Wpis na listę agentów celnych
Jakie warunki musisz spełnić
Musisz:
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
- posiadać kwalifikacje lub doświadczenie w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych;
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe;
- wystąpić z wnioskiem o wpis na listę agentów celnych.
Co musisz zrobić
Jeśli chcesz złożyć wniosek w sposób tradycyjny (papierowy) to powinieneś:
- Wypełnić i podpisać wniosek - Wzór wniosku do pobrania (DOCX, 22 kB)
- Przygotować wymagane załączniki:
- zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności,
- jeśli chcesz wykazać swoje kompetencje zawodowe, załącz:
- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (na kierunku nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych, obejmującym wiedzę i umiejętności z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w szczególności prawa celnego) wraz z suplementem do dyplomu lub wypisem z przebiegu studiów potwierdzonym przez uczelnię,
albo
-
- świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w tym zakresie,
- jeśli wolisz udokumentować swoje doświadczenie zawodowe – załącz skan dokumentu, który potwierdza Twoje co najmniej 3-letnie doświadczenie w obsłudze spraw celnych (np. zaświadczenie od pracodawcy). Opisz krótko w jakich latach i jakie czynności wykonywałeś oraz gdzie (Izba Administracji Skarbowej w……, Oddział Celny w ….).
UWAGA! Jeśli wykonywałeś zawód agenta celnego w innym państwie i posiadasz decyzję o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego, do wniosku dołącz tylko tę decyzję i zaświadczenie o niekaralności.
- Wysłać wniosek z załącznikami do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na adres:
Izba Administracji Skarbowej w Warszawie
ul. Felińskiego 2B
01-513 Warszawa
Wniosek o wpis na listę agentów celnych możesz również złożyć w formie elektronicznej. E-usługa została uruchomiona od 30 listopada 2021 roku na Platformie Usług Skarbowo-Celnych www.puesc.gov.pl.
Aby skorzystać z wniosku elektronicznego, zaloguj się na PUESC, a następnie w sekcji Formularze wyszukaj formularz o nazwie WDCLA01 Agent celny [SZPROT]. Po wypełnieniu formularza podpisz go elektronicznie i wyślij wraz z niezbędnymi załącznikami. Szczegółowe informacje o wniosku znajdziesz w opisie usługi Agent celny – uzyskaj wpis na listę.
Co zrobi organ
- W okresie 30 dni od złożenia wniosku urzędnik sprawdzi, czy spełniasz kryteria i warunki, które są wymagane do wpisu.
W trakcie postępowania możesz otrzymać informacje związane z twoim wnioskiem.
- Jeżeli dane wymagane do wpisu są niekompletne, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku otrzymasz wezwanie o uzupełnienie.
- Jeśli organ celny przedłuży termin rozpatrzenia twojego wniosku, otrzymasz informację o nowym terminie załatwienia sprawy. Organ celny wyjaśni ci przyczynę przedłużenia.
- Jeżeli organ uzna, że prawdopodobnie nie spełniasz wymogów, aby uzyskać wpis na listę agentów celnych, zostaniesz o tym powiadomiony. W takim przypadku otrzymasz informację o prawie do wypowiedzenia się. Będziesz miał 30 dni od otrzymania informacji, żeby zapoznać się z dokumentami w sprawie i przedstawić organowi swoje stanowisko. To jest dla ciebie możliwość, ale nie obowiązek.
- Jeśli spełniasz kryteria i warunki, zostaniesz wpisany na listę agentów celnych w terminie najpóźniej 120 dni od złożenia wniosku. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie poinformuje cię o wpisie na listę agentów celnych. Lista agentów celnych (PUESC)
- Jeśli nie spełniasz warunków, Dyrektor Izby wyda decyzję odmowną i uzasadni ją. Możesz się od niej odwołać w terminie 14 dni od dnia doręczenia. Odwołanie złóż w formie papierowej do Szefa KAS za pośrednictwem Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na adres:
Izba Administracji Skarbowej w Warszawie
ul. Felińskiego 2B
01-513 Warszawa
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna.
Dane kontaktowe
Izba Administracji Skarbowej w Warszawie
ul. Felińskiego 2B
01-513 Warszawa
e-mail: ict.440000@mf.gov.pl
tel: 22 510 46 77
fax: 22 510 49 89
Przepisy prawne
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny,
- Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne;
- Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych;
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie wpisu na listę agentów celnych;
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 lutego 2017 r. w sprawie wyznaczenia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie do prowadzenia niektórych spraw celnych;
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych;
- Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego.