3
3
0
Preferencyjne rozliczenie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci
Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_116961
Data zgłoszenia: 29.04.2024
Status pomysłu: W trakcie analizy
Dochody małoletnich powinny być tak samo limitowane jak dochody uczących się/ studiujących pełnoletnich (do 25 roku życia). Utrzymanie pełnoletniego studenta jest znacznie wyższe niż małoletniego ucznia, a od studentów wymaga się znacznie więcej niż od małoletnich i na pracę dorywczą studenta zostają niektóre weekendy. Pełnoletni uczący się/ studiujący nie otrzymują od podatników sprzętu komputerowego niezbędnego na uczelni - większość zarabia samodzielnie na ten zakup i inne pomoce naukowe. Wakacyjne praktyki dla studentów (żeby zdobyć doświadczenie) nie są płatne, tak więc (wysokie) koszty utrzymania i wykształcenia pełnoletniego dziecka spoczywają na rodzicu, zatem dlaczego ma limit dochodu dziecka a rodzic niepełnoletniego już nie ma takich obwarowań? Jak można przeczytać w Q&A, rodzic małoletniego z dochodem 40 tys zł może nadal rozliczać się na preferencyjnych warunkach bez względu na swój dochód i dochód małoletniego dziecka: https://www.podatki.gov.pl/media/9796/preferencyjne_rozliczenie dochodow_osob_samotnie_wychowujacych_dzieci_ver_4_2024.pdf

Przepis dotyczący preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci określa warunki korzystania z tej preferencji. Jednym z warunków jest samotne wychowywanie w roku podatkowym dzieci małoletnich, dzieci pełnoletnich z niepełnosprawnościami, otrzymujących zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz dzieci pełnoletnich, do ukończenia 25. roku życia, uczących się. Przy czym wyłącznie w odniesieniu do dzieci, pełnoletnich, uczących się ustawodawca wprowadził kryterium dochodu, po przekroczeniu którego rodzic (opiekun prawny) traci uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania dochodów. Limit dochodów tych dzieci w 2024 r. wynosi 21 371,52 zł i jest obliczany jako dwunastokrotność kwoty renty socjalnej w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.
Postulat ma racjonalne podstawy, jego wprowadzenie wymagałoby jednak szerszej analizy. Obecnie nie planujemy zmian legislacyjnych w zakresie omawianej preferencji.
Postulat ma racjonalne podstawy, jego wprowadzenie wymagałoby jednak szerszej analizy. Obecnie nie planujemy zmian legislacyjnych w zakresie omawianej preferencji.