Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Ugoda dotycząca drugiego kredytu a podatek

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_115889
Data zgłoszenia: 11.02.2024
Status pomysłu: Wyjaśnione
Dzien dobry - zgodnie z moim zrozumieniem regulacji dot zwolnienia od PIT ugody pozasadowej z bankiem dot umorzenia czesci kredytu hipotecznego to zwolnienie dotyczy wylacznie jednego z kredytow. Jesli kredytobiorca mial dwa kredyty na dwie nieruchomosci to ma prawno do zwolnienia tylko w przypadku ugody dot jednej z nich. Jesli podatnik spelnia warunki umorzenia (kredyty sprzed 2015 roku, zawarte w CHF, zaciagniete na zakup/budowe nieruchomosci na zapewnienie potrzeb mieszkaniowych) to czemu nie mozemy skorzystac ze zwolnienia w wypadku 2 kredytow? Podatnik mieszkał najpierw kilka lat w pierwszej z nich a nastepnie przeprowadzil sie z rodzina do drugiej. Pierwsza pozostawil aby mogly w niej kiedys zamieszkac obecnie maloletnie dzieci. Jesli podatnik podpisze ugode pozasadowa na jednej z kredytow a w wypadku drugiej podpisze ugode sadowa lub uzyska pozytywny wyrok, to obydwa przypadku beda zwolnione z PIT. w tym wypadku skarb panstwa ponosi koszty sprawy sadowej a wiec lepszym z punktu widzenia panstwa jest jak najwieksza liczba ugod pozasadowowych (brak kosztow sprawy sadowej, krotszy czas). Czy nie powinno to byc zmienione aby podatnik mogl skorzystac ze zwolnienia wiecej niz raz, jesli inne kryteria zwolnienia sa spelnione?
Zagadnienie jest przedstawione niezrozumiale.
Jednak przy założeniu, że chodzi o możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku w odniesieniu do umorzonych osobie fizycznej wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego (udzielonego przed dniem 15 stycznia 2015 r.), to należy wziąć pod uwagę postanowienia rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 102).
Zaniechanie poboru podatku, określone w tym rozporządzeniu, obejmuje umorzone wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego (udzielonego przed dniem 15 stycznia 2015 r.) w przypadku gdy:
- kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej, a w przypadku więcej niż jednego kredytu mieszkaniowego - gdy kredyty mieszkaniowe zostały zaciągnięte na realizację wyłącznie jednej inwestycji mieszkaniowej, oraz
- osoba fizyczna będąca stroną umowy kredytu mieszkaniowego nie korzystała z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na realizację innej niż określona w lit. a inwestycji mieszkaniowej.
Zatem rozporządzenie to nie ogranicza liczby kredytów, z tytułu których dochodzi do umorzenia, a ogranicza liczbę inwestycji sfinansowanych kredytem (kredytami) - do jednej. Ponadto, z zaniechania można skorzystać tylko raz. Ewentualne wcześniejsze korzystanie przez podatnika z zaniechania poboru podatku w związku z umorzeniem wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na inną inwestycję, uniemożliwia skorzystanie kolejny raz z preferencji w postaci zaniechania poboru podatku.