Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
0

0

0

Podział dyspozycji pod dochodowego 1,5 % na Org. Pożytku Publicznego

Kategoria: PIT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_PIT_115875
Data zgłoszenia: 25.01.2024
Status pomysłu: Wyjaśnione
Szanowny Panie Ministrze. Od roku 2022 podatnik ma możliwość zadysponować 1,5 % zapłaconego podatku dochodowego na rzecz tylko jednej Organizacji Pożytku Publicznego. Problem polega na tym aby Pan Minister wydał decyzję aby była możliwość dyspozycji na rzecz więcej niż jednej organizacji jeśli kwota dyspozycji jest znaczna i wynosi np. powyżej 4-6 tys. Podam mój przykład : Ja z racji prowadzonej działalności gospodarczej / JDG / płacę podatek liniowy. Za rok 2022 dyspozycja 1.5 % wynosiła ok 53 000 zł. i taką kwotą uszczęśliwiłem tylko jedną organizację - oczywiście byli przeszczęśliwi w przeciwieństwie do mnie gdyż chętnie bym tą kwotę podzielił na kilka organizacji. W tej chwili już wiem, że za rok 2023 będę mógł zadysponować kwotę ok 20 000 zł , pism o wsparcie cały plik - wszystkich się nie da zadowolić , lecz chętnie bym podzielił tą kwotę na kilka organizacji np. po 4 - 5 tys. moja propozycja i zarazem prośba do Pana Ministra by spowodować aby / ustawą lub uchwałą sejmową a może wystarczy tylko rozporządzenie Ministra Finansów była możliwość podzielenia kwoty dla więcej niż jednej organizacji. Bardzo proszę Pana Ministra o racjonalne, gospodarskie i logiczne podejście do mojej propozycji i prośby oraz pozytywnie załatwi dla dobra wielu organizacji i wielu przedsiębiorców gdyż często dyskutujemy na ten temat w swoim gronie.
Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych w rocznym zeznaniu podatkowym może wskazać jedną organizację pożytku publicznego (OPP), na rzecz której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1,5% podatku należnego. Regulacje w tym zakresie zawiera ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT).
Istotą „instytucji 1,5%” jest możliwość zadysponowania częścią swojego podatku wpłacanego do budżetu państwa, z przeznaczeniem go na wsparcie danej OPP.
Warto zauważyć, że 1,5% podatku należnego przekazywanego na OPP jest jednym z wielu możliwych źródeł finansowania działalności OPP.
Podatnik, w przypadku chęci wsparcia większej liczby OPP, poza przekazaniem 1,5% podatku należnego, wybranej przez siebie organizacji, ma możliwość przekazania darowizny na dowolnie wybrane cele ze sfery zadań publicznych, określonych w przepisach ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. To katalog zawierający ponad 30 zróżnicowanych zadań publicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe. Obdarowane organizacje mogą, ale nie muszą posiadać statusu OPP.
W tym przypadku podatnik może dowolnie kształtować liczbę i wysokość przekazanych darowizn. Takie działanie może obniżyć podstawę obliczenia podatku, a w konsekwencji należny podatek. Jednak odliczenie darowizn jest limitowane i nie może przekroczyć 6% rocznego dochodu podatnika.
Obecnie nie przewidujemy zmiany w mechanizmie 1,5% w postulowanym przez Pana zakresie.