Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
8

7

1

Uporządkowanie VAT na srebrze inwestycyjnym

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_8
Dzień dobry,

Przedstawiam propozycję uporządkowania sprzedaż srebra inwestycyjnego, jako które rozumiem srebrne odpowiedniki złotych monet bulionowych (np. srebrni Filharmonicy Wiedeńscy).

Aktualnie część dealerów sprzedaje je w systemie VAT-marży, część na pełnym 23% VAT.

Propozycja uporządkowania brzmi: ustanowienie jednej stawki 8% na jasno zdefiniowaną kategorię srebrnych monet inwestycyjnych (np. waga 1oz i wybita wartość nominalna). Poskutkuje to następującymi korzyściami:
- Likwidacja nierówności między przedsiębiorcami
- Drugi (po Estonii gdzie takie monety są zwolnione z VAT) najniższy VAT na monety w UE co skłoni zagranicznych inwestorów do zakupów w Polsce.
- Prawdopodobnie finalnie i tak zwiększenie wpływów podatkowych ze względu na większy sens lokowania środków w srebrze.
- Wzrost popytu na srebro, którego wiodącym producentem jest częściowo należący do skarbu państwa KGHM.


Z góry dziękuję za rozpatrzenie propozycji : ) Ufam, że nie tylko poprawi to stan budżetu, lecz również rozwinie nowy rynek z korzyścią dla polskiej gospodarki.

Odpowiedź MF:
Polska, tak jak inne Państwa Członkowskie UE, zobowiązana jest do przestrzegania zgodności regulacji przyjętych w ustawie o VAT z przepisami dyrektywy 2006/112/WE.
Dyrektywa ta nie przewiduje możliwości stosowania obniżonych stawek podatku VAT do dostaw metali i wyrobów z metali, a więc również srebra. Stosowanie obniżonych stawek w tym zakresie jest możliwe w ramach procedur szczególnych.
Krajowe przepisy w zakresie podatku VAT, w tym dotyczące procedury szczególnej w zakresie dostawy m.in. przedmiotów kolekcjonerskich są zharmonizowane z dyrektywą 2006/112/WE.

Dostawa kolekcji oraz przedmiotów kolekcjonerskich o wartości (…) numizmatycznej (CN 9705 00 00), a także banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi - monet ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknotów, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną, uprzednio nabytych przez podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży, może być objęta procedurą marży (art. 120 ustawy o VAT - szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków). Dostawa tych towarów może być objęta procedurą marży, m.in. pod warunkiem że podatnik nabył je od osób określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Podatnik może również stosować zasady ogólne opodatkowania (art. 120 ust. 14 ustawy o VAT). Zatem to sam podatnik decyduje czy zastosuje procedurę marży czy też zasady ogólne.

Powyższe jest zgodne z art. 312- 325 dyrektywy 2006/112/WE