Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
2

2

0

Likwidacja podwójnego opodatkowania

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_115837
Data zgłoszenia: 30.11.2023
Status pomysłu: Wyjaśnione
Na Polskim rynku chiński przedsiębiorca jest opodatkowanym jednym VATem, a polski przedsiębiorca sprzedający ten sam towar jest podwójnie opodatkowany. Aliexpress to platforma handlująca na wielką skalę w Polsce. Wystawiają masę towarów i bezpośrednio i na Allegro jako dropshipping. Na stronach jest informacja "Price includes VAT 23%", czyli że odprowadzają polski VAT. Dlaczego więc polski sklep, który zaopatruje się tam w towar do dalszej odsprzedaży nie może otrzymać w praktyce żadnego dokumentu uprawniającego do wliczenia zakupu w koszy i do odliczenia podatku VAT już raz opłaconego? Musi przy odsprzedaży naliczyć VAT po raz drugi i nie może wliczyć w koszy działalności takiego zakupu. To niesprawiedliwe. Chiński handlowiec uzyskuje nieuczciwą przewagę. Powinni mieć obowiązek wystawiania dokumentów zgodnych z polskim prawem, nadających się do księgowania, skoro działają w Polsce. Nie powinni być traktowani ulgowo. Ich pseudo faktury VAT to żenada nie nadająca się do użytku. Wnioskuję aby jakiś właściwy organ dopilnował wystawiania prawidłowych dokumentów w Aliexpress, zwłaszcza gdy nabywcą jest firma.
Nie można zająć jednoznacznego stanowiska gdyż z pytania nie wynika o jaki zakup chodzi. Czy o zakup towaru z państwa trzeciego czy o zakup towaru znajdującego się na terytorium Polski. Zakładamy, że chodzi o sprzedaż na odległość towarów importowanych z państw trzecich. Sprzedaż na odległość towarów importowanych, co do zasady, dedykowana dla konsumentów (B2C) a nie podatników (B2B). Jeżeli platforma jest zarejestrowania do procedury importu (IOSS), to ma obowiązek wystawiać faktury zgodnie z przepisami państwa członkowskiego identyfikacji.
Jeżeli zakupu na platformie dokonuje podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą i dokonuje zakupów w ramach tej działalności (B2B), to powinien ten fakt zgłosić na platformie (przed dokonaniem zakupu). Taka sprzedaż na rzecz podatnika VAT czynnego nie jest sprzedażą na odległość towarów importowanych zatem nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Opodatkowany powinien być import tego towaru na zasadach ogólnych.