Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
6

6

0

Odwołanie pełnomocnictwa UPL-1

Kategoria: Inne
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Inne_115904
Data zgłoszenia: 26.02.2024
Status pomysłu: Wyjaśnione
Jestem pełnomocnikiem (doradcą podatkowym). Mam wielu klientów z którymi nie mam kontaktu. Na e-Urzędzie Skarbowym jest wiele nieaktualnych pełnomocnictw, przez co urzędu dzwonią do mnie choć nie zajmuję się już obsługą tego klienta. Chciałabym jako pełnomocnik odwołać pełnomocnictwo tak, aby na e-urzędzie skarbowym widniały te które są aktualne ale też i te które nie są aktualne (filtr). Najlepiej by było, aby pełnomocnictwo można było odwołać przez kliknięcie w pełnomocnictwo na e-urzędzie skarbowym i złożenie jego odwołania.
Zgłoszony postulat nie wymaga uregulowania w przepisach ustawy – Ordynacja podatkowa.
W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym (art. 80a § 4 Ordynacji podatkowej). W zakresie nieuregulowanym w rozdziale 3a Pełnomocnictwo stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego (art. 138o Ordynacji podatkowej).
Pośród czynności prawnych prowadzących do wygaśnięcia stosunku pełnomocnictwa jest zrzeczenie się pełnomocnictwa przez pełnomocnika. Jest to jednostronna czynność prawna pełnomocnika, dzięki której uwalnia się on od upoważnienia do sporządzania czynności prawnych w imieniu mocodawcy i z bezpośrednim skutkiem dla niego. Oświadczenie o zrzeczeniu się umocowania pełnomocnik składa mocodawcy.
Należy przy tym podkreślić, że po otrzymaniu oświadczenia pełnomocnika o zrzeczeniu się pełnomocnictwa, mocodawca powinien o tym fakcie poinformować organ podatkowy przekazując stosowne zawiadomienie według wzoru określonego rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 80a § 5 ustawy – Ordynacja podatkowa.