Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
5

2

3

Obowiązek zgłaszania remontu dla nowych mieszkań (rynek pierwotny)

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_2355
Status pomysłu: Wyjaśnione
W związku z tym, że ogromna część nowych mieszkań jest wykańczana przez firmy remontowe, które rozliczają się za gotówkę, dobrze by było, aby osoby, które kupują mieszkanie na rynku wtórnym musiały posiadać kosztorys lub faktury za wykończenie mieszkania. Z jednej strony można sprawdzić kto mieszkanie sam wykańczał (w przypadku braku dowodów, ewentualnie dopytać w jaki sposób mieszkanie zostało wykończone). Z drugiej strony gdy ktoś pozbywa się mieszkania ze sporym zyskiem można zakwestionować fakt, że mieszkanie zyskało na wartości skoro ktoś nie ma faktur i w taki przypadku opodatkować dochód ze sprzedaży mieszkania dodatkowym podatkiem od braku faktur. Większość firm remontowych lub stolarzy to biznes gotówkowy i ogromna strata dla budżetu.
Do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, zarówno w przypadku nieruchomości i praw majątkowych nabytych odpłatnie, jak i nieodpłatnie (np. w drodze spadku czy darowizny), można zaliczyć jedynie udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości i praw majątkowych oraz zostały poniesione w czasie ich posiadania.

Wysokość poniesionych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych. Zatem poniesione, ale niewłaściwie udokumentowane wydatki nie obniżą przychodu do opodatkowania z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Więcej informacji w broszurze „Opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości” dostępnej pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/media/5850/ulotka_zbycie_nieruchomosci_2019.pdf