Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
17

13

4

weryfikacja najmu dla osób posiadających 2+ mieszkania

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_2302
Status pomysłu: Wyjaśnione
W przypadku gdy osoba jest właścicielem 2+ hipotek urząd automatycznie powinien sprawdzać czy dana osoba płaci podatek od najmu, bo z dużym prawdopodobieństwem podnajmuje mieszkanie innej osobie.
Odpowiedź MF:
Naruszenia przepisów prawa podatkowego związane z wynajmowaniem mieszkań są przez KAS identyfikowane. Kontrole podejmowane są po wcześniejszym przeprowadzeniu analizy, w toku której bierze się pod uwagę m.in. rodzaj składników posiadanego majątku, w tym nieruchomości oraz ich ilość i rodzaj.
Komentarze:
  • 14.12.2022

    moja znajoma ma 10 kawalerek kupionych dzięki flipowaniu w ostatnich 10 latach i każde kupowała na własne potrzebny mieszkaniowe i obecnie połowa to pustostan (tzn. wynajmowane gotówkowo). a z uwagi, że ma jednoosobową działalność gospodarczą to uważa, że jak zapłaci podatek ze swojej działalności (nie jest ona związana z nieruchomościami) to Państwu powinno wystarczyć. Zabawne jest to, że za każdym razem twierdzi, że kupiła kawalerkę, bo ma dziecko i chce kolejne i że nie musi wszystkich wynajmować ;) tzn. zgłaszać. Może warto na stronie podatki.gov.pl wprowadzić formularz pt: "sprawdź czy najemca płaci podatek od najmu" i jako referencje należałoby podawać nazwę albo hashtag/oznaczenie przelewu bankowego. System automatycznie mógłby sprawdzić czy dana kwota (8.5%/12%) została w danym miesiącu wpłacona na konto US z danym identyfikatorem lub jego częścią/fragmentem/: #JNOWAK#Warszawska1/2#maj2022 itp. Jeśli automat nie może zweryfikować zapytania to Wynajmujący z automatu dostaje mail.

    Ministerstwo Finansów:
    Propozycja dotyczy wprowadzenia automatycznego systemu sprawdzania, czy Wynajmujący wpłaca w danym miesiącu podatek z tytułu wynajmu. Ministerstwo Finansów rozumie intencję Zgłaszającego, nie mniej jednak propozycja podatnika nie może być rozpatrywana z uwagi na obowiązek zachowania tajemnicy skarbowej.
    Zgodnie z art. 293 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j Dz.U.2022 poz.2651) dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów objęte są tajemnicą skarbową. Oznacza to wyłączenie jawności indywidualnych danych zawartych we wszelkich dokumentach, jakie podatnik składa organowi podatkowemu. Powołana ustawa oprócz określenia katalogu informacji i dokumentów objętych tajemnicą skarbową, wskazuje również osoby obowiązane do jej przestrzegania, jak i podmioty, którym możliwe jest udostępnienie informacji lub dokumentów objętych tą tajemnicą. Ustawa ta nie wymienia osób zainteresowanych sprawdzeniem wywiązywania się z obowiązków podatkowych innych osób.
    Jednak w przypadku wątpliwości, co do prawidłowości rozliczeń podatkowych konkretnych osób, czy podmiotów stosowną informację można przekazać dzwoniąc na całodobowy Krajowy Telefon Interwencyjny Krajowej Administracji Skarbowej - 800 060 000 (połączenie telefoniczne jest bezpłatne) lub poprzez e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl. Każda informacja od obywateli jest weryfikowana i może być wykorzystana do działań w obszarze zwalczania i zapobiegania nieprawidłowościom podatkowym.
    Ponadto zaproponowany przez podatnika „automat” nie uwzględnia innych istotnych przy wpłacie zaliczek okoliczności m.in możliwości ich kwartalnej zapłaty, najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej, czy najmu obiektu będącego własnością małżonków.

>
1 - 1 z 1
>