Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Stawka ryczałtu określana przez urząd

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_117094
Data zgłoszenia: 09.02.2025
Status pomysłu: Wyjaśnione
Dzień dobry, Uważam, że w dobie kiedy przedsiębiorcy mają ogromny problem z ustaleniem stawki ryczałtu na świadczone usługi uważam, że przy rejestracji swojej działalności lub poszerzania jej zakresu przedsiębiorca powinien wskazać zakres swoich usług, przesłać tę informację do urzędu skarbowego, a ten powinien wskazać stawkę ryczałtu którą powinien stosować przedsiębiorca dla konkretnych usług/sprzedaży towarów i to powinno być wiążące. Pisanie indywidualnych interpretacji i tak mocno angażuje urzędy plus dodatkowo GUS, a takie działanie ułatwiłoby funkcjonowanie przedsiębiorcom , a urzędom dałoby możliwość większej kontroli nad poprawnością stosowanych stawek przez przedsiębiorcę.
Przedstawiona propozycja w istocie oznacza przerzucenie na organy podatkowe pierwszej instancji obowiązku dokonania swego rodzaju wstępnej klasyfikacji konkretnych: wyrobów czy usług do odpowiedniego PKWiU, która w dodatku – w opinii zgłaszającego – powinna mieć charakter wiążący. Takie rozwiązanie prawne stanowiłoby dla organów podatkowych pierwszej instancji znaczące obciążenie. Jednocześnie wdrożenie analizowanej propozycji nie służyłoby jednolitości w obszarze dokonywania klasyfikacji PKWiU. W obowiązującym stanie prawnym wnioski dotyczące klasyfikacji wyrobu/usługi według PKWiU dla potrzeb uzyskania informacji w celach innych niż uzyskanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS), Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT), Wiążącej Informacji o Pochodzeniu (WIP), rozpatruje Główny Urząd Statystyczny (Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi).
Natomiast, co do angażowania urzędów skarbowych w wydawanie interpretacji indywidualnych, to wyjaśniamy, że zadanie to od wielu lat realizuje wyspecjalizowany organ KAS, którym jest Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, właśnie w celu zapewnienia jednolitości wydawanych interpretacji indywidualnych. Urzędy skarbowe nie wydają interpretacji indywidualnych.
Z ww. względów uważamy, że wprowadzenie zgłoszonej propozycji jest niecelowe.