Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
4

4

0

Narzędzie do generowania zgłoszeń celnych

Kategoria: Cło
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_Cło_115888
Data zgłoszenia: 09.02.2024
Status pomysłu: W trakcie realizacji
KAS powinna udostępnić bezpłatne narzędzie do generowania zgłoszeń celnych z formularza zgodnie ze specyfikacją XML, analogicznie do narzędzia umożliwiającego wygenerowanie dokumentu MDR (https://mdr.mf.gov.pl/) lub analogicznie do formularzy systemu e-Deklaracje. Sama możliwość wysyłki gotowego zgłoszenia przez PUESC jest skrajnie niewystarczająca, w sytuacji, gdy nie można go wygenerować. Brak publicznie dostępnego narzędzia do generowania zgłoszeń celnych jest istotną luką w systemie fiskalnym państwa, w szczególności w sytuacji gdy elektroniczna forma zgłoszenia celnego wymagana jest przez Unijny Kodeks Celny.
Zadanie jest skomplikowane bo dotyczy 3 kierunków tranzyt, eksport, import (w podziale na obrót pocztowy, e-commerce, standardowy import), a zasady wypełnienia zgłoszenia w każdym z tych przypadków są odmienne i wymagają indywidualnego podejścia. Jako, że do wypełnienia zgłoszenia celnego potrzebna jest specjalistyczna wiedza, a w polskim systemie prawa celnego to zgłaszający deklaruje dane, w tym także oblicza należności celno-podatkowe, i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowość – udostępnione narzędzie informatyczne, aby prawidłowo spełniło swoje zadanie, musiałoby „podpowiadać” zgłaszającemu prawidłowe reguły i dane oraz ich formaty, co wymaga podpięcia słowników oraz założenie reguł walidacyjnych generujących szereg dyrektyw informacyjnych dla wypełniającego. Wymogi te dotyczyłyby kilkudziesięciu atrybutów i pól zgłoszenia. Skala pracy i stopień jej skomplikowania powoduje, że wytworzenie narzędzia należałoby zlecić Wykonawcy zewnętrznemu.

Niezależnie od powyższego, wskazujemy, że w roku 2024 na wszystkich trzech kierunkach wdrożone zostaną nowe wersje systemów informatycznych, z nowym modelem danych i nową strukturą komunikatu, co ma ogromy wpływ na zasady wypełniania zgłoszeń celnych. Należy spodziewać się, że I połowa 2025 r. przeznaczona zostanie na ustabilizowanie i zoptymalizowanie udostępnionych zasad wypełniania zgłoszeń celnych.

Reasumując, nie negując potrzeby udostępnienia zainteresowanym podmiotom wnioskowanego narzędzia, informujemy, że prace wytwórcze w tym zakresie będą mogły zostać rozpoczęte nie wcześniej niż w II połowie 2025 r.