Estoński CIT
Estoński CIT 2.0, czyli niskie i proste w rozliczeniu opodatkowanie Twojego biznesu!
Estoński CIT dla małych i dużych
Zlikwidowaliśmy kryterium przychodowe. Teraz nie musisz się martwić, że jak zarobisz za dużo, to stracisz możliwość rozliczania swojej firmy Estońskim CIT-em.
Estoński CIT dla różnych spółek
Oprócz spółek akcyjnych i spółek z o. o. z Estońskiego CIT-u mogą teraz skorzystać również proste spółki akcyjne, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.
Przejście na Estoński CIT bez żadnych opłat i utrudnień
Decydując się na Estoński CIT, nie zapłacisz podatku od różnic pomiędzy rozliczeniem rachunkowym a podatkowym.
Estoński CIT bez dodatkowych obowiązków
To Ty zdecydujesz, czy oszczędzone na podatku pieniądze przeznaczysz na inwestycje, czy na budowę rezerw lub poprawę płynności firmy.
Estoński CIT
Zastąpienie klasycznego CIT-u podatkiem od dystrybucji zysków zostało zarekomendowane Estonii w latach 90. przez USA jako najnowocześniejszy i najbardziej proinwestycyjny sposób opodatkowania biznesu.
Jego wdrożenie w 2000 r. przyniosło Estonii zdumiewające efekty gospodarcze, w tym prawie dwukrotne przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego i prywatnych inwestycji.
Główne korzyści
Uproszczone rozliczenia
Wszelkie rozliczenia i dokumentacja opierają się wyłącznie na zasadach występujących w przepisach o rachunkowości. W Estońskim CIT nie ma rachunkowości podatkowej, liczenia podatkowych kosztów czy amortyzacji. A im mniej obowiązków, tym większa oszczędność czasu oraz pieniędzy.
Poprawa płynności finansowej
Nie będziesz płacić CIT-u co miesiąc, co kwartał czy co rok, tylko wtedy, kiedy wypłacisz sobie dywidendę. To spółka decyduje, kiedy i w jakiej wysokości wypłaci zysk udziałowcom. W ten sposób sama określa czas oraz wysokość podatku do zapłaty. Ponadto nie występują zaliczki na podatek. Dzięki temu firma dysponuje większą ilością środków na bieżącą działalność gospodarczą.
Oszczędności
Możliwe jest niższe opodatkowanie wypłaty zysku w postaci dywidendy niż przy zasadach klasycznych. Przy opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodu spółek zapłacisz znacznie mniej. W przypadku małego podatnika zapłacisz CIT i PIT łącznie tylko 20% - zamiast 26,29%. W przypadku większych podatników zapłacisz CIT i PIT łącznie tylko 25% - zamiast 34,39%.
Kiedy zapłacisz podatek na Estońskim CIT?
To proste!
Wtedy kiedy wypłacasz zyski ze spółki, czyli ich nie reinwestujesz, ani nie zatrzymujesz w spółce.
Wypłata środków to przede wszystkim dywidenda
To jasna i prosta zasada.
Pamiętaj!
Wypłata zysków rozumiana jest szeroko - to nie tylko formalna wypłata dywidendy, ale także wszelkie inne sytuacje identyczne w skutkach. To sporadyczne sytuacje kiedy celowo wypłacasz zyski w inny sposób niż w formie dywidendy - np. spółka udziela wspólnikowi bezzwrotnej pożyczki.

Model opodatkowania
Estoński CIT
Mały podatnik, podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą
Pozostali podatnicy
Klasyczny CIT
Mały podatnik, podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą
Pozostali podatnicy
Jak przejść na Estoński CIT 2.0?

Jak przejść na Estonski CIT 2.0?
- Przejście na Estonski CIT jest dobrowolne
- Aby to zrobić, złóż zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego
Zrób to:
- Do końca 1. miesiąca roku podatkowego, w którym chcesz skorzystać z Estońskiego CIT
- W trakcie roku podatkowego. Pamietaj jednak, że musisz wtegy rozliczyć CIT klasyczny, zmaknąć księgi i zrobić sprawozdanie finansowe. Pozwoli to prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania za okres stosowania Estońskiego CIT.
Pytania i odpowiedzi
To proste!
Wtedy, kiedy wypłacasz zyski ze spółki, czyli ich nie reinwestujesz ani nie zatrzymujesz w spółce.
Wypłata zysków to przede wszystkim dywidenda
To jasna i prosta zasada.
Pamiętaj!
Wypłata zysków rozumiana jest szeroko – to nie tylko formalna wypłata dywidendy, ale także wszelkie inne sytuacje identyczne w skutkach. To sporadyczne sytuacje, kiedy celowo wypłacasz zyski w inny sposób
Z badania przeprowadzonego w 2020 r. przez PWC we współpracy z Bankiem Światowym wynika, że w Polsce przedsiębiorcy potrzebują 59 roboczogodzin na załatwienie wszystkich formalności związanych z podatkiem CIT. Dla porównania, w Estonii rozliczenie podatku CIT zajmuje przedsiębiorcom tylko 5 roboczogodzin. Średnia UE wynosi 34 roboczogodziny.
Wyjście z systemu estońskiego nie doprowadzi do sytuacji, w której będziesz musiał zapłacić podatek od całości zysku wygenerowanego w tym okresie. Podatek od tego zysku – tak jak w systemie estońskim – zapłacisz dopiero przy jego dystrybucji. Wysokość podatku określa się poprzez zastosowanie stawki opodatkowania, która obowiązywała w okresie rozliczania się Estońskim CIT-em.