Automatyczna wymiana informacji podatkowych o sprzedawcach nie zmienia zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Internecie.
Przepisy implementujące do polskiego porządku prawnego dyrektywę DAC7 nie wprowadzają nowego podatku od handlu w Internecie, ani też nie zmieniają przepisów regulujących opodatkowanie dochodu z tego tytułu. Stwarzają jednak warunki, w których administracja podatkowa będzie mogła skuteczniej weryfikować to, czy należycie odprowadzane są podatki przy sprzedaży dokonywanej m.in. w Internecie, zarówno po stronie sprzedawców, jak i kupujących.
Zasady opodatkowania handlu w Internecie wyglądają następująco:
Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży towarów, w tym „towarów używanych” (towary w rozumieniu rzeczy ruchomych), na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.
- W ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT) – podatnik dokonuje opodatkowania według następujących zasad:
- skala podatkowa (wg stawek: 12% do kwoty dochodu 120 tys. zł i 32% nadwyżki ponad 120 tys. zł). Opodatkowaniu podlega dochód (przychód minus koszty uzyskania przychodów). Jest to podstawowa forma opodatkowania;
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (wg stawki 3%). Ryczałt jest płacony od przychodów bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów. Jest to fakultatywna forma opodatkowania.
- W ramach odpłatnego zbycia, poza działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT) – jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Opodatkowaniu podlega dochód (przychód minus koszty uzyskania przychodów), według skali podatkowej (12% do kwoty dochodu 120 tys. i 32% nadwyżki ponad 120 tys. zł).
- Jako przychody z innych źródeł rozliczane w ramach tzw. działalności nieewidencjonowanej (art. 20 ust. 1ba ustawy PIT). Opodatkowaniu podlega dochód (przychód minus koszty uzyskania przychodów), według skali podatkowej (12% do kwoty dochodu 120 tys. i 32% nadwyżki ponad 120 tys. zł).
Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży towarów, w tym „towarów używanych”, na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.
Opodatkowaniu podlega dochód (przychód minus koszty uzyskania przychodów), według podstawowej stawki 19%. W określonych ustawą CIT przypadkach podatnik może skorzystać z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 9%.
Opodatkowanie na gruncie podatku od towarów i usług
W przypadku gdy czynności wykonywane na terenie Polski przez sprzedawcę podlegającego raportowaniu stanowią działalność gospodarczą w świetle przepisów dotyczących VAT (art. 15 ustawy o VAT), podlegają one opodatkowaniu według zasad wynikających z polskiej ustawy o VAT oraz aktów wykonawczych do tej ustawy.
Oznacza to, że:
- w przypadku, gdy sprzedawca jest podatnikiem VAT, zobowiązanym do zarejestrowania działalności jako podatnik VAT czynny:
- sprzedaż towarów lub usług opodatkowana jest właściwą stawką VAT, tj.: 0%, 5%, 8% lub 23% bądź też objęta jest zwolnieniem od podatku – w zależności od rodzaju sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi;
- w przypadku sprzedaży towarów używanych może być zastosowana szczególna procedura w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli spełnione są warunki do jej zastosowania (szczegółowo wymienione w ustawie o VAT) – m.in. towar został nabyty przez sprzedawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu odprzedaży, a sprzedawca nabył ten towar od określonych osób lub podmiotów. Podstawą opodatkowania w szczególnej procedurze jest marża (różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia);
- w przypadku, gdy sprzedawca nie jest zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT, bowiem korzysta ze zwolnienia podmiotowego do limitu obrotu nieprzekraczającego łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (lub jej proporcji w przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż w trakcie roku podatkowego) – sprzedaż towarów lub usług nie będzie obciążona podatkiem VAT. Limit wartości sprzedaży obejmuje również sprzedaż towarów używanych.
Syntetyczną informację dot. zasad opodatkowania VAT można znaleźć na stronie ABC VAT.