Identyfikator podatkowy
PESEL wpisują do zeznania osoby objęte rejestrem PESEL i które w roku podatkowym:
- nie prowadziły działalności gospodarczej,
- nie były zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,
- nie były płatnikami składek (zarówno na ubezpieczenia społeczne/ ubezpieczenie zdrowotne) ani podatku, np. z tytułu zatrudnienia pracownika.
NIP wpisują osoby, które nie spełniają, chociaż jednego z powyższych warunków.
Korekta deklaracji
Prawo do skorygowania deklaracji przysługuje, jeśli:
- w deklaracji występują błędy rachunkowe i oczywiste omyłki,
- wypełniłeś ją niezgodnie z wymaganiami,
- są wątpliwości, czy dane w niej zawarte są prawidłowe.
Prawo do skorygowania deklaracji:
- ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą,
- przysługuje nadal po zakończeniu:
- kontroli podatkowej
- postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Jeśli w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania składasz korektę zeznania, o której mowa w art. 81b § 1a Ordynacji podatkowej, wraz z korektą złóż uzasadnienie jej przyczyn.
Przychody i koszty uzyskania przychodów
Przychody z informacji PIT-8C
W przychodach należy wykazać kwoty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów na podstawie informacji PIT-8C (wykazane w sekcji D) i innych posiadanych dokumentów dotyczących uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów.
Rodzaje przychodów:
- Odpłatne zbycie papierów wartościowych.
- Realizacja praw wynikających z papierów wartościowych.
- Odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających.
- Odpłatne zbycie udziałów (akcji), które nie są papierami wartościowymi.
- Objęcie udziałów (akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część;
- Odpłatne zbycie walut wirtualnych.
Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (udziałów w spółkach albo udziałów w spółdzielni ) powstaje w momencie przeniesienia własności papierów wartościowych (udziałów) na kupującego, zatem przychodem są kwoty należne – choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Przychód należny z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych oraz przychód z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych powstaje w momencie realizacji tych praw.
Koszty uzyskania przychodu stanowią:
- wydatki na nabycie odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa razy ilość papierów wartościowych)
- oraz wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowania papierów, itp.)
W przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej, udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów oraz papierów wartościowych.
W przypadku nabycia udziałów w spółce, udziałów w spółdzielni lub papierów wartościowych w drodze darowizny cena nabycia wynosi 0 zł, natomiast wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej, udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych otrzymanych w drodze darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
W zeznaniu podatkowym należy wykazać wszystkie koszty związane z wymienionymi przychodami, które zostały wymienione w informacji PIT-8C oraz inne koszty poniesione przez podatnika. Wysokość kosztów ustalana jest na podstawie posiadanych przez podatnika dokumentów.
Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy
Inne przychody
W tym wierszu należy wykazać kwoty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów:
- z informacji PIT-8C (wykazane w sekcji E), do których nie ma zastosowania art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.);
- uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku, gdy podmiot niebędący płatnikiem podatku nie był zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C;
- uzyskane za granicą (np. ze zbycia akcji, zbycia udziałów w spółkach, w tym także objętych za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część).
Koszty uzyskania przychodu stanowią:
- wydatki na nabycie odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa razy ilość papierów wartościowych)
- oraz wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowania papierów, itp.).
W przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej, udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów oraz papierów wartościowych.
W przypadku nabycia przez podatnika udziałów w spółce, udziałów w spółdzielni lub papierów wartościowych w drodze darowizny cena nabycia wynosi 0 zł, natomiast wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej, udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych otrzymanych w drodze darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
Koszty uzyskania przychodów należy w wykazać na podstawie posiadanych przez podatnika dokumentów ich poniesienia.
Waluty wirtualne
Odpłatne zbycie waluty wirtualnej to regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną lub wymiana waluty wirtualnej na:
- prawny środek płatniczy,
- towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna.
Zobowiązani do wykazania przychodów oraz kosztów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w zeznaniu podatkowym są podatnicy, którzy w 2022 roku:
- uzyskali przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej,
- ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie waluty wirtualnej – nawet w przypadku, gdy w tym roku podatkowym nie uzyskali przychodu ze zbycia waluty wirtualnej.
Koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych
Zgodnie art. 22 ust. 14 ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią:
- udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej,
- oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Dochody z zagranicy
Przychody w walutach obcych przeliczane są na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Ta sama zasada przeliczeń dotyczy kosztów podatkowych. Koszty poniesione w walutach obcych przeliczane są na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Koszty ryczałtowe, związane z wyjazdem za granicę, nie podlegają przeliczeniu. Stosuje się je w złotych polskich.
Zryczałtowany podatek od przychodów (dochodów), w tym uzyskanych poza granicami Polski
Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30, 30a ustawy
Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, z wyjątkiem podatku o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1 – 5 ustawy oraz w art. 30a ust. 9 ustawy.
Kwotę zryczałtowanego podatku od przychodów (dochodów), od których płatnik nie pobrał zryczałtowanego podatku oblicza się, mnożąc kwotę przychodu (dochodu) przez stawkę zryczałtowanego podatku odpowiednią dla uzyskanego przychodu (dochodu) i określoną w ustawie lub umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1 – 5 ustawy
Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ustawy, uzyskanych za granicą:
- z odsetek od pożyczek (z wyjątkiem, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej);
- z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych;
- z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów (z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą);
- z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;
- od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
Podatek zapłacony za granicą , o którym mowa w art. 30a ust. 9 ustawy
Podatnicy, którzy uzyskują poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku od tych przychodów (dochodów) obliczonego zgodnie z ust. 1, odliczają kwotę równą podatkowi, który zapłacili za granicą. Odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.
Strata z lat ubiegłych dotyczy podatników, którzy w latach 2017–2021 wykazali straty i w roku 2022 mają prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Odliczenie dotyczy wyłącznie strat poniesionych z przychodów, które w latach 2017–2021 podlegały opodatkowaniu:
- z tytułu odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych,
- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
- pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
- udziałów w spółkach albo udziałów w spółdzielni.
- z tytułu objęcia udziałów (akcji) wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
O wysokość poniesionej w roku podatkowym straty ze źródła przychodów można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła – w najbliższych, kolejno po sobie następujących, pięciu latach podatkowych – z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć połowy kwoty tej straty.
Wskazana zasada odliczania straty wynika z art. 9 ust. 3 ustawy – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. – i ma zastosowanie do strat powstałych do końca roku 2018.
Po 31 grudnia 2018 r. mają zastosowanie inne zasady odliczania straty. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. – o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
- obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych, kolejno po sobie następujących, pięciu latach podatkowych – z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć połowy wysokości tej straty, albo
- obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych, kolejno po sobie następujących, pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł (nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu) – z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć połowy wysokości tej straty.
Stawka podatku – zbycie papierów wartościowych
Stawka podatku wynosi 19%
Dla osób, które podlegają ograniczonemu (wynikającemu z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zastosowanie tej stawki podatku jest możliwe, jeśli podatnik udokumentuje certyfikatem rezydencji swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Stawka podatku – zbycie walut wirtualnych
Stawka podatku wynosi 19%
Dla osób, które podlegają ograniczonemu (wynikającemu z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zastosowanie tej stawki podatku jest możliwe, jeśli podatnik udokumentuje certyfikatem rezydencji swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Automatyczna akceptacja
W terminie złożenia zeznania nie podlegałeś rozliczeniu PIT-38 i Twoje zeznanie nie zostało automatycznie zaakceptowane, jeśli wystąpiła przynajmniej jedna z poniższych przesłanek:
- w systemie brak informacji od płatnika;
- w systemie są błędne informacje od płatnika;
- byłeś osobą niepełnoletnią.
Pozostałe informacje
Możesz skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku, jeśli posiadasz ważną Kartę Dużej Rodziny (KRD) i złożyłeś zeznanie drogą elektroniczną.
Podaj dane ułatwiające kontakt: numer telefonu, adres e-mail.
Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty
Jeżeli z zeznania wynika nadpłata, możesz w tej części wskazać rachunek inny niż związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, na który ma nastąpić zwrot nadpłaty.
Możesz podać rachunek, którego jesteś posiadaczem (współposiadaczem). Wskazanie rachunku, którego posiadaczem (współposiadaczem) jest Twój małżonek, jest możliwe jedynie w przypadku złożenia wspólnego zeznania podatkowego.
Wskazany rachunek aktualizuje poprzednio zgłoszony do urzędu skarbowego rachunek.