Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Uznanie Rosji za raj podatkowy

Kategoria: CIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_CIT_116931
Data zgłoszenia: 22.03.2024
Status pomysłu: Wyjaśnione
Opis problemu: W roku 2022 Rosja wprowadziła ustawodawstwo zmierzające do unikania opodatkowania przez międzynarodowe spółki holdingowe. Na poziomie UE w lutym 2023 kwestia ta została dostrzeżona, co poskutkowało uznaniem Rosji jako kraju niechętnemu współpracy podatkowej. Tymczasem na gruncie polskiego prawa podatkowego w dalszym ciągu Rosja traktowana jest jak inne normalne kraje. Polskie prawo podatkowe przewiduje pojęcie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (raje podatkowe). W przypadku realizacji transakcji lub przepływów pieniężnych przez polskich podatników z podmiotami rajowymi podmiot krajowy zobowiązany jest do przygotowania dodatkowej dokumentacji uzasadniającej zasadność oraz rynkowość realizowanej transakcji. Rozwiązanie problemu: Ministerstwo Finansów w Rozporządzeniu z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową powinno dopisać Federację Rosyjską. Co można zyskać na rozwiązaniu problemu: W kontekście prowadzenia agresywnej polityki przez Rosję zasadne jest dokładniejsze śledzenie oraz monitorowanie transakcji realizowanych przez podmioty krajowe z podmiotami rosyjskimi. Co więcej wprowadzone rozwiązanie daje dodatkową możliwość kontroli oraz szczelności nałożonych sankcji gospodarczych jak i weryfikację podmiotów, których działania zmierzają do obchodzenia sankcji. Niebagatelne jest również możliwość pozyskania dodatkowych wpływów do budżetu od takich podmiotów.
Polska jako kraj członkowski UE bierze udział w pracach nad unijnym wykazem krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (aktualną listę można znaleźć pod linkiem https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=OJ:C_202401804.). Wszelkie wynikające z tego dla krajów członkowskich konsekwencje dotyczą również Polski.
Umieszczenie Rosji na unijnym wykazie ma merytoryczne uzasadnienie w istniejących i szkodliwych dla państw Unii Europejskiej, w tym Polski, przepisach rosyjskiego systemu podatkowego jest efektem stosowania przez ten kraj szkodliwego systemu preferencji podatkowych (z wykorzystaniem instrumentów dot. międzynarodowych spółek holdingowych).
Nie znajduje zatem uzasadnienia teza zawarta w wystąpieniu GP o szczególnym traktowaniu Rosji przez Polskę, tj. w opozycji do innych krajów członkowskich UE. Ogłoszenie Konkluzji Rady UE w sprawie jurysdykcji niewspółpracujących w sprawach podatkowych wraz z listą takich jurysdykcji stanowi komponent uzupełniający polskie regulacje dotyczące przedmiotowych jurysdykcji. Ministerstwo Finansów w drodze Obwieszczenia wydawanego bezpośrednio po przyjęciu unijnego wykazu publikuje listę tych krajów, które znalazły się w unijnym wykazie ale jednocześnie nie zostały uwzględnione na krajowych listach krajów/terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Federacja Rosyjska została wymieniona w aktualnym Obwieszczeniu (zob. M.P. z 2024 r. poz. 185).