Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
12

12

0

Uproszczenie obowiązków związanych z podatkiem u źródła

Kategoria: CIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_CIT_159
Dzień dobry, chciałbym zaproponować uproszczenie podatkowe polegające na ograniczeniu obowiązku sporządzania formularzy IFT-2R.
Powszechne jest nabywanie usług od podmiotów działających globalnie. Powszechne przykłady warto firmy Google, Facebook, Booking, Airbnb, etc. Korzystają z ich usług nawet najmniejsi przedsiębiorcy. Wartość takich transakcji jest najczęściej symboliczna i oscyluje w okolicach 100 do 500 złotych. Pomimo tego, a także braku wątpliwości co do tego, kto jest usługodawcą istnieje obowiązek składania deklaracji IFT-2R, a nawet odprowadzania podatku u źródła. Sytuacja ta wydaje się absurdalna. Przedsiębiorcy nie wiedzą o tych obowiązkach, nie wypełniają ich, wysiłek związany z realizacją wszystkich procedur jest niewspółmierny do wartości transakcji.
Do niedawna istniał sam obowiązek pobierania podatku u źródła przy zakupie biletów lotniczych od zagranicznych przewoźników. Obecnie został on zniesiony. Postuluje, żeby takie same uproszczenie wprowadzić w przypadku zakupu usług. Można umożliwić zagranicznym firmom rejestrację w Polsce. Np. Facebook, rejestrowałby się w ramach jakiejś nowej procedury w Polsce jako podatnik podatku dochodowego w Irlandii. Rejestr taki byłby powszechnie dostępny i jawny. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy, kupujący usługi od firmy Facebook nie musieliby się już martwić o kwestie związane z podatkiem u źródła, starać o certyfikat rezydencji podatkowej, sporządzać formularzy IFT-2R.
MF aktualnie przygląda się obowiązującym rozwiązaniom w przepisach podatkowych i diagnozuje możliwe do wprowadzenia ułatwienia i uproszczenia dla podatników. Zatem każdy głos/postulat w tym temacie stanowi niezwykle cenny sygnał oczekiwań społecznych i będzie przeanalizowany pod kątem możliwości i słuszności jego wdrożenia.

Wszelkie ewentualne propozycje zmian w tym zakresie znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie aktu prawnego. Zatem MF rekomenduje śledzenie Biuletynu Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w szczególności serwisu: Rządowy Proces Legislacyjny.
Komentarze:
  • 26.03.2021

    BARDZO DOBTY

  • 24.03.2021

    Świetny pomysł

  • 30.07.2020

    Bardzo dobry

>
1 - 3 z 3
>