Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Ulga prorodzinna - kryterium dochodowe pełnoletniego dziecka -studenta

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_117134
Data zgłoszenia: 28.03.2025
Status pomysłu: Wyjaśnione
Dlaczego stypendium (zwolnione 3.800) dla studenta otrzymane z urzędu gminy (różne w tym: motywacyjne i świadczenie pomocy materialnej tj, za bardzo dobre wynik w nauce i miejscowo tzw. 500 plus dla studenta) wlicza się do kryterium dochodowego (21.371,52) pełnoletniego studenta? Rodzic zdolnego studenta jest "karany" utratą ulgi prorodzinnej. Czy naprawdę stypendium = zarobek studenta? (pomimo uspokajania że i tak student będzie miał zwolnione 85 tyś + 30 tyś, nie o to chodzi). Proszę o zweryfikowanie art. 21 ust. 1 pkt 40b i art. 27f ustawy o pdof pod kątem wyłączenia stypendiów z zarobków dziecka (inne źródła), żeby rodzice zdolnych i biednych dzieci nie tracili ulgi prorodzinnej. W takiej sytuacji jeśli student zarobi po skończeniu studiów do 21.371,52 zł, ale ma doliczone stypendium (otrzymane za bardzo dobre wyniki i świadczenie pomocy materialnej!), to rodzic takiego studenta jest karany utratą ulgi na jedno, a czasem drugie (młodsze) dziecko. Rodzic dziecka, które nie otrzymało takiego stypendium, a tak samo zarobiło do 21.371,52 nie straci ulgi na dziecko/ci. Taka sprawiedliwość podatkowa. Proszę o wydanie interpretacji ogólnej w tej sprawie. Proszę o poważne i odpowiedzialne zajęcie się tym tematem, ponieważ dotyczy on jeszcze sporej liczby podatników (tych, którzy jeszcze mają/mieli jedno/dwoje dzieci). Liczę na rychłe wdrożenie powyższej interpretacji (tj, za 2024), żeby nie powodować u rodziców poczucia nierówności i niesprawiedliwości podatkowej.
Kwota stypendium stanowi przychód z innych źródeł i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem PIT. Dochód ten wlicza się do kryterium dochodowego przy ustalaniu prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Przepisy te mają na celu zachowanie jednolitych zasad dotyczących dochodów uzyskiwanych przez pełnoletnie dzieci podatników chcących skorzystać z omawianego odliczenia.
Istotny jest w tym przypadku rozporządzalny dochód dziecka, równy dla wszystkich bez względu na rodzaj uzyskiwanego dochodu (z wyjątkiem renty rodzinnej).
W związku z powyższym nie jest planowana zmiana przepisów w tym zakresie.