Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Podatek opłacony od zysków a strata poniesionej z innych inwestycji

Kategoria: Ordynacja_podatkowa
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Ordynacja_podatkowa_117149
Data zgłoszenia: 14.04.2025
Status pomysłu: Wyjaśnione
Nieuczciwym względem podatnika jest niemożliwość wyrównania zysków z lokat ze stratami z innych zysków kapitałowych. Pomimo iż bank w moim imieniu opłacił podatek (pomniejszając mój zysk) na podstawie tej samej ustawy i przy tej samej stawce opodatkowania to nie mogę uzyskać zwrotu tego podatku nawet jeżeli na innych inwestycjach poniosłem straty. Mój bilans inwestycyjny wynosi zero lub mniej, a tymczasem byłem zmuszony zapłacić niemały podatek. Samo istnienie podatku od zysków z majątku, który uzyskując trzeba było opodatkować, jest wątpliwe, ale już opisana sytuacja, zakrawa o kradzież. Ponadto, dlaczego nie jestem uprawniony do wskazania celu na jaki ma pójść 1.5% mojego podatku opłaconego przez bank w przypadku lokaty? Będę wdzięczny za pochylenie się nad tematem.
Na wstępie wyjaśnić należy, że zgodnie z przepisami ustawy PIT przychody z kapitałów pieniężnych opodatkowane są – w zależności od ich rodzajów – jedną z dwóch form opodatkowania:
(1) zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub
(2) podatkiem od rocznych dochodów opodatkowanych wg liniowej stawki.
M.in. przychody z tytułu odsetek od lokat bankowych opodatkowane są w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Ta forma opodatkowania cechuje się tym, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie osiągnięcia przychodu. W przypadku poniesienia ekonomicznej straty z opodatkowanych w ten sposób przychodów podatnik nie ma prawa jej rozliczać z innymi przychodami, ani w roku poniesienia straty, ani w latach kolejnych. Zryczałtowana forma opodatkowania jest prosta w realizacji, z uwagi, że podatek od przychodów osiągniętych na terytorium Polski pobierany jest przez płatnika np. bank. W konsekwencji w takim przypadku podatnik, co do zasady, otrzymuje świadczenia już po opodatkowaniu podatkiem PIT i nie musi już wykonywać żadnych czynności związanych z obliczeniem i płatnością tego podatku.
Z kolei dochody z kapitałów pieniężnych wymienione w art. 30b ust. 1 ustawy PIT, kumulowane są w roku podatkowym i podatnik jest obowiązany wykazać je w zeznaniu PIT-38. Co do zasady (z wyjątkiem dochodów z odpłatnego zbycia praw do spółki nieruchomościowej) nie ma poboru w trakcie roku zaliczek na ten podatek. Podatek wynikający z zeznania podatnik ma obowiązek wpłaty do urzędu skarbowego w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Natomiast w przypadku poniesienia straty, podatnik ma prawo rozliczyć ją z innymi dochodami wykazywanymi w PIT-38 uzyskanymi maksymalnie w pięciu kolejno po sobie następujących latach podatkowych.
Nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych, tak więc nie ma możliwości rozliczania w roku podatkowym strat np. z odpłatnego zbycia akcji z przychodami z odsetek od lokat bankowych.
Wprowadzenie takiej możliwości spowodowałoby konieczność odejścia od zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych i objęcie ich zasadą samoobliczenia podatku (tj. obowiązku wykazywania go w zeznaniu PIT-38 oraz płaceniu podatku przez podatników). Spowodowałoby to znaczne skomplikowanie systemu rozliczenia podatku oraz nałożenie dodatkowych obowiązków na podatników oraz instytucje finansowe, z uwagi, że wielomilionowa grupa podatników uzyskujących dochody opodatkowane w formie zryczałtowanej musiałaby składać zeznania podatkowe, obliczać podatek od odsetek od środków pieniężnych i wpłacić należny podatek. Z kolei instytucje finansowe musiałyby przesyłać podatnikom imienne informacje o uzyskanych w roku podatkowym przychodach.
Biorąc pod uwagę powyższe Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac legislacyjnych w postulowanym zakresie.
Z powyższych względów (brak rozliczania podatku od przychodów z lokat w zeznaniach podatkowych) również nie ma możliwości przekazywania 1,5% zryczałtowanego podatku na OPP.