Pytania i odpowiedzi dla sprzedawców


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez sprzedawców

×

Pytania i odpowiedzi dla sprzedawców

  • Nie, to na operatorach platform ciąży taki obowiązek.

  • Tak, po spełnieniu kryteriów ustawowych, raportowaniu oprócz sprzedaży towarów, podlegać będzie także sprzedaż usług. Jest to obowiązek wynikający wprost
    z Dyrektywy DAC7.

  • Nie. Przekazaniu do Szefa KAS będzie podlegała zagregowana informacja o ilości transakcji i łącznym wynagrodzeniu, bez wskazywania jaki konkretnie przedmiot został sprzedany, czy też jaka konkretnie usługa została wykonana.

  • Nie. Informacje przekazywane przez operatorów platform dotyczą jedynie sprzedawców, nie zaś kupujących.

  • Dyrektywa DAC7 nie wprowadza nowych podatków i nie sprawia także, że sprzedaż okazjonalna lub prywatna będzie opodatkowana. Nowe obowiązki informacyjne nie skutkują nałożeniem nowych podatków na sprzedawców ani nie zmieniają zasad opodatkowania podatkami dochodowymi.

    Nie ulega również zmianie to, że osoby sprzedające w Internecie powinny ocenić czy ich działalność nie podlega opodatkowaniu w ramach obowiązujących już przepisów podatkowych (a więc czy ich sprzedaż nie generuje dochodu do opodatkowania).

  • Limit 30 transakcji nie jest wysoki i często może być przekroczony, np. w przypadku wyprzedawania używanych ubrań. Zaraportowanie tego faktu przez operatora platformy nie jest równoznaczne z koniecznością opodatkowania tej sprzedaży, czy też rejestracją działalności gospodarczej w zakresie handlu.

    Zweryfikuj czy dopełniłeś wszystkich obowiązków podatkowych.

    Wprowadzone przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad opodatkowania sprzedaży w Intrenecie. Nawet w przypadku przeprowadzenia 100 transakcji czy sprzedaży za 10 000 zł, o ile będzie to Twoja prywatna sprzedaż używanych rzeczy, które masz dłużej niż 6 miesięcy i będziesz w stanie to udowodnić, to taka sprzedaż nie podlega opodatkowaniu, o ile nie jest to sprzedaż zarobkowa (tu nie ma żadnych limitów i podatek płaci się od pierwszej transakcji o ile kupujesz i odsprzedajesz zarobkowo).

  • Wprowadzenie obowiązków raportowania przez operatorów platform wynika z implantacji Dyrektywy DAC7, której celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości w handlu/usługach internetowych. Dzięki raportowaniu zwiększy się dostępność danych dotyczących dochodów uzyskanych przez podatników za pośrednictwem platform, które wspomogą organy administracji skarbowej w weryfikacji prawidłowości deklarowania przez sprzedawców uzyskiwanych dochodów. Pozwoli to również na zapewnienie uczciwej konkurencji pomiędzy platformami, a tradycyjnymi przedsiębiorstwami.

  • Nie. Podkreślić należy, że raportowaniu podlegają tylko zrealizowane transakcje – samo oferowanie przedmiotów na sprzedaż nie generuje obowiązku sprawozdawczego po stronie platformy.