Głos podatnika - szczegóły zgłoszenia
Głos podatnika
4

2

2

Zmiana sposobu wystawiania korekt faktur

Kategoria: VAT
Numer zgłoszenia: Głos_podatnika_VAT_115790
Data zgłoszenia: 06.09.2023
Status pomysłu: Wyjaśnione
Obecnie przepisy dotyczące wystawiania korekt faktur są bardzo skomplikowane. Sam techniczny sposób wystawienia korekt jest bardzo dokładnie sprecyzowany w przepisach i zależy od sytuacji jaka powoduje wystawienie korektę. Jest to kłopotliwe zarówno z punktu widzenia użytkownika jak i z punktu widzenia producentów oprogramowania do wystawiania faktur. Dużym uproszczeniem byłoby wystawianie korekt faktur w identyczny sposób, jak wystawiamy korekty deklaracji np. PIT36, PIT11, PIT36, JPK_V7. Wystawienie tych deklaracji polega na sporządzeniu DOKŁADNIE takiego samego dokumentu (co jest niezwykle proste), zaznaczeniu pola "korekta" i jedynie naniesieniu na nim zmian. Dodatkowo można podać przyczynę korekty. Wystawienie korekty faktury również mogłoby polegać na wystawieniu DOKŁADNIE takiego samego dokumentu jak faktura pierwotna, z naniesieniem na nim zmian i wskazaniem przyczyny korekty. Na takim dokumencie można by nawet zostawić pierwotny numer faktury, jedynie w rogu gdzieś zamieścić informację wyraźną że to jest KOREKTA i datę wystawienia tej korekty. Ewentualnie korekta mogłaby mieć swój numer, można by wtedy wskazać jedynie że jest to korekta do jakiego numeru fv. Wszelkie pola typu "zmiana kwot VAT" na fakturze korygującej są całkowicie zbędne i wprowadzają jedynie problemy i wątpliwości przy ich wystawianiu. Można przecież te pola albo a) samemu prosto wyliczyć albo b) jeśli jeszcze nie zaksięgowaliśmy pierwotnej faktury wystarczy zaksięgować tylko korektę.
Dokładne sprecyzowanie w przepisach kwestii wystawiania faktur korygujących ma na celu ułatwienie w wywiązywaniu się przez podatników z obowiązków dokumentacyjnych. Przepisy w tym zakresie są jasne i nie budzące wątpliwości, określają m.in. przypadki kiedy taką fakturę należy wystawić i jakie dane musi ona zawierać.
Zgodnie z art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) podatnik wystawia fakturę korygującą w przypadku gdy po wystawieniu faktury:
- podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,
- dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
- dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
- stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury.
Faktura korygująca powinna zawierać:
- numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
- numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca, z wyjątkiem faktur korygujących wystawianych do faktur, dla których nie został nadany numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur,
- dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca (tj. datę wystawienia, kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a, numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b,),
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą,
- jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej - w przypadkach innych - prawidłową treść korygowanych pozycji.
Dodatkowo faktura korygująca może zawierać wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo „KOREKTA”, przyczynę korekty.
Ponadto w przypadku, gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, która:
- zawiera dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnoszą się udzielany opust lub udzielana obniżka,
- może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą - w przypadku gdy korekta dotyczy wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług.
Natomiast fakturę korygującą fakturę ustrukturyzowaną wystawia się w postaci faktury ustrukturyzowanej.
Ponadto w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) każda faktura ma swój indywidualny nr KSeF, przez który jest identyfikowana w tym systemie, i w związku z tym każdy dokument jest rozpatrywany osobno.
W związku z powyższym, proponowany postulat, aby korekty faktur były wystawiane w identyczny sposób, jak korekty deklaracji, jest niezasadny.