Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
7

7

0

IKZE - obniżenie stawki podatku zryczałtowanego od wypłaty z 10% do 4%

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_115899
Data zgłoszenia: 21.02.2024
Status pomysłu: Wyjaśnione
Możliwość oszczędzania na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego IKZE została wprowadzona w 2012 roku. Zawierała ona wówczas korzystną dla podatnika zachętę do oszczędzania na emeryturę w postaci możliwości odliczenia od dochodu w rozliczeniu rocznym wpłat na IKZE w wysokości 18% lub 32% w zależności od progu podatkowego, przy jednoczesnym opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem w momencie wypłaty, oraz braku podatku Belki od zysków. Obniżenie podstawowej stawki podatku dochodowego z 18% na 17%, a następnie 12%, przy jednoczesnym zachowaniu 10% stawki zryczałtowanego podatku od wypłat z IKZE, spowodowało, że oszczędzanie na emeryturę w IKZE przestało być korzystne dla podatnika, gdyż hipotetyczny 2% zysk nie pokrywa nawet inflacji. Nawet brak podatku Belki nie jest zachętą do oszczędzania na emeryturę w IKZE, gdyż z zasady naliczany jest on od zysków, a 10% podatek zryczałtowany obejmuje całość wypłaty. Skoro w 2012 preferencja podatkowa IKZE wynosiła 8% (18% minus 10%) to w momencie zmniejszenia podstawowej stawki podatkowej PIT, również stawka podatku zryczałtowanego powinna być proporcjonalnie zmniejszona, tak aby utrzymać korzystną dla podatnika preferencję podatkową, która była zamysłem Ustawodawcy w momencie wprowadzenia IKZE. Proponuję obniżenie stawki podatku zryczałtowanego od wypłat z IKZE z 10% na 4%, tak aby podatnik nadal posiadał 8% preferencję podatkową.
Dostrzegamy problem zmniejszenia rentowności oszczędzania w IKZE w przypadku części podatników, który wystąpił w wyniku – wprowadzonych tzw. Polskim Ładem – zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz obniżenia stawki podatkowej do 12% przy dochodach do 120 tys. zł.
Jednak patrząc systemowo i mając na uwadze istniejące inne formy oszczędzania (IKE, PPE, PPK, OIPE), aktualnie nie prowadzimy prac legislacyjnych w postulowanym zakresie.