Estoński CIT


Estoński CIT 2.0, czyli niskie i proste w rozliczeniu opodatkowanie Twojego biznesu!

Ikona Estoński CIT dla małych i dużych

Estoński CIT dla małych i dużych

Zlikwidowaliśmy kryterium przychodowe. Teraz nie musisz się martwić, że jak zarobisz za dużo, to stracisz możliwość rozliczania swojej firmy Estońskim CIT-em.

ikonka Estoński CIT dla różnych spółek

Estoński CIT dla różnych spółek

Oprócz spółek akcyjnych i spółek z o. o. z Estońskiego CIT-u mogą teraz skorzystać również proste spółki akcyjne, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.

ikonka Przejśćie na Estoński CIT bez żadnych opłat

Przejście na Estoński CIT bez żadnych opłat i utrudnień

Decydując się na Estoński CIT, nie zapłacisz podatku od różnic pomiędzy rozliczeniem rachunkowym a podatkowym.

ikonka Estoński CIT bez dodatkowych obowiązków

Estoński CIT bez dodatkowych obowiązków

To Ty zdecydujesz, czy oszczędzone na podatku pieniądze przeznaczysz na inwestycje, czy na budowę rezerw lub poprawę płynności firmy.

Estoński CIT

Obrazek pokazuję grupę ludzi

Zastąpienie klasycznego CIT-u podatkiem od dystrybucji zysków zostało zarekomendowane Estonii w latach 90. przez USA jako najnowocześniejszy i najbardziej proinwestycyjny sposób opodatkowania biznesu.

Jego wdrożenie w 2000 r. przyniosło Estonii zdumiewające efekty gospodarcze, w tym prawie dwukrotne przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego i prywatnych inwestycji.

Główne korzyści

ikonka Uproszczone rozliczenia

Uproszczone rozliczenia

Wszelkie rozliczenia i dokumentacja opierają się wyłącznie na zasadach występujących w przepisach o rachunkowości. W Estońskim CIT nie ma rachunkowości podatkowej, liczenia podatkowych kosztów czy amortyzacji. A im mniej obowiązków, tym większa oszczędność czasu oraz pieniędzy.

ikonka Poprawa płynności finansowej

Poprawa płynności finansowej

Nie będziesz płacić CIT-u co miesiąc, co kwartał czy co rok, tylko wtedy, kiedy wypłacisz sobie dywidendę. To spółka decyduje, kiedy i w jakiej wysokości wypłaci zysk udziałowcom. W ten sposób sama określa czas oraz wysokość podatku do zapłaty. Ponadto nie występują zaliczki na podatek. Dzięki temu firma dysponuje większą ilością środków na bieżącą działalność gospodarczą.

ikonka Oszczędności

Oszczędności

Możliwe jest niższe opodatkowanie wypłaty zysku w postaci dywidendy niż przy zasadach klasycznych. Przy opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodu spółek zapłacisz znacznie mniej. W przypadku małego podatnika zapłacisz CIT i PIT łącznie tylko 20% - zamiast 26,29%. W przypadku większych podatników zapłacisz CIT i PIT łącznie tylko 25% - zamiast 34,39%.

Kiedy zapłacisz podatek na Estońskim CIT?

To proste!

Wtedy kiedy wypłacasz zyski ze spółki, czyli ich nie reinwestujesz, ani nie zatrzymujesz w spółce.

Wypłata środków to przede wszystkim dywidenda

To jasna i prosta zasada.

Pamiętaj!

Wypłata zysków rozumiana jest szeroko - to nie tylko formalna wypłata dywidendy, ale także wszelkie inne sytuacje identyczne w skutkach. To sporadyczne sytuacje kiedy celowo wypłacasz zyski w inny sposób niż w formie dywidendy - np. spółka udziela wspólnikowi bezzwrotnej pożyczki.

Model opodatkowania

Estoński CIT

Mały podatnik, podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą

Pozostali podatnicy

Klasyczny CIT

Mały podatnik, podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą

Pozostali podatnicy

Jak przejść na Estoński CIT 2.0?

Jak przejść na Estonski CIT 2.0?

 • Przejście na Estonski CIT jest dobrowolne
 • Aby to zrobić, złóż zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego

Zrób to:

 • Do końca 1. miesiąca roku podatkowego, w którym chcesz skorzystać z Estońskiego CIT
 • W trakcie roku podatkowego. Pamietaj jednak, że musisz wtegy rozliczyć CIT klasyczny, zmaknąć księgi i zrobić sprawozdanie finansowe. Pozwoli to prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania za okres stosowania Estońskiego CIT.

 

Pytania i odpowiedzi

 • To proste!
  Wtedy, kiedy wypłacasz zyski ze spółki, czyli ich nie reinwestujesz ani nie zatrzymujesz w spółce.

  Wypłata zysków to przede wszystkim dywidenda
  To jasna i prosta zasada.

  Pamiętaj!
  Wypłata zysków rozumiana jest szeroko – to nie tylko formalna wypłata dywidendy, ale także wszelkie inne sytuacje identyczne w skutkach. To sporadyczne sytuacje, kiedy celowo wypłacasz zyski w inny sposób

 • Z badania przeprowadzonego w 2020 r. przez PWC we współpracy z Bankiem Światowym wynika, że w Polsce przedsiębiorcy potrzebują 59 roboczogodzin na załatwienie wszystkich formalności związanych z podatkiem CIT. Dla porównania, w Estonii rozliczenie podatku CIT zajmuje przedsiębiorcom tylko 5 roboczogodzin. Średnia UE wynosi 34 roboczogodziny.

 • Wyjście z systemu estońskiego nie doprowadzi do sytuacji, w której będziesz musiał zapłacić podatek od całości zysku wygenerowanego w tym okresie. Podatek od tego zysku – tak jak w systemie estońskim – zapłacisz dopiero przy jego dystrybucji. Wysokość podatku określa się poprzez zastosowanie stawki opodatkowania, która obowiązywała w okresie rozliczania się Estońskim CIT-em.

 • Multimedia - Estoński CIT