Pytania i odpowiedzi e-wizyta
Szukasz odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące e-wizyty? Zapoznaj się z odpowiedziami do najczęściej zadawanych pytań.
Nie. Dokumenty możesz złożyć bez umawiania wizyty w urzędzie skarbowym, np:
- w punkcie podawczym;
- w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru).
Jeśli przed złożeniem dokumentów chcesz porozmawiać z pracownikiem urzędu skarbowego, umów samodzielnie wizytę i zapewnij sobie dogodny dzień i godzinę na załatwienie sprawy.
Umówienie wizyty w urzędzie skarbowym nie jest obowiązkowe.
Dzięki temu, że umawiasz wizytę w konkretnej sprawie i dogodnym terminie - nie czekasz w kolejce i masz pewność, że spotkasz się z pracownikiem urzędu, który pomoże Ci jak najszybciej załatwić Twoją sprawę.
Możesz zrealizować swoją sprawę, nawet jeśli nie umówisz wizyty - jeśli pracownik urzędu skarbowego będzie miał wolny termin w terminarzu wizyt.
Nie musisz się też umawiać, jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością.
Dzięki temu, że umawiasz wizytę w konkretnej sprawie i dogodnym terminie - nie czekasz w kolejce i masz pewność, że spotkasz się z pracownikiem urzędu, który pomoże Ci jak najszybciej załatwić Twoją sprawę.
Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – online lub telefonicznie.
Możesz również umówić wizytę osobiście w urzędzie.
Tak, wejdź na stronę https://wizyta.podatki.gov.pl/, wybierz urząd skarbowy oraz typ sprawy, którą chcesz załatwić.
Wybierz datę i godzinę wizyty i podaj swoje dane:
- imię i nazwisko,
- PESEL lub NIP,
- numer telefonu lub e-mail.
Tak, wejdź na stronę wyszukiwarki teleadresowej jednostek KAS, wpisz województwo, miejscowość, typ jednostki: urząd skarbowy - a potem zadzwoń pod podany tam numer telefonu.
W trakcie rozmowy z pracownikiem urzędu skarbowego powiedz, jaką sprawę chcesz załatwić i ustal datę i godzinę wizyty, podaj swoje dane:
- imię i nazwisko,
- PESEL lub NIP,
- numer telefonu lub e-mail.
Telefon do wybranego urzędu skarbowego znajdziesz na stronie www tego konkretnego urzędu, w zakładce Kontakt -> Telefony.
Pamiętaj, że adres oficjalnej strony urzędu skarbowego kończy się skrótem gov.pl.
Możesz skorzystać również z wyszukiwarki teleadresowej jednostek Krajowej Administracji Skarbowej, która jest dostępna pod adresem https://www.podatki.gov.pl/wyszukiwarki/wyszukiwarka-teleadresowa-jednostek-kas/.
Wpisz województwo, miejscowość, typ jednostki: urząd skarbowy.
Tak, możesz umówić wizytę w urzędzie, jeśli w terminarzu będzie dostępny wolny termin.
Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością lub seniorem zapytaj pracownika urzędu o możliwość realizacji wizyty w tym samym dniu.
Odwołaj wcześniej umówioną wizytę.
Zarezerwuj nowy termin wizyty.
Wszystko możesz zrobić online lub telefonicznie.
Aby odwołać wizytę online - wypełnij formularz dostępny na stronie wizyta.podatki.gov.pl.
Upewnij się, że wprowadzone dane są dokładnie takie same, jak dane podane podczas rejestracji wizyty.
Aby odwołać wizytę telefonicznie - zadzwoń do urzędu skarbowego, w którym masz rezerwację.
Tak. Podanie numeru telefonu pozwoli na:
- szybki kontakt, jeśli będzie to potrzebne;
- wysłanie SMS z potwierdzeniem;
- przypomnienie o zaplanowanej wizycie w urzędzie skarbowym.
Nie musisz podawać adresu e-mail. Zachęcamy, żebyś to zrobił.
Jeśli podasz adres e-mail, będziemy mogli wysłać do Ciebie krótką ankietę na temat Twoich wrażeń po wizycie w urzędzie.
Ankieta jest dobrowolna i anonimowa, a informacje, które w niej podasz, pomogą nam ulepszyć usługi dla Ciebie.
Po umówionej wizycie online na podany numer telefonu lub/i e-mail otrzymasz potwierdzenie rezerwacji. W potwierdzeniu zajdziesz m.in. numer stanowiska lub pokoju, gdzie zrealizujesz wizytę.
W kroku drugim po wyborze województwa i urzędu skarbowego, w polu Wpisz nazwę sprawy lub temat wpisz frazę, której szukasz np. spadek, zgłoszenie, rachunek.
Pojawi się lista spraw, które zawierają daną frazę – będziesz mógł wybrać to, co Cię interesuje.
Usługa Umów wizytę w urzędzie skarbowym i nowy model obsługi podatników został wprowadzony w całym kraju 16 listopada 2020 r.
Jeśli podczas rezerwacji wizyty nie widzisz dostępnych godzin w wybranym dniu, to oznacza, że nie ma wolnej godziny na wizytę. Musisz wybrać inny dzień.
Jeśli planujesz wizytę w odległym czasie – możesz sprawdzać, czy ktoś nie odwoła swojej wizyty, a dzięki temu zwolni termin dla Ciebie.
Wizytę w urzędzie skarbowym możesz umówić maksymalnie na 21 dni wcześniej.
Umówiona wizyta dotyczy osoby podanej w zgłoszeniu lub osoby posiadającej pełnomocnictwo/upoważnienie do występowania w imieniu umówionej osoby.
Jeśli sprawa dotyczy większej liczby osób powinny one posiadać odrębne terminy umówionej wizyty w urzędzie skarbowym.
Jeśli się spóźnisz, Twoja wizyta będzie trwała krócej lub nie będzie możliwości jej przeprowadzenia.
W trakcie jednej wizyty, którą umówiłeś w konkretnej sprawie, będziesz rozmawiał tylko o tej sprawie. Jeśli masz kilka spraw – umów więcej wizyt.
Możesz umówić się na kilka terminów w tej samej – albo w różnych sprawach. Pracownik urzędu skarbowego może zweryfikować, czy zasadnie zarezerwowałeś kilka terminów.
Jeśli podczas rejestracji wizyty podasz swój adres e-mail, otrzymasz na ten adres e-mail prośbę o wypełnienie krótkiej ankiety online.
Chcemy poznać Twoją opinię na temat jakości obsługi klienta w urzędzie skarbowym. Dzięki tym informacjom będziemy mogli dostarczać usługi wysokiej jakości oraz poprawić Twój komfort podczas kolejnych wizyt w urzędzie skarbowym.
Nie publikujemy wyników tej ankiety. Korzystamy z nich wewnętrznie do pracy nad podnoszeniem jakości świadczonych przez nas usług.
Twój udział w badaniu jest anonimowy.
Tak, jeśli potrzebujesz informacji o dokonanych przez siebie wpłatach umów się do urzędu skarbowego w grupie spraw Inne usługi -> Rachunkowość.
Takie informacje możesz uzyskać również bez przychodzenia do urzędu skarbowego. Zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego. W zakładce Rozliczenia zobaczysz zaksięgowane deklaracje i zeznania podatkowe, ich rozliczenie, dokonane wpłaty (z uwzględnieniem pobranych odsetek), zrealizowane zwroty oraz inne szczegóły rozliczeń, m.in informacje o błędnych deklaracjach.
Tak, jeśli potrzebujesz informacji o zwrocie z zeznania podatkowego, umów się do urzędu skarbowego w grupie spraw Inne usługi -> Rachunkowość.
Takie informacje możesz uzyskać również bez przychodzenia do urzędu skarbowego. Zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego. W zakładce Zwroty podatków możesz sprawdzić informacje o:
- zwrotach z PIT i VAT wystawionych po 1 stycznia 2020 r.
- dacie zwrotu, zaliczeniu nadpłaty lub zwrotu na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy (co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności)
- sposobie zwrotu i kwocie naliczonej opłaty pocztowej. Jeżeli zwrot nastąpił z naliczeniem oprocentowania, to prezentowana jest kwota odsetek wypłaconych podatnikowi
Tak, jeśli potrzebujesz informacji dot. rozliczenia spraw spadkowych lub darowizny, umów się do urzędu skarbowego w grupie spraw Podatki majątkowe ->Spadki lub Darowizny.
Takie informacje możesz uzyskać również bez przychodzenia do urzędu skarbowego. Zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego zakładka e–Deklaracje -> Formularze rejestracyjne i złóż elektronicznie SD-Z2, SD-3, SD-3/A oraz PCC-3, PCC-3/A
Tak, jeśli potrzebujesz informacji w sprawie ustalenia podatku od dochodu z zagranicy, umów się do urzędu skarbowego w grupie spraw Deklaracje i zeznania podatkowe -> Podatek dochodowy PIT.
Tak, w usłudze umów wizytę w urzędzie skarbowym możesz umówić się na dostępny konkretny termin i godzinę.
Aby umówić się online na wizytę w urzędzie skarbowym, wejdź na stronę https://wizyta.podatki.gov.pl/ i wybierz urząd skarbowy następnie wybierz sprawę, którą chcesz załatwić. Wybierz datę i godzinę wizyty i podaj swoje dane:
- imię i nazwisko,
- PESEL lub NIP,
- numer telefonu lub e-mail.
Urzędy przyjmują klientów w godzinach:
W poniedziałki: 8:00 – 18:00
od wtorku do piątku: 8:00 – 15:00
Usługa online służąca do umówienia wizyty w urzędzie skarbowym działa 24/7.
Wizytę w urzędzie skarbowym możesz zrealizować w godzinach, w których urząd przyjmuje klientów. Urzędy przyjmują klientów:
W poniedziałki: 8:00 – 18:00
od wtorku do piątku: 8:00 – 15:00
Tak, możesz przyjść do urzędu skarbowego bez umówienia wizyty, pracownik obsłuży Cię w pierwszym wolnym terminie wynikającym z harmonogramu wizyt.
Bez umawiania wizyty w urzędzie skarbowym możesz złożyć dokumenty, np.
- w punkcie podawczym;
- w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru).
Jeśli chcesz porozmawiać z pracownikiem urzędu skarbowego przed złożeniem dokumentów, umów wizytę i zapewnij sobie dogodny dzień i godzinę na załatwienie sprawy.
Bez umawiania wizyty w urzędzie skarbowym możesz złożyć zeznanie w formie papierowej na dzienniku podawczym, urnie lub innym miejscu pełniącym funkcję przyjmowania dokumentów. Zeznanie podatkowe możesz również przesłać pocztą.
Umów się na wizytę, gdy wraz ze złożeniem zeznania chcesz, aby udzielono Ci wyjaśnień lub potrzebujesz wsparcia przy wypełnieniu zeznania podatkowego.
Pamiętaj, zeznanie PIT możesz złożyć elektronicznie nie wychodząc z domu - Zaloguj się do usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym.