Środki ochrony roślin[1]
Do obrotu w Polsce mogą być wprowadzane środki ochrony roślin, które:
- uzyskały zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- mają opakowania szczelnie zamknięte, nieuszkodzone i zaopatrzone w zatwierdzoną etykietę w języku polskim,
- oraz dodatkowo, spełniają wymagania określone w zezwoleniu na wprowadzanie do obrotu.
Minister właściwy ds. rolnictwa prowadzi rejestr środków ochrony roślin, które uzyskały zezwolenie na wprowadzanie do obrotu. Można w nim sprawdzić czy konkretny środek posiada zezwolenie oraz zweryfikować treść etykiety.
Zezwolenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wymaga:
- przemieszczanie lub składowanie w Polsce środków ochrony roślin, przeznaczonych do stosowania w innym państwie członkowskim albo państwie trzecim.
Podmiot, który je wprowadza, 7 dni wcześniej informuje o tym wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa (właściwego ze względu na miejsce wprowadzenia tych środków). Inspektor przekazuje natomiast informację Krajowej Administracji Skarbowej,
- wprowadzenie do obrotu środków ochrony roślin do celów badań lub rozwoju (wymagane jest wówczas pozwolenie na przeprowadzenie próby),
- wprowadzenie środków, co do których udzielono pozwolenia na handel równoległy.
Przypisy:
[1] Regulacje prawne dot. wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, ich stosowania i kontrolowania w Unii Europejskiej:
- rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1 ze zmianami)
- ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2015 r., poz. 547 z późn. zm.)