Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
6

5

1

Termin przychodu składek PPK (pracodawcy)

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_2098
Aktualna interpretacja MF mówiąca o uznaniu za przychód składek na Pracownicze Plany Kapitałowe opłacane przez pracodawcę w momencie odprowadzenia tych składek do instytucji finansowej wprowadza potrzebę odroczenia w czasie (na innej liście płac) potrącenia podatku od tego przychodu. Istnieje wiele powodów dla których jest to nader skomplikowany proces np. :
- składki PPK są opłacane od składników o różnym charakterze podatkowym a składki PPK mają zachowywać ich charakter (procent podatku, koszty uzyskania przychodu ,umiejscowienie na informacji PIT), odroczenie w czasie wymaga zapamiętania składki PPK w podziale na te parametry tak by przy naliczeniu podatku od składek w terminie późniejszym je odtworzyć,
- sposób opodatkowania składek PPK może być zmienny (inny niż składnik od którego jest naliczany) w czasie dla pracowników do ukończenia 26 roku życia, wchodzą tu przypadki ukończenie limitu wieku jak i zmiana sposobu korzystania z ulgi (art.148).

Proponuję uznać za moment przychodu tych składek fakt ich naliczenia (w celu poboru zaliczki na podatek) w momencie naliczenia przychodu składników od których należne są składki PPK płacone przez pracodawcę.