Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
38

38

0

Uproszczenie obowiązków związanych z podatkiem u źródła

Kategoria: CIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_CIT_159
Status pomysłu: Wyjaśnione
Dzień dobry, chciałbym zaproponować uproszczenie podatkowe polegające na ograniczeniu obowiązku sporządzania formularzy IFT-2R.
Powszechne jest nabywanie usług od podmiotów działających globalnie. Powszechne przykłady warto firmy Google, Facebook, Booking, Airbnb, etc. Korzystają z ich usług nawet najmniejsi przedsiębiorcy. Wartość takich transakcji jest najczęściej symboliczna i oscyluje w okolicach 100 do 500 złotych. Pomimo tego, a także braku wątpliwości co do tego, kto jest usługodawcą istnieje obowiązek składania deklaracji IFT-2R, a nawet odprowadzania podatku u źródła. Sytuacja ta wydaje się absurdalna. Przedsiębiorcy nie wiedzą o tych obowiązkach, nie wypełniają ich, wysiłek związany z realizacją wszystkich procedur jest niewspółmierny do wartości transakcji.
Do niedawna istniał sam obowiązek pobierania podatku u źródła przy zakupie biletów lotniczych od zagranicznych przewoźników. Obecnie został on zniesiony. Postuluje, żeby takie same uproszczenie wprowadzić w przypadku zakupu usług. Można umożliwić zagranicznym firmom rejestrację w Polsce. Np. Facebook, rejestrowałby się w ramach jakiejś nowej procedury w Polsce jako podatnik podatku dochodowego w Irlandii. Rejestr taki byłby powszechnie dostępny i jawny. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy, kupujący usługi od firmy Facebook nie musieliby się już martwić o kwestie związane z podatkiem u źródła, starać o certyfikat rezydencji podatkowej, sporządzać formularzy IFT-2R.
MF aktualnie przygląda się obowiązującym rozwiązaniom w przepisach podatkowych i diagnozuje możliwe do wprowadzenia ułatwienia i uproszczenia dla podatników. Zatem każdy głos/postulat w tym temacie stanowi niezwykle cenny sygnał oczekiwań społecznych i będzie przeanalizowany pod kątem możliwości i słuszności jego wdrożenia.

Wszelkie ewentualne propozycje zmian w tym zakresie znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie aktu prawnego. Zatem MF rekomenduje śledzenie Biuletynu Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w szczególności serwisu: Rządowy Proces Legislacyjny.
Komentarze:
 • 28.03.2023

  Świetny pomysł. Naprawdę przedsiębiorcy już nie nadążają za ciągłymi zmianami i nowymi obowiązkami sprawozdawczymi. Im mniej komplikacji tym lepiej

 • 23.03.2022

  Proszę o informację czy cokolwiek uległo zmianie w kwestii sporządzania dokumentacji

  Ministerstwo Finansów:
  Obecnie procedowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk 404) nie zawiera zmian w zakresie obowiązku składania informacji IFT-2R.

 • 15.03.2022

  Zwolnienie z podatku u źródła dla tych transakcji w kwocie 10 tys zł powinno iść w parze ze zwolnieniem obowiązku złożenia deklaracji IFT-2R.

  Ministerstwo Finansów:
  Od 1 stycznia 2022 roku możliwość posługiwania się kopią certyfikatu rezydencji nie jest już ograniczona do wypłat należności poniżej 10.000 zł. Dlatego postulat, aby możliwość posługiwania się kopią certyfikatu rezydencji do tej kwoty skorelować ze zwolnieniem płatnika z obowiązku składania informacji IFT-2R stał się nieaktualny.

 • 30.03.2021

  Czy coś się ruszyło w temacie?

  Ministerstwo Finansów:
  MF z uwagą podchodzi do zgłaszanych przez podatników propozycji, których celem jest uproszczenie realizacji obowiązków nakładanych przez przepisy prawa. Tym niemniej MF nie przewiduje zwolnienia z podatku u źródła usług o niskiej wartości. W zakresie uproszczeń, MF zwraca uwagę, że aktualne regulacje art. 26 ust. 1n ustawy o CIT. Pozwalają one, przy wypłacie kwoty należności (z tyt. usług wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT) wypłacanej na rzecz tego samego podmiotu i nie przekraczającej 10 000 zł w roku kalendarzowym, na potwierdzenie miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych niebudzącą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym kopią certyfikatu rezydencji.

 • 26.03.2021

  BARDZO DOBTY

 • 24.03.2021

  Świetny pomysł

 • 30.07.2020

  Bardzo dobry

>
1 - 7 z 7
>