lub przestały być spełniane.
Decyzja WIP nie może zostać cofnięta na wniosek posiadacza decyzji.
Organ celny cofa decyzję WIP w następujących okolicznościach:
- jeżeli przestała być zgodna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ze skutkiem od daty opublikowania sentencji tego wyroku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej; lub
- w przypadku, gdy Komisja przyjęła decyzję zobowiązującą państwa członkowskie do cofnięcia decyzji WIP w celu zapewnienia prawidłowego i jednolitego określenia pochodzenia towarów.
Podstawa prawna: art. 34 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny
Od wydanej decyzji WIP przysługuje prawo do wniesienia odwołania do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie wysyłamy poprzez platformę PUESC
Podstawa prawna: art. 69 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne
Dotychczas, wnioski o wydanie WIP można było składać do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Od 1 lipca 2023 r. postępowania w sprawach wydania wiążących informacji o pochodzeniu, wszczęte i niezakończone przed dniem 1 lipca 2023 r., jak również zadania związane z zakończonymi przed dniem 1 lipca 2023 r. sprawami w zakresie wiążących informacji o pochodzeniu, przejmuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Dotychczas postępowania odwoławcze prowadzone były przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Od 1 lipca 2023 r. postępowania odwoławcze w sprawach wydania wiążących informacji o pochodzeniu, wszczęte i niezakończone przed dniem 1 lipca 2023 r. przejmuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Także w postępowaniach sądowych w sprawach wydawania wiążących informacji o pochodzeniu, w których stroną na postawie przepisów dotychczasowych jest lub mógłby być Szef Krajowej Administracji Skarbowej – prawa i obowiązki strony przejmuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Podstawa prawna: art. 16 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw