Najważniejsze informacje o wniosku


Czym jest wiążąca informacja akcyzowa

Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) to decyzja, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej określa kod klasyfikacji towarowej według Nomenklatury Scalonej CN dla wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub wskazuje na rodzaj wyrobu akcyzowego.

Podstawa prawna: art. 7d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym

Decyzja WIA ułatwi Ci:

  • opodatkować wyrób lub pojazd podatkiem akcyzowym,
  • zorganizować obrót wyrobami akcyzowymi,
  • oznaczyć wyroby znakami akcyzy,

Złóż wniosek o wiążącą informację akcyzową – WIA, jeżeli:

  • chcesz ustalić, czy wyrób, który produkujesz, sprzedajesz lub sprowadzasz jest wyrobem akcyzowym lub nieakcyzowym,
  • nie potrafisz ustalić kodu CN wyrobu/pojazdu? czy masz trudności z ustaleniem rodzaju wyrobu akcyzowego,
  • chcesz ustalić, czy od pojazdu, który sprowadzasz trzeba zapłacić podatek akcyzowy.

Okres ważności WIA

WIA jest wydawana na okres 5 lat i jest ważna od dnia następującego po dniu, w którym stała się ostateczna. Okres ważności WIA może zostać przedłużony na kolejne okresy nie dłuższe niż 5 lat. Wniosek w sprawie przedłużenia złóż nie później niż 3 miesiące przed upływem okresu ważności WIA.

WIA traci ważność przed upływem wskazanego wyżej okresu, z dniem następującym po dniu, w którym decyzja o zmianie WIA albo decyzja o uchyleniu WIA stała się ostateczna, albo wygaśnięcia - w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej.

WIA straci ważność przed upływem okresu ważności, jeżeli zmienią się przepisy prawa podatkowego w zakresie akcyzy, w wyniku czego WIA staje się niezgodna z tymi przepisami. Utrata ważności WIA następuje z dniem wejścia w życie przepisów, w wyniku których WIA stała się z nimi niezgodna.

Podstawa prawna: art. 7d ust. 4-5 ustawy o podatku akcyzowym

Publikacja WIA

Decyzje WIA są publikowane w ogólnodostępnym Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA. Oprócz decyzji WIA, w wyszukiwarce EUREKA znajdziesz decyzje o zmianie WIA, decyzje o uchyleniu WIA, decyzje o odmowie wydania WIA, informacje o okresie ważności WIA i decyzji o zmianie WIA oraz o okresach, na jakie została przedłużona WIA. Publikacja następuje po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz danych objętych tajemnicą przedsiębiorcy.

Przejdź do wyszukiwarki wiążących informacji akcyzowych.

Podstawa prawna: art. 7k ustawy o podatku akcyzowym

Jakie korzyści uzyskasz z posiadania wiążącej informacji akcyzowej

  • WIA pomoże Ci w stosowaniu przepisów ustawy o podatku akcyzowym,
  • WIA zadba o Twoje poczucie bezpieczeństwa, bowiem wiąże zarówno organy podatkowe, jak i podmiot, na rzecz którego została wydana,
  • WIA ułatwi Ci relacje z organami podatkowymi,
  • WIA w połączeniu z interpretacją indywidualną dostarczą Ci wiedzę o interpretacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym i obowiązków z niej wynikających w zakresie danego wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego.

WIA wiąże organy podatkowe oraz podmioty, na rzecz których została wydana, w odniesieniu do wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane w okresie ważności WIA.

Podstawa prawna: art. 7d ust.3 ustawy o podatku akcyzowym

Kto może złożyć wniosek

Wniosek o wydanie WIA może złożyć każdy zainteresowany uzyskaniem wiążącej informacji w zakresie opodatkowania wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego.

Podstawa prawna: art. 7e ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym

Od 1.01.2024 r. wniosek o wydanie WIA złożysz wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wnioski złożone w formie papierowej lub elektronicznie za pośrednictwem e-PUAP nie zostaną rozpatrzone.

Warunkiem złożenia wniosku jest posiadanie przez osobę składającą wniosek aktywnego konta na platformie PUESC.

Wniosek możesz złożyć osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Wniosek złożysz osobiście, w przypadku gdy:

  • jesteś osobą fizyczną,
  • samodzielnie reprezentujesz: osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, fundację lub stowarzyszenie.

Osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu z mocy prawa to np. właściciel, prokurent samoistny, prezes zarządu czy członek zarządu uprawniony do samodzielnej reprezentacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wniosek złożysz tylko za pośrednictwem pełnomocnika:

  • w sytuacji, gdy wnioskodawcą o wydanie WIA jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, fundacja, stowarzyszenie, w których reprezentacja jest wieloosobowa.

Pełnomocnikiem w sprawie może być tylko osoba fizyczna, która posiada konto na PUESC.

Jeżeli składasz wniosek w imieniu podmiotu, a twoje uprawnienie do jego złożenia nie wynika z mocy prawa, wówczas musisz posiadać stosowne pełnomocnictwo do działania w jego imieniu.

Możesz udzielić pełnomocnictwa (w przypadku gdy chcesz by ktoś reprezentował Cię w Twojej sprawie) lub podmiot może udzielić Ci pełnomocnictwa:

  • ogólnego – co uprawnia Cię do reprezentowania podmiotu w każdej sprawie prowadzonej w urzędzie i przed wszystkimi organami podatkowymi;
  • szczególnego – wówczas jesteś uprawniony do reprezentacji podmiotu w danej sprawie lub tylko do konkretnych czynności, na przykład do złożenia wniosku; w tym przypadku w treści pełnomocnictwa musi być szczegółowo opisany zakres uprawnień udzielony pełnomocnikowi, w której będziesz podmiot reprezentował;
  • do doręczeń – wówczas masz uprawnienie tylko i wyłącznie do odbioru korespondencji w danej sprawie w imieniu podmiotu oraz potwierdzania jej odbioru.

Jak dostarczyć pełnomocnictwo do sprawy

  1. Jeżeli posiadasz pełnomocnictwo szczególne lub pełnomocnictwo do doręczeń, musisz dołączyć ten dokument do wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym uiszczenie opłaty skarbowej. Do wniosku dołącz pełnomocnictwo podpisane elektronicznie przez mocodawcę lub uwierzytelnione elektronicznie przez adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego, notariusza. Pamiętaj! Skan podpisanego pełnomocnictwa nie jest ważnym dokumentem.
  2. Jeżeli posiadasz pełnomocnictwo ogólne i twoje pełnomocnictwo jest zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO), to wystarczy, że zaznaczysz we wniosku ten rodzaj pełnomocnictwa i uzupełnisz wymagane dane.

By złożyć pełnomocnictwo szczególne skorzystaj z druku PPS-1, natomiast dla pełnomocnictwa do doręczeń wykorzystaj druk PPD-1.V

Możesz również skorzystać z interaktywnych formularzy PPS-1 i PPD-1 podczas wypełniania wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej.

Podstawa prawna: art. 138 a-g; j Ordynacji podatkowej

Jak i gdzie złożyć wniosek

Wniosek oraz wszelką korespondencję związaną z wydawaniem decyzji WIA składasz do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyłącznie elektronicznie, w dowolnym dla siebie momencie.

Podstawa prawna: art. 7g ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym

Warunkiem jest posiadanie przez Ciebie aktywnego konta na platformie PUESC.

W przypadku gdy w sprawie reprezentuje Ciebie pełnomocnik, to musi być on posiadaczem konta PUESC.

Jeżeli nie masz jeszcze konta na platformie PUESC, możesz je łatwo i szybko założyć, korzystając z instrukcji zamieszczonej na platformie PUESC w zakładce Strefa klienta KAS> Rejestracja na PUESC – zakładanie konta.

W celu właściwego wypełnienia wniosku o wydanie decyzji WIA:

  1. zaloguj się na swoje konto PUESC
  2. przygotuj sobie:
    • skany dokumentów w formie elektronicznej, które mogą okazać się pomocne organowi przy wydaniu rozstrzygnięcia np.: sprawozdanie z badań, karta charakterystyki, informacje od producenta, zaświadczenia z przeprowadzonych badań technicznych, opinie biegłych czy zdjęcia.
    • pełnomocnictwo podpisane podpisem elektronicznym w przypadku gdy reprezentujesz Wnioskodawcę (wraz z dokumentem potwierdzającym opłatę za pełnomocnictwo).
  3. wyszukaj formularz WIA–WN w tym celu możesz wykorzystać zakładkę „FORMULARZE” lub wyszukiwarkę,
  4. wypełnij wszystkie wymagane pola formularza,
  5. dołącz wymagane dokumenty lub dostępne materiały. Jeśli jesteś pełnomocnikiem, nie zapomnij dołączyć stosowanego pełnomocnictwa (więcej o pełnomocnictwach przeczytasz w zakładce „Kto może złożyć wniosek”).
  6. Podpisz i wyślij formularz.

Pamiętaj wszelką korespondencję z urzędu otrzymasz na swoim koncie PUESC.

Ze szczegółowy opisem usługi, jak wypełnić wniosek WIA–WN, zapoznasz się w instrukcji zamieszczonej zakładce „Usługa krok po kroku” na platformie PUESC.

Podstawa prawna: art. 35a ustawa o KAS

Ile zapłacisz

Złożenie wniosku o WIA jest bezpłatne.

W przypadku gdy do rozpatrzenia Twojego wniosku konieczne będzie przeprowadzenie badań laboratoryjnych, ich koszt zostanie ustalony i otrzymasz wezwanie z kwotą zaliczki, którą będziesz mógł wpłacić na rachunek bankowy KIS. W przypadku, gdy koszt badań będzie niższy od wpłaconej przez Ciebie zaliczki, reszta zostanie Ci zwrócona w ciągu 30 dni od dnia zakończenia postępowania w sprawie WIA.

Podstawa prawna: art. 7f ustawy o podatku akcyzowym

Jeśli do urzędu składasz pełnomocnictwo, to musisz je opłacić. 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (opcjonalnie).

Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Gdzie zapłacić:  opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłacić należy na konto Urzędu Miejskiego w Bielsku Białej.

Bank PKO BP SA: 04 1020 2313 0000 3502 1094 7770

W tytule wpłaty wskaż, że jest to opłata skarbowa od pełnomocnictwa.

Podstawa prawna: art. 138a-138o Ordynacji podatkowej, ustawa o opłacie skarbowej

Jak długo będziesz czekać

Rozstrzygnięcie w sprawie WIA uzyskasz w możliwie najkrótszym terminie, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wpływu wniosku do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Do trzymiesięcznego terminu nie będą wliczane okresy zawieszenia postępowania oraz okresy opóźnień spowodowanych z Twojej winy (uzupełnienie wniosku) albo z przyczyn niezależnych od organu.

Podstawa prawna: art. 7g ustawy o podatku akcyzowym

Co warto wiedzieć

Co jeśli mój wyrób okaże się wyrobem nieakcyzowym lub pojazdem innym niż osobowy?

W przypadku gdy wyrób/pojazd objęty wnioskiem WIA okaże się wyrobem nieakcyzowym/pojazdem nieosobowym, otrzymasz decyzję odmawiającą wydanie decyzji WIA.

Jeżeli nie zgadzasz się z wydanym rozstrzygnięciem w Twojej sprawie

Jeżeli nie zgadzasz się z wydaną decyzją WIA lub decyzją odmawiającą wydanie decyzji WIA, możesz złożyć odwołanie.

Jeśli nie zgadzasz się z otrzymanym postanowieniem o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, możesz złożyć zażalenie.

Odwołanie/zażalenie składasz do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem platformy PUESC korzystając z formularza WIA–OZ.

Masz na to:

  • 14 dni od dnia doręczenia decyzji w sprawie WIA
  • 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pamiętaj, aby odwołanie/zażalenie zawierało:

  • zarzuty przeciw decyzji/postanowieniu,
  • istotę i zakres żądania,
  • dowody uzasadniające to żądanie.

Podstawa prawna: art. 222 Ordynacji podatkowej

Na skutek złożenia odwołania lub zażalenia, Twoja sprawa zostanie rozpatrzona przez drugą instancję. Po ponownej analizie sprawy, otrzymasz rozstrzygnięcie utrzymujące, uchylające lub zmieniające decyzję/postanowienie pierwszej instancji.

Podstawa prawna: art. 233 Ordynacji podatkowej

Jeżeli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem wydanym w drugiej instancji możesz złożyć skargę i skierować swoją sprawę, za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu pocztą na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP.

Podstawa prawna: art. 54 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Pamiętaj: jeżeli zamiast decyzji w sprawie WIA otrzymałeś postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, możesz ponownie złożyć kompletny wniosek.

Kiedy WIA staje się nieważna

WIA straci swoją moc, jeżeli zmienią się przepisy prawa podatkowego, do których odnosi się decyzja i jeżeli w związku z tą zmianą będzie ona niezgodna z tymi przepisami. W takim przypadku wygaśnięcie nastąpi z dniem wejścia w życie tych nowych przepisów.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej lub Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może zmienić albo uchylić WIA, jeżeli stwierdzi, że jest ona nieprawidłowa, np. ze względu na skutek zmian w klasyfikacjach statystycznych albo w przypadku wydania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Uwaga! W przypadku zmiany lub uchylenia WIA, jeśli zastosowałeś się do WIA przed jej zmianą albo uchyleniem, nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej lub odpowiednio – nie zostaną naliczone odsetki za zwłokę od ewentualnej zaległości podatkowej.

Ochrona obejmuje skutki podatkowe zdarzeń mających miejsce do końca okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, w którym doręczono ci rozstrzygnięcie zmieniające lub uchylające WIA.

Kiedy chcesz zmienić lub przedłużyć WIA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może zmienić albo uchylić wydaną przez siebie WIA na Twój wniosek, ale tylko w przypadku, gdy stanie się ona niezgodna z przepisami prawa na skutek m.in. zmian w klasyfikacjach statystycznych albo w przypadku wydania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Na Twój wniosek Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może również przedłużyć okres ważności WIA. Okres przedłużenia nie może być dłuższy niż kolejne 5 lat. Wniosek w sprawie przedłużenia złóż nie później niż 3 miesiące przed upływem okresu ważności WIA.

We wszystkich przypadkach w celu złożenia wniosku o zmianę/uchylenie/przedłużenie WIA skorzystaj z formularza WIA–ZM na platformie PUESC.

Różnica pomiędzy indywidualną interpretacją podatkową a WIA:

  • interpretacja indywidualna stanowi wykładnię prawa dokonaną przez właściwe organy podatkowe w odniesieniu do przedstawionego przez wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje (obowiązki podatkowe), natomiast
  • wiążąca informacja akcyzowa określa kod klasyfikacji taryfowej według Nomenklatury Scalonej (CN) dla wyrobów akcyzowych albo samochodów osobowych albo wskazuje rodzaj wyrobów akcyzowych.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym;
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa;
  • Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw;
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej;
  • Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi;
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.

Kontakt

Chcesz się z nami skontaktować? Możesz napisać do nas lub zadzwonić.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

ul. Warszawska 5

43-300 Bielsko – Biała

e-mail: kancelaria.kis@mf.gov.pl

adres skrytki na ePUAP: /KIS/SkrytkaESP

Rachunek bankowy Krajowej Informacji Skarbowej NBP O/O Katowice: 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000.

ELEKTRONICZNIE

Pomoc techniczna WIA w zakresie zakładania konta na PUESC

Pomoc z zakresu zagadnień merytorycznych związanych z wypełnieniem wniosku

Pytania możesz przesyłać przez internetowy formularz na stronie internetowej podatki.gov.pl, wybierając u dołu strony przycisk „Skontaktuj się z nami”, a potem opcję „Napisz do nas”.

Pamiętaj: wypełnij wszystkie obowiązkowe pola formularza. Na adres e-mail wskazany w formularzu prześlemy potwierdzenie przekazania pytania (wraz z nadanym mu numerem), a następnie odpowiedź.

Jeżeli twoje pytanie dotyczy:

  • WIA – wybierz temat – Podatek akcyzowy

TELEFONICZNIE

Dzwoniąc na infolinię:

+48 22 330 03 30 (połączenia z telefonów komórkowych)
+48 801 055 055 (połączenia z telefonów stacjonarnych)
+48 22 330 03 30 (połączenia z zagranicy)

możesz uzyskać:

  • pomoc w zakresie zagadnień merytorycznych związanych z wypełnieniem wniosku WIA, wybierając infolinię Krajowej Informacji Skarbowej wewnętrzny 2, a następnie 1 infolinię podatkowo-celną.