Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Podatek VAT naliczony

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_117107
Data zgłoszenia: 19.02.2025
Status pomysłu: Wyjaśnione
Jaki jest sens obliczania podatku VAT do zapłaty, jako różnicy podatku należnego i naliczonego? Podatku VAT nie płacą przedsiębiorcy będący aktywnymi podatnikami VAT (z wyjątkami które pomijam jako nieistotne) lecz osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej i niezarejestrowani dla celów VAT przedsiębiorcy. Proponuję naliczanie i odprowadzanie przez aktywnych podatników podatku VAT, podatku VAT od sprzedaży na rzecz osób fizycznych fizycznych i podmiotów nie będących aktywnymi podatnikami VAT. Korzyści : -brak możliwości wyłudzenie podatku VAT, ponieważ występuje jedynie podatek należny, -zminimalizowanie możliwości popełnienia przez podatnika pomyłki, -odciążenie rzeszy urzędników, urzędów skarbowych, sądów, księgowych, przedsiębiorców, -niespotykane uproszczenie podatków -wiele innych korzyści, których nie wymieniłem. Wady : brak nieoprocentowanego kredytu w postaci VAT do zwrotu, ale rekompensuje to, praktycznie likwidacja szarej strefy VAT , która może przynieść każdego roku 50 mld zł lub więcej.
Przepisy ustawy o VAT podlegają harmonizacji z przepisami unijnymi dotyczącymi podatku od wartości dodanej.
Podstawowymi zasadami konstrukcyjnymi systemu VAT m. in. są:
• powszechność opodatkowania – podatkiem tym powinny być objęte wszystkie transakcje,
• wielofazowość – VAT powinien być nakładany na każdym etapie obrotu towarem lub usługą, aż do etapu sprzedaży detalicznej włącznie,
• neutralność – podatek ten powinien być neutralny dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem towarów lub usług. Zasada neutralności realizowana jest poprzez mechanizm odliczeń podatku zapłaconego na poprzednim etapie obrotu.
Reasumując, na poszczególnych etapach obrotu podatek VAT jest odprowadzany przez podatników – dzięki mechanizmowi odliczeń podatku zapłaconego na wcześniejszym etapie obrotu podatnik odprowadza w istocie podatek od „wartości dodanej”, natomiast faktyczny (ekonomiczny) koszt VAT ponosi konsument, jest on bowiem zwracany podatnikowi w cenie sprzedanego towaru/usługi.

Przedstawiona propozycja jest niezasadna. Jej wprowadzenie naruszałoby podstawowe zasady funkcjonowania systemu VAT, co w konsekwencji prowadziłoby do niezgodności z prawem Unii Europejskiej.