- W celu ułatwienia podatnikom stosowania ww. regulacji typu safe harbour przedstawiamy wyjaśnienia dotyczące kalkulacji oprocentowania w przypadku, gdy stopa referencyjna jest ujemna
- Wyjaśnienia te zawierają metodykę kalkulacji wraz z praktycznym przykładem jej stosowania
Zakres wyjaśnień
Niniejsze wyjaśnienia dotyczą interpretacji i praktycznego stosowania pkt 2 lit. b Obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych (M.P. poz. 1286, dalej: „Obwieszczenie”) w zakresie sposobu ustalenia wysokości oprocentowania dla potrzeb regulacji safe harbour w przypadku, gdy stopa referencyjna jest ujemna.
Podstawa prawna
Zgodnie z art. 23s ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 11g ust. 1 ustawy o CIT, w przypadku transakcji kontrolowanej dotyczącej pożyczki, kredytu lub obligacji organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości oprocentowania tej pożyczki, jeżeli łącznie są spełnione określone warunki, w tym oprocentowanie pożyczki na dzień zawarcia umowy jest ustalane w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę, określone w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych aktualnym na dzień zawarcia tej umowy (tzw. regulacja safe harbour).
Powołane Obwieszczenie definiuje:
- rodzaje bazowych stóp procentowych (pkt 1), oraz
- marżę (pkt 2).
Zgodnie z pkt 2 Obwieszczenia:
„2) marża:
a) wynosi 2 punkty procentowe,
b) stanowi sumę wartości bezwzględnej bazowej stopy procentowej i wartości określonej w lit. a, w przypadku gdy wartość bazowej stopy procentowej określonej w pkt 1 jest mniejsza od zera
– i jest marżą maksymalną dla pożyczkobiorcy i minimalną dla pożyczkodawcy.”.
Metodyka kalkulacji
W przypadku gdy stopa referencyjna wykorzystywana do kalkulacji tego oprocentowania jest ujemna należy zsumować następujące składniki:
- bazowa stopa procentowa właściwa dla waluty pożyczki (wybrana spośród stóp wskazanych w pkt 1 Obwieszczenia),
- wartość bezwzględna z ww. bazowej stopy procentowej,
- marża (w aktualnie obowiązującym Obwieszczeniu wynosi ona 2 p.p.).
Powyższe można przedstawić według następującej formuły:
Oprocentowanie pożyczki
[safe harbour]
=
bazowa stopa procentowa właściwa dla waluty pożyczki
+
| bazowa stopa procentowa właściwa dla waluty pożyczki |
+
marża
[2 p.p.]
Zatem zawsze gdy bazowa stopa procentowa będzie równa lub mniejsza niż zero, oprocentowanie pożyczki w zakresie regulacji safe harbour będzie wynosić 2 p.p.
Przykład
Założenia dla transakcji kontrolowanej dotyczącej pożyczki:
- waluta pożyczki: EURO,
- wartość stopy referencyjnej EURIBOR 3M: -0,3930 p.p.
Oprocentowanie pożyczki dla potrzeb safe harbour:
(-0,3930 p.p. + |-0,3930 p.p.| + 2 p.p.) = 2 p.p.