Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
19

19

0

Uproszczenie obowiązków związanych z podatkiem u źródła

Kategoria: CIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_CIT_159
Dzień dobry, chciałbym zaproponować uproszczenie podatkowe polegające na ograniczeniu obowiązku sporządzania formularzy IFT-2R.
Powszechne jest nabywanie usług od podmiotów działających globalnie. Powszechne przykłady warto firmy Google, Facebook, Booking, Airbnb, etc. Korzystają z ich usług nawet najmniejsi przedsiębiorcy. Wartość takich transakcji jest najczęściej symboliczna i oscyluje w okolicach 100 do 500 złotych. Pomimo tego, a także braku wątpliwości co do tego, kto jest usługodawcą istnieje obowiązek składania deklaracji IFT-2R, a nawet odprowadzania podatku u źródła. Sytuacja ta wydaje się absurdalna. Przedsiębiorcy nie wiedzą o tych obowiązkach, nie wypełniają ich, wysiłek związany z realizacją wszystkich procedur jest niewspółmierny do wartości transakcji.
Do niedawna istniał sam obowiązek pobierania podatku u źródła przy zakupie biletów lotniczych od zagranicznych przewoźników. Obecnie został on zniesiony. Postuluje, żeby takie same uproszczenie wprowadzić w przypadku zakupu usług. Można umożliwić zagranicznym firmom rejestrację w Polsce. Np. Facebook, rejestrowałby się w ramach jakiejś nowej procedury w Polsce jako podatnik podatku dochodowego w Irlandii. Rejestr taki byłby powszechnie dostępny i jawny. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy, kupujący usługi od firmy Facebook nie musieliby się już martwić o kwestie związane z podatkiem u źródła, starać o certyfikat rezydencji podatkowej, sporządzać formularzy IFT-2R.
MF aktualnie przygląda się obowiązującym rozwiązaniom w przepisach podatkowych i diagnozuje możliwe do wprowadzenia ułatwienia i uproszczenia dla podatników. Zatem każdy głos/postulat w tym temacie stanowi niezwykle cenny sygnał oczekiwań społecznych i będzie przeanalizowany pod kątem możliwości i słuszności jego wdrożenia.

Wszelkie ewentualne propozycje zmian w tym zakresie znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie aktu prawnego. Zatem MF rekomenduje śledzenie Biuletynu Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w szczególności serwisu: Rządowy Proces Legislacyjny.
Komentarze:
 • 30.03.2021

  Czy coś się ruszyło w temacie?

  Ministerstwo Finansów:
  MF z uwagą podchodzi do zgłaszanych przez podatników propozycji, których celem jest uproszczenie realizacji obowiązków nakładanych przez przepisy prawa. Tym niemniej MF nie przewiduje zwolnienia z podatku u źródła usług o niskiej wartości. W zakresie uproszczeń, MF zwraca uwagę, że aktualne regulacje art. 26 ust. 1n ustawy o CIT. Pozwalają one, przy wypłacie kwoty należności (z tyt. usług wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT) wypłacanej na rzecz tego samego podmiotu i nie przekraczającej 10 000 zł w roku kalendarzowym, na potwierdzenie miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych niebudzącą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym kopią certyfikatu rezydencji.

 • 26.03.2021

  BARDZO DOBTY

 • 24.03.2021

  Świetny pomysł

 • 30.07.2020

  Bardzo dobry

>
1 - 4 z 4
>